Ankara Anlaşması Ve İngiliz Vatandaşlığı Süreci

ECAA – Ankara Anlaşması vizesi, İngiltere’de kendi işini yapmak suretiyle, bireylere ve ailelerine İngiltere göçmenliği sağlamaktadır. Günümüzde; girişimcilik planları olan, hayatını İngiltere’de sürdürmek isteyen gençler hatta her yaştan kişiler bu vizeye başvurmayı tercih etmektedirler.

Süreç Nasıl İşlemektedir?

Ankara Anlaşması vizesi kapsamında; İngiltere’de yapacağınız iş ile ilgili bir iş planı hazırlanmalıdır. Bununla birlikte hazırlanması gereken başvuru dosyası da oldukça önemlidir. Tüm başvuru dosyanız eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra İngiliz Konsolosluğu’na dosya sunulur. Dosyayı; başvuru sahibi ve beraberinde gidecek olan aile fertleri bizzat sunmalıdır.

Süreç kısa ve kolay gibi görünse de çok titizlikle hazırlanmalı ve eksik bir unsur olmamalıdır. Mesleğiniz ve geçmiş iş tecrübeleriniz, bütçeniz, İngilizce bilgisi seviyeniz, İngiltere’ye gittiğinizde ne yapmak istediğiniz çok özenle ve önemle detaylandırılmalıdır. İngiliz Konsolosluğu başvuruyu değerlendirmesinin ardından mülakat talep edebilir. Mülakat bazen Türkçe bazen İngilizce olabilmektedir. Mülakatın iyi geçmesi, başvurunun değerlendirilmesinde önem taşır. Yeni Bir Hayat olarak size tüm bu alanlarda destek sağlamaktayız. Eğer tüm unsurlar eksiksiz ise 10-20 gün arasında vize değerlendirmenizin sonucu açıklanır.

Başvurunuz olumlu olarak değerlendirildi ve İngiltere’ye vize aldınız…

Size bir yıllık geçici oturum hakkı verilmektedir. Bu süre içinde işinizi kurmalı ve aktif hale getirmelisiniz. Eğer evliyseniz eşiniz ayrıca çalışma iznine sahiptir. Çocuklarınız temel eğitimden, tüm aile İngiltere’deki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak diğer vatandaşlar gibi faydalanabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında İngiltere’de göçmen olmanız, İngiliz vatandaşları ile yaklaşık benzer haklara sahip olmanızı sağlamaktadır. Birinci yılın sonunda, İngiltere tarafından faaliyetlerinize bakılır ve aktif başarılı bir çalışma süreci geçirilmişse üç yıllık daha uzatma verilir. Toplam dört senenin sonunda ise daimi oturum için hak kazanırsınız. Beşinci senenin sonunda ise Ankara Anlaşması aracılığıyla İngiliz vatandaşlığı alabilirsiniz.

İlk bir yıl giriş yapmadıysanız, vizeniz sona erer. İlk bir yılda, herhangi bir şekilde şirketinizi kurmadıysanız, vizeniz bittiğinde uzatma alamazsınız. Oturum için uzatma alabilmek, hatta sonrasında İngiliz vatandaşlığı hakkı kazanabilmek için İngiltere’de yaşamalı ve yıl içinde çoğunlukla İngiltere’de bulunmalısınız.

Başvurunuz olumsuz olarak değerlendirildi ve vize alamadınız…

2015 Nisan ayı öncesine kadar dosya üzerinden mahkeme kanalıyla itiraz hakkı mevcut iken artık bu hak kaldırılmıştır. Mahkeme yerine itirazlar İngiltere İçişleri Bakanlığı’na yapılmaktadır. İngiliz Konsolosluğu dosyanın reddedilme sebebini kişilere açıklar. Sebebin ne olduğuna bağlı olarak tekrar başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Zaman içerisinde şartları düzeltip, iyileştirip ya da farklı bir faaliyet üzerinden yeni bir başvuru dosyası hazırlanabilir.

Ankara Anlaşması vizesi süreci her ne kadar kısa ve hızlı olsa da; şartlar olgunlaşmadan hızlıca başvurmak yerine kusursuz bir başvuru için tüm unsurların tamamlanmasını ve doğru zamanı beklemek en uygunudur.