Amerika’da Taşıyıcı Anne

Taşıyıcı anne, doğuştan rahmi olmayan bayanlar, sonradan hastalık sebebiyle rahmini kaybeden bayanlar, çeşitli sebeplerle rahmi gebeliği taşıyamayan bayanlar, hamilelikleri sürekli olarak düşükle sonuçlanan veya diğer sağlık sebepleri ile hamile kalması riskli olan bayanlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Anne ve babadan oluşturulan embriyo bir başka bayan tarafından 9 ay boyunca taşınmakta ve doğum gerçekleşmektedir. Taşıyıcı annelik sık sık yumurta donasyonu ile karıştırılır. Eğer çiftler sağlıklı bir yumurta ve sperme sahip ancak sadece hamilelikte sıkıntı yasıyorlarsa bebeğin biyolojik anne ve biyolojik babası değişmeyecektir. Bu tür durumlarda taşıyıcı anne bebeğin biyolojik annesi değildir. O sadece hamilelik boyunca bebeği taşımakta, doğum sonrasında bebeği gerçek anne ve babasına vermektedir.

Taşıyıcı Annelik Kararında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Taşıyıcı annelik konusunda karar verirken üç önemli noktaya dikkat etmek gerekir.

Taşıyıcı Anne Seçimi:

Taşıyıcı anne ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en dikkat etmesi gereken hususlardan birisi fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı bir taşıyıcı anne seçimidir. Detaylı bir sağlık taraması ile taşıyıcı annenin AIDS,  hepatit benzeri bulaşıcı hastalıkları taşımamasından emin olunur. Ayrıca taşıyıcı anne adayının alkol, uyuşturucu ve sigara gibi bağımlılıkların olmadığının anlaşılması için de bir dizi tetkik yapılması gerekmektedir. Elbette sağlıklı bir beslenme ve düzenli bir hayat tarzını benimsemiş̧ olması da son derece önemlidir. Taşıyıcı anne adayının ancak psikolojik olarak belirli testlerden geçtikten sonra bu kararı vermesine izin verilmelidir. Ayrıca hamilelik süresince de düzenli doktor gözetiminde olması ve psikolojik olarak desteklenmesi çok önemli bir husustur. Tüm bu süreçler sonucunda taşıyıcı annenin hamilelik süresince bebeğe bağlanması engellenerek, doğumdan sonra bebeği gerçek anne ve babasına vermesi sağlanır.

Hamilelik Süreci:

Çiftlerden alınan yumurta ve sperm ile oluşturulan embriyonun taşıyıcı anneye tüp bebek yöntemi ile naklinden sonra hamilelik süreci başlamaktadır. Hamilelik boyunca taşıyıcı annenin düzenli doktor gözetiminde olması, sigara ve alkol gibi maddeleri kullanmaması, beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir bebeğe ancak sağlıklı bir hamilelik sonucunda sahip olunur.

Yasal Boyut:

Taşıyıcı annelik kararı ile başlayan ve doğum sonrasına kadar süren bir hukuki süreç bulunmaktadır. Hamilelik süresince karşılaşılabilecek sorunlarda nasıl karar verileceği; tıbbisebeplere dayanan çoğul hamileliğin azaltılması, yine tıbbi sebeplerle bebeğin alınması gibi önemli kararların hamilelik öncesinde çok detaylı olarak yasal bir metne dayandırılması gerekir. Ayrıca doğum sonrasında da bebeğin nüfus işlemlerinde gerçek anne ve babasının isimlerinin yer alması gibi çok önemli konularında hukuki olarak ele alınması gerekir.

Doğum Amerika’da olacağı için bebeğinize ilk hediyeniz Amerikan vatandaşlığı olacaktır.

Neden Amerika’da Taşıyıcı Annelik?

Amerika’da taşıyıcı annelik uzun yıllardır uygulanmakta ve çok sıkı olarak denetlenmektedir. Yeni Bir Hayat olarak çalıştığımız taşıyıcı annelik ve tüp bebek merkezleri yüksek standartlarda, her türlü detayın önceden düşünüldüğü bir hizmet sunmaktadır. Amerika’da taşıyıcı annelik hizmeti Kıbrıs ve diğer ülkelere kıyasla çok daha ciddi olarak ele alınmakta ve her adımı yasalarla denetlenmektedir. Hayatınızın en önemli kararında sorunsuz taşıyıcı annelikle hamilelik sonrasında, sağlıklı bir bebeğe sahip olmanız için her detay önemlidir. Yeni Bir Hayat farkıyla Amerika’da taşıyıcı annelik hizmeti almanız için birden fazla sebep bulunmaktadır:

 • Taşıyıcı anneler titiz bir süreç sonucunda seçilmektedir. Taşıyıcı anne adayı ile karşılıklı görüşme sonrasında sağlığı, hayat tarzı, aile yapısı, psikolojik durumu gibi birçok konu açıklığa kavuşturulmaktadır. Taşıyıcı anne ve kendi ailesinin geçmişi araştırılmakta, sonrasında taşıyıcı anne adayı sağlık taramasında geçirilmektedir. Bu taramada; sağlıklı bir hamilelik yapıp yapamayacağı, bulaşıcı hastalıklarının olup olmadığı gibi araştırmaların yanı sıra, taşıyıcı anne adayı psikolojik muayeneden de geçirilmektedir. Ancak tüm adımları başarı ile geçtikten sonra taşıyıcı anne olarak kabul edilmektedir.
 • Ayrıca bebek sahibi olmayı arzulayan anne ve baba da detaylı bir psikolojik muayeneden geçmekte ve bu muayene sonrasında doktorlarının taşıyıcı annelik ile çocuk sahibi olabilecekleri yönündeki raporu sonrasında süreç̧ başlamaktadır.
 • Karar verilmesini takiben kapsamlı bir hukuk süreci de başlamaktadır. Taşıyıcı anne ve aile arasında son derece kapsamlı, her türlü detayın yer aldığı bir yazılı metin imzalanmaktadır. Böylece hamilelik öncesi ve sürecinde karşılaşılabilecek her sorun, karar verilmesi gerekebilecek her nokta tespit edilmekte ve böyle bir durumda ne yapılacağı önceden netleştirilmektedir.
 • Hamilelik sürecinde taşıyıcı anne ile bebeğin gerçek anne ve babası arasındaki iletişimin nasıl ve ne sıklıkla olacağı önceden saptanmaktadır.
 • Hamilelik boyunca taşıyıcı anne düzenli olarak psikolojik destek almakta, grup terapilerine devam etmektedir. Böylece doğum sonrasında bebeğe bağlanma gibi bir sorunla karşılaşması engellenmektedir.
 •  Embriyo transferi öncesinde genetik tarama testi(PGT) yapılmakta böylece sağlıklı olan embriyolarla hamilelik başlatılmaktadır. Bu işlem sırasında bebeğin cinsiyeti de belirlendiği için dilenirse cinsiyet seçimi de yapılabilir.
 • Şayet anne veya babada yumurta ya da sperm ile ilgili bir sorun varsa, taşıyıcı annelik işlemi yumurta veya sperm donasyonu ile de yapılabilir.
 • Çalıştığımız tüp bebek (IVF)klinikleri taşıyıcı annelik ile hamilelik konusunda uzman olan ve her yıl yüzlerce sağlıklı bebeğin taşıyıcı anne aracılığıyla dünyaya gelmesini sağlayan merkezlerdir. Bir diğer ortak özellikleri de yüksek başarı oranlarıdır.
 • Tüm hamileliği süresince düzenli olarak doktor gözetiminde olan taşıyıcı annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda beslenme ve hayat tarzı gibi çok önemli konularda da düzenli olarak gözetim altında tutulmaktadır.
 • Doğumu takiben tekrar bir hukuki süreç başlamaktadır. Böylece bebeğin doğumdan sonra aileye verilmesi süreci yasalarla kontrol edilmekte, sonrasında bir sıkıntı ile karşılaşılması önlenmektedir. Tüm hastane, nüfus ve yasal kayıtlarda bebeğin gerçek anne ve babasının ismi geçmektedir. Hiçbir kayıtta taşıyıcı annenin ismini ve detaylarının geçmemesi yasalarla garanti altına alınmaktadır.
 • Bebeğinizin doğumu Amerika’da gerçekleştiği için Amerikan vatandaşı olmakta ve hayatı boyunca çok özel ayrıcalıklardan faydalanmaktadır. Amerika’da doğum hizmetlerimizle bu aşamada sizin yanınızdayız.
 • Her adımda gizlilik esasına dikkat edilmektedir.
 • Bebeğinizin hastane, kimlik, pasaport gibi tüm resmi kayıtlarında taşıyıcı annenin değil gerçek annesinin ismi geçmektedir.

Yeni Bir Hayat Güvencesinde Amerika’da Taşıyıcı Annelik

Yeni Bir Hayat olarak Türkiye ve Amerika’daki ofislerimiz aracılığıyla ilk adımdan itibaren sizinle birlikteyiz Çalıştığımız taşıyıcı annelik ve tüp bebek merkezleri ile uyum içinde bir süreç yürütülmesi ve başarılı bir hamilelik sonrasında sağlıklı bebek sahibi olmanız esas alınmaktadır.

Ön değerlendirme yapılması ve tüm sürecin detaylı olarak açıklanması:

 • Taşıyıcı annenin seçimi
 • Tüp bebek (IVF) merkezini saptanması
 • Taşıyıcı anne ve diğer kurumlarla yasal tüm anlaşmaların yapılması
 • Taşıyıcı anne ve tüp bebek merkezlerine karşı sizin temsil edilmeniz; her türlü iletişimin sizinle birlikte yapılması
 • Amerika’da ki konaklama, doktor randevularınız ve diğer tüm detayların planlanması; gidişinizde karşılanmanız, doktor randevularına eşlik edilmesi gibi kapsamlı bir rehberlik hizmeti sunulması
 • Doğumla ilgili tüm aşamaların planlanması, doğum sonrasında yasal süreçte size eşlik edilmesi
 • Uzun bir bekleyiş sonrasında bebeğinizle birlikte Türkiye’ye dönüşünüzü organize edilmesi

Tüm süreç Amerikan yasalarınca sıkı bir şekilde denetlenmekte ve her adımda gizlilik esas alınmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir