Doula Uzmanı Doğumda Ne Yapar?

Doula uzmanı doğumda ne yapar

Doula ve doğum eğitimi uzmanı Sn. Özge Dündar Taşkın size doula ile hangi konularda destek olduğunu şöyle açıklıyor:

Doulanız doğumunuzdan önce sizinle ve doğumunuz esnasında size yardımcı olacak kişi ile iki-üç arasında doğuma hazırlık çalışması yapacaktır. Her çalışmanın süresi ortalama iki saat kadar olacaktır. Doğumunuzda size yardımcı olacak olan kişi her iki çalışmaya veya sadece bir tanesine katılabilir.

Doula Doğumda Size Nasıl Yardımcı Olur?

Bu çalışmalar esnasında doulanız size nefes egzersizleri ve ilaç harici ağrı ile baş etme yöntemlerini öğretecektir.

Doulanız size hastane süreci hakkında bilgi verir ve doğum planınızı yapmanızda yardımcı olur.

Doğum sürecinin bedeniniz üzerinde nasıl ilerlediğin anlatır, böylece endişe ve korkularınızın azalmasını sağlar. Doğumun aslında normal bir süreç olduğunu ve doğuran bayanın hasta olmadığını size ve esinize hatırlatır.

Aromaterapi desteği sunan doulalar, doğum öncesinde bu yağlarını anneye tanıtır, böylece annenin beğendikleri yağları seçip doula çantalarına koymalarını sağlarlar. Bu yağlar doğumu hızlandıran ve anneyi rahatlatan niteliklere ve kokulara sahiptirler.

Doulanız doğum pozisyonları ve masaj çalışırlar. Şayet doğumda eşler bu alanlarda bilgili olurlarsa anneye inanılmaz destek olacaklardır.

Doulalar doğumda veya daha öncesinde refleksoloji tekniklerinden de yardım alabilirler.

Birlikte bir takım olacağınız doulanız size kitaplar ve yazılar önerecektir. E-mail ve telefon aracılığı doğumunuza dek iletişiminiz devam eder.

Beklenen doğum tarihinden 2 hafta öncesi ve sonrasında doulanız tatile gitmez, telefonu devamlı olarak açıktır.

Doğum sancılarınız başladığında doulanıza haber verdiğinizde hangi saat olursa olsun sizin bulunduğunuz yere (hastane veya eviniz) gelir. Doğumunuzu tamamlayıp, bebeğinize ilk emzirmenizi yapıncaya dek doulanız yanınızdan ayrılmayacaktır.

Aromaterapi, accupresure, refleksoloji uygular; dilerseniz masajlar yapmanıza yardımcı olur.

Eğer eşiniz doğuma katılmak isterse ona yardımcı olur, neler yapacağını bir kez daha hatırlatır.

Doulanız sizinle doktorunuz arasında gerektiğinde bir köprü görevi görecektir. Ancak bu süreçte sizin adınıza karar vermez ve seçimlerinizle ilgili yorumlarda bulunmaz.

Doulanız tıbbi bir destek ve müdahale de bulunmayacaktır. Sizin ve bebeğinizin sağlığından doktorunuz sorumludur.

En önemlisi doulanız size güven telkin ederek, bebeğinizin doğumunu bir kutlama olarak görmenize yardımcı olur. Doğumunuzdan sonra ev ziyareti gerçekleştirerek emzirme konusunda yardımcı olur. Aynı zaman da doğum sonrası depresyon hakkında da sizi bilgilendirip, gerektiği takdirde bir uzmana yönlenmenizde yardımcı olur.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir