Amerika’da Doğum Yapmak

Amerika’da doğum yapmak için çok sebep bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Amerikan topraklarında dünyaya gelen her bebeğin hemen Amerikan vatandaşı olmasıdır. Amerikan vatandaşı olmak ise bebeğinizin istediği zaman Amerika’ya yerleşme, çalışma veya okuma haklarını elde etmesi anlamına gelir. Amerikan pasaportu sahibi de olacağı için dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etme ayrıcalığını elde edecektir.

Amerika’da Doğum Yapmak Bebeğinize Neler Kazandırır?

Amerika ile Türkiye arasında çifte vatandaşlık anlaşması bulunduğu için Amerika’da doğum yapmış olmanız bebeğinizin Türk vatandaşlığı almasına bir engel olmamaktadır. Doğum sonrasında Türkiye dönüşünüzü takiben burada nüfus müdürlüğüne giderek bebeğinizin Türk kimliğini aynı gün içinde çıkarabilirsiniz.

Burada özellikle vurgulamak istediğim husus bebeğinizin ileride vergi ve miras konularında herhangi bir dezavantajı olmayacağıdır. Bu konu maalesef bazı köşe yazılarında yanlış olarak yansıtılmaktadır. Kişiler çalıştıkları ülke de vergi ödemekle mükelleftirler. Yani bebeğiniz ileri de Türkiye’de çalışırsa buranın vergi kanunlarına bağlı olacak, eğer Amerika’da çalışırsa oranın vergi kurallarına göre vergisini ödeyecektir. Ayrıca miras ve gayrimenkul gibi konularda da bir mağduriyetinin olmayacağını vurgulamak isterim. Aksi söz konusu olsaydı en başta dünyanın birçok ülkesinde yaşayan ve çalışan milyonlarca Türk vatandaşı bu konudan dolayı sıkıntıya düşerdi.

Amerika’da doğum yapmak bebeğinize vatandaşlıkla birlikte eğitim alanında da özel haklar sağlayacaktır. Diğer Amerikalı öğrenciler gibi Amerika liselerinde veya üniversitelerinde öğrenim görebilir. Bu eğitim kurumlarına yabancı öğrenciler gibi yüksek ücretler yerine Amerika’da doğan diğer öğrencilerle aynı düşük ücretleri ödeyecektir.

Amerika’da doğumun bebeğinize kazandırdığı bir önemli hak ise Türkiye’deki eğitim kurumlarındadır. Son yıllarda açılan belirli kolejler yabancı pasaportlu öğrencilere özel ayrıcalıklar sunmaktadırlar. Bu kolejlere çocuğunuz Amerikan pasaportu ile sınavsız olarak kayıt yaptırabilir. Eğer dilerseniz çocuğunuz yine bu kolejlerin sadece yabancı öğrencilerinin kabul edildiği sınıflarında da eğitimini devam ettirebilir. Bu sınıflar Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı yerine uluslar arası eğitim programlarını izlemektedirler.

Amerika’da doğum yapmak bebeğinize Türkiye’deki üniversite sınavlarında da eşsiz bir imkan sunmaktadır. Birçok üniversite yabancı öğrenciler için özel bir kontenjan açmakta ve ayrı bir sınavla bu bölümlere öğrenci kabul etmektedir. Yabancı öğrenci sınavında istenilen puan genel üniversite sınavına göre çok daha düşük olduğundan dolayı çocuğunuzun Türkiye’de istediği bir üniversite ve bölümde okuma şansı da artmaktadır.

Görüldüğü gibi Amerika’da doğum yapmak sadece Amerikan pasaportu sahibi olmak demek değildir. Eğitim başta olmak üzere bebeğinize bir dizi haklar ve ayrıcalıklar kazandırmakta bu sebepten dolayı da her geçen yıl daha fazla aile Yeni Bir Hayat  güvencesinde doğum için Amerika’ya gitmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir