Amerika’da Doğum Maliyeti

Amerika’da doğum maliyeti en çok merak edilen konulardan birisidir. Ücretlerin eyalet ve hastaneye göre farklılıklar göstermesi, internet ortamında çeşitli forumlarda bahsedilen maliyetlerin alt ve üst rakamları arasında ciddi farklar olması doğal olarak aileler açısından da soru işaretlerine yol açmaktadır.

Amerika’da Doğum Ücretleri

Zaman zaman Amerika’daki doktor ve hastane ile direk temasa geçerek kendileri fiyat alan ailelerimiz de bizimle olan görüşmelerinde bu durumu dile getirmektedir. Kendi aldıkları fiyatlarla Yeni Bir Hayat olarak aynı hastane ve doktor seçeneğimizde yer alan fiyat arasında fark olması ister istemez akıllara soru işaretleri getirmektedir. Genel soru kendimiz doktor ve hastaneden direkt fiyat aldığımızda Amerika’da doğumu çok ucuza gerçekleştirebilir miyiz şeklindedir?

Bu sorunun cevabını hem evet hem de hayır olarak verebilirim. Öncelikle Yeni Bir Hayat olarak sunduğumuz hizmette doktor ve hastane dışında yer alan havaalanı karşılama, belirli rehberlik hizmetleri gibi ek kalemler yer almaktadır. Bu da Amerika’da doğum ücretinde belirli bir artışa yol açmaktadır. Ancak sunduğumuz hizmette her adımın tek tek tanımlanması ve toplam ücretimizin neleri kapsadığının önceden açık olarak belirtilmesinden dolayı Türkiye’den Amerika’ya gidişinizde ne kadarlık bir maliyet tablosu ile karşılaşacağınızı önceden bilebilirsiniz.

Oysa hastane ve doktordan direk fiyat alındığında size verilen toplam ücret içinde yer almayan birçok maliyet unsuru bulunabilmektedir. Sizlere Yeni Bir Hayat olarak sunduğumuz Amerika’da doğum hizmetinin tıbbi kalemlerinin neleri içerdiğini açıklamaya çalışacağım. Böylece Amerika’da doğum maliyetlerini hesaplarken dikkat edilmesi gereken hususlara da açıklık getirmiş̧ olacağımı düşünüyorum.

Doktorunuz: Şüphesiz en önemli unsur konusunda uzman, belirli bir tecrübeye sahip bir doktorun gözetiminde olmanızdır. Bu da maliyete direk olarak etki eder. Ayrıca doğumunuza kadar doktorunuza yapacağınız ziyaretler de size vereceğimiz Amerika’da doğum ücreti içinde yer almaktadır. Öncelikle doktorunuzdan alacağınız ücrette bu tür ziyaretlerin dahil olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

Anestezisyen ücreti: Normal veya sezaryen doğuma göre anestesizyenin ücreti de ek maliyet olarak ortaya çıkar. Hastaneden kendiniz fiyat aldığınız da size anestezisyen ücretinin de fiyata dahil olduğu belirtilebilir. Ancak genel de alınan ücret anestezisyenin ilk 2 veya 4 saatini kapsamaktadır. Daha sonraki sürelerde ek ücret alınır. Diğer bir ifade ile epidüral anestezi yapıldıktan doğumunuza kadar geçen süre 9 saat ise son 7 saate kadar ki süre için ek bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bu da sizin hastaneden aldığınız ilk ücreti sonradan ciddi olarak artıran bir ek maliyet unsuru olacaktır. Yeni Bir Hayat Amerika’da doğum paketimizde anestezi ücreti süre gözetmeksiniz dahildir. Yani doğumunuz 12 saatte sürse de ödeyeceğiniz ücrette bir artış olmaz.

Pediatrist ücreti: Yeni Bir Hayat olarak tüm doğumlarımızda yeni doğan bebek uzmanı da doğuma girmekte ve bebeğinizin sağlığından emin olmak için gerektiğinde müdahale de bulunmaktadır. Yeni doğan bebek uzmanları pediatrist ihtisasından sonra ek bir uzmanlık eğitimi daha almaktadır. Dolayısıyla ücretleri normal pediatristlere göre çok daha yüksektir. Sizin kendinizin hastaneden aldığınız ücrette doğuma pediatrist mi, yeni doğan bebek uzmanı mı girecek, bunların ücretler de verilen rakama dahil mi öğrenmeniz doğru olacaktır.

Doğumunuz nerede olacak: Hastanelerin verdiği fiyatlarda genel de doğum hasta odasında olur. Bazen ebe-hemşire gözetiminde de yapılabilir. Yeni Bir Hayat Amerika’da doğum paketimizde doğumlarımız doğumhane de kendi doktorunuz, anestezi doktorunuz ve yeni doğan bebek uzmanının eşliğinde yapılmaktadır. Şayet sezaryen doğum olacaksa ikinci bir doğum uzmanı da doğumunuza girmektedir. Tüm bunlar Amerika’da doğum maliyetini etkilemektedir.

Hastanede özel oda da kalış ücretiniz: Odanızı başka bir anne ile paylaşmak yerine özel bir oda da 2 ile 3 gün arasında kalışınız da bizim size sunduğumuz hizmetin içinde yer almaktadır.

Tüm hemşire kontrolleri: Yeni Bir Hayat doğum hizmetinde tüm hemşire kontrolleri ücretin içinde yer almaktadır. Şayet hastaneden kendiniz bir ücret aldıysanız ilk sormanız gereken sorulardan birisi hemşire kontrollerinde sayı limiti olup olmadığıdır. Zira genelde hastane fiyatları 24 saat içinde belirli sayıda hemşire kontrolünü içermekte, bundan daha fazla sayıda hemşire ziyaretinde ise ek ücretlendirme yapılmaktadır.

Doğum sonrası yapılan rutin testler: Size sunduğumuz hizmette tüm rutin testler yer almaktadır. Kendiniz fiyat aldıysanız bu konuyu da netleştirmenizi öneririm.

Bebeğinizin doğum sonrası aşıları: Doğum sonrası testlerde olduğu gibi bebeğinizin ilk aşıları da Amerika’da doğum ücretimizin içinde yer almaktadır.

Doğum sonrası doğum uzmanı ve pediatrist ziyaretleriniz: Bu ziyaretlerin ücretleri sizin kendi aldığınız rakamlara dahil mi? Yeni Bir Hayat olarak hizmetimize doğumdan sonra her iki doktorunuzu olan iki kez ziyaretinizi de dahil ederek hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığından emin olmak istiyoruz.

Görüldüğü gibi kendi aldığınız rakamlara ek olarak sonradan çıkabilecek maliyetler mutlaka bulunmaktadır. Birçok aile hastaneden çıkışlarında bu sürprizle karşılaşmakta, Amerika’ya gelişlerinde yaptıkları bütçenin çok üzerinde bir maliyetle karşılaşmaktadırlar. Genel de doktor ve hastaneden alınan ilk ücret $10,000-$12,000 aralığında olmakta, ancak doğum sonrası bu rakamın $20,000’lerin çok üzerine geldiği görülmektedir. Bebeğinizin doğum sertifikası ve pasaport işlemleri gibi önceden çok düşünülmeyen detaylarda ki gecikmeler dahi sizin Türkiye’ye dönüşünüzü geciktirerek ek maliyetler doğurabilir.
Amerika’da doğum kararınızı verirken profesyonel ve güvenilir bir kurumdan hizmet almak sadece havaalanında karşılanmanız değildir. Tüm sürecin deneyimli bir ekip tarafından önceden planlanıp, hesaplanarak size net bir ücret verilmesi de hizmetin bir parçasıdır.

Elbette seyahat ve doğumunuzu kendiniz planlayarak uygulayabilirsiniz. Ancak bütçenizin çok üzerinde hesaplamadığınız maliyetlerle karşılaşmamak için doktor ve hastane ile yapacağınız tüm görüşmelerde yukarıda belirttiğim maddelerin üzerinden birkaç kez geçerek aldığınız ücretin neleri kapsadığını ve neleri kapsamadığını mutlaka netleştirmenizi öneririm.

Tüm anne ve baba adaylarımıza sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci diliyorum.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir