Doğuma ve Bebeğe Hazırlık Kursu

Yıllardır beklediğiniz son derece keyifli bir o kadar da heyecanlı bir sürecin başındayken merak ettiğiniz ya da bir miktar endişelendiğiniz şeyler olması doğaldır. Gebelikle başlayan, 9 aylık hamilelik süresi ve bebeğinize ulaştığınız o unutulmaz an. Bu her anne ve baba adayının hayatındaki en önemli dönüm noktasıdır.

Doğuma ve Bebeğe Hazırlık Kursu

Hamilelik dönemi anne ve babanın bebeklerinin anne karnında geçirdiği süre ve sonrasındaki gerek fiziksel gerekse zihinsel gelişimi konusunda bilinçlenmeleri gereken son derece önemli bir süreçtir. 9 ay süren hamilelik yolculuğunda anne adayının huzurlu, rahat ve bilinçli bir hamilelik dönemi geçirebilmeleri için doğuma hazırlık kursları son derece önemlidir.

Doğum öncesi alınan bu tarz eğitimlerin hem anne hem de baba açısından doğuma hazırlanma da faydası çok büyüktür. Anne adayı kendisini fiziksel ve psikolojik olarak doğuma hazırlamakta, baba adayı ise onun yanında yer alarak bilinçlenmekte ve eşine destek olmaktadır.

Bebeğim geliyor Doğuma ve Bebeğe Hazırlık kursunda ana hedef çiftlerin hamilelik dönemi, doğum süreci ve bebeklerinin bakımı konularında bilinçlenmelerini sağlamak böylece endişelerden uzak rahat, huzurlu ve en önemlisi sağlıklı bir doğum yapmalarına yardımcı olmaktır.

Bebeğim geliyor doğuma hazırlık eğitiminde hamileliğin başlangıcından sonuna kadar olan süre içinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, bu süre zarfında anne adayının vücudunda olacak değişikliklerin neler olduğu, bu değişikliklerle nasıl ilgilenmesi gerektiği anlatılmaktadır. Ayrıca doğum anı ve sonrasında anne ve bebek sağlığı konuları da eğitimin bir parçasıdır. Bebek bakımı, emzirme teknikleri gibi son derece önemli hususlar bu kurs süresince anne ve baba adaylarına anlatılır.

Bebeğim geliyor Doğuma ve Bebeğe Hazırlık kursu sonunda aileler gerek psikolojik olarak gerekse fiziksel olarak doğuma hazırlanmaktadır. Böylece yeni mesleğiniz olan anne ve baba olmaya siz daha da yakınlaştıracak, hayatınızın en önemli dönemini çok daha keyifli geçirmenizi sağlayacaktır.

Bu yazı konuk yazarımız Sayın Esra Ertuğrul tarafından kaleme alınmıştır. Esra Hanım Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu sonrasında Marmara Üniversitesi Sağlık Kurumları yöneticiliği bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştır. 2008 yılından beri doğuma hazırlık ve doğum sonrası konularında anne adaylarına yardımcı olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir