Ankara Antlaşmasının Önemi

Ankara Anlaşması İle İngiltere Girişimci Vizesi

Ankara Anlaşması’nın maddelerinden bir tanesi ise İngiltere’de Türk vatandaşlarının girişimci olarak işyeri açma ve işletme hakkına sahip olmaları iznini vermektedir. Bu madde Ankara Anlaşması’nın İngiltere ile imzalandığı 1963 yılından 2000’li yıllara kadar İngiliz Hükümeti tarafından göz ardı edilmiş ve uygulanmamıştır. 2000’li yıllarda ise Türk girişimcileri ve avukatları tarafından ardı ardına açılan davalar neticesinde İngiltere bu maddeyi mahkeme kararı ile uygulamak zorunda kalmıştır. Avrupa Mahkemesi’ne kadar giden dava süreci sonucunda artık gerek İngiltere’ye turist veya öğrenci vizesi ile giden Türk vatandaşları; gerekse Türkiye’de yaşayan kişiler Ankara Anlaşması ile İngiltere’de iş kurmak için başvuru yapabilirler.

İngiliz Hükümeti’nin bu maddeyi uygulamaya başladığı ilk yıllarda aradığı kriterler çok daha esnek idi. Bu sebepten £1,500-£2,000 gibi birikime sahip, belirli mesleki tecrübesi veya eğitimi olmayan, hatta İngilizcesi neredeyse hiç olmayan birçok başvuru sahibi İngiltere’de oturum haklarını aldılar. Benim de Londra’da yasadığım 2011 yılı sonuna kadar hazırladığım 1002den fazla benzer iş planı ve başvurusu dosyasının tümü olumlu sonuçlandı. Bu dosyalarda ortalama sermaye £1,500 civarında olup birçoğunun iş dalı temizlik, boyacılık veya basit tamir işleri idi.

Ancak özellikle 2012 yılı ile birlikte İngiltere başvuru dosyalarını artık daha farklı bir gözle incelemeye başladı. Artık Ankara Anlaşması dosyalarında İngiltere kişinin mesleki tecrübesi, işi ile ilgili eğitimi, İngilizce düzeyi, işini kuracak ve geliştirecek sermaye yapısı gibi unsurlara çok daha fazla önem veriyor. Bir anlamda Ankara Anlaşması’nın temel ruhunu dikkate alarak karar vermeye başladılar diyebiliriz. Bu ise İngiltere’ye gerçekten iş kurmak için gidecek ve işi kurabilecek donanıma sahip kişilere öncelik verilmesi.

Bu sebepten dolayı biz de Yeni Bir Hayat olarak Ankara Anlaşması için başvuru yapmak isteyen adaylarımızla detaylı bir görüşme yapıyoruz. Bu görüşmede kişinin nitelikleri, eğitimi, sermayesi, planladığı iş kolu gibi farklı değişkenlere İngiltere Elçiliği gözü ile bakmaya çalışarak bir değerlendirme yapıyoruz. Burada amaç başarılı olacağına inandığımız kişilerin temsilciliğini alarak başvurularında yardımcı olmak. Şansa bağlı olan, deneyelim belki vize verirler türündeki başvuruların yapılmaması taraftarıyım. Çünkü bu tarz dosyaların olumsuz döneceğini bu güne kadar edindiğim tecrübelerden görebiliyorum.

Ben Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye yapılacak başvuruların şansla değil, doğru aday için profesyonelce hazırlanacak ve kuvvetli bir iş planı desteklenen dosyalar ile başarılı olacağına inanıyorum. Yeni Bir Hayat olarak yaptığımız başvuruların olumlu sonuçlanması da bu inancımı kanıtlıyor.