Dominika Vatandaşlığı ve Pasaportu

Dominika yatırımcı programı ile Dominika pasaportu sahibi olduğunuzda 100’e yakın ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilir, İngiltere ve diğer Commonwealth ülkelerinde altı aya kadar kalabilirsiniz

Dominika Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı

1991 yılında başlayan Dominika Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programından bugüne kadar 2.000’den fazla aile yararlanarak Dominica pasaportu sahibi olmuşlardır. Eski bir İngiliz sömürgesi olan ada da İngilizce konuşulmakta ve demokrasi ile yönetilmektedir.

Suç oranının neredeyse sıfır olduğu adanın nüfusu sadece 72,000’dir. Aynı zamanda British Commonwealth üyesi olan Dominika vatandaşlığı  100’e yakın ülkeye vizesiz seyahat etme özgürlüğü sunmaktadır.

Dominica Yatırımcı Programı Şartları

Antigua ve Barbuda yatırımcı programında olduğu gibi Dominika programında da gayrimenkul alımı veya ekonomik hibe şeklinde olmak üzere iki farklı başvuru şekli bulunmaktadır.

  • Ekonomik hibe seçeneğinde yapılacak yatırım tutarı tek kişi için $100.000 iken dört kişilik bir aile de bu rakam $200.000’a kadar çıkmaktadır. Yapılan hibe süreç sonunda geri alınamamaktadır.
  • Ekonomik hibeye alternatif yöntem ise $200.000 tutarında bir gayrimenkul satın almaktadır. Alınan gayrimenkul en az 5 yıl süre ile satılamaz.

Her iki başvuru türünde de hükümet ücretleri şeklinde ek maliyetler bulunmaktadır.

Dominica’da daimi olarak yaşamaya karar verilmediği sürece vergi yükümlülüğü doğmamaktadır. Ayrıca ülke dışındaki gelirlerinizden de herhangi bir vergi alınmamaktadır.

Dominica Vatandaşlığına Giden Süreç

Diğer Karayipler ülkelerine göre Dominica yatırım yoluyla vatandaşlık programı biraz daha bürokratik bir süreçle ilerlemektedir. Süreç içerisinde Dominica yetkilileri ile yüz yüze bir görüşme yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu ise başvurunun 6 ile 8 ay gibi bir zaman dilimi içinde sonuçlanmasını doğurmaktadır. Bu görüşme bazı durumlarda telekonferans ile de gerçekleşebilmektedir.

Yeni Bir Hayat Dominika yatırımcı programı ilk değerlendirme toplantısından, Dominika pasaportunuzu size teslim edeceğimiz güne kadar ki tüm süreçleri kapsamaktadır.

Malta Vatandaşlığı

Malta Yatırımcı Programı

Malta Bireysel Yatırımcı Programı ile €650.000 tutarında bir yatırım karşılığında 1 yıl içinde Malta vatandaşlığı alma ve dolayısıyla bir AB pasaportuna sahip olma şansını vermektedir.

St. Kitts ve Nevis

St. Kitts ve Nevis Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı

St Kitts ve Nevis vatandaşlık programı 1984 yılında başlamış olup, dünya üzerindeki en saygın ve başarılı vatandaşlık programlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Antigua ve Barbuda

Antiqua & Barbuda Vatandaşlığı

1981 yılına kadar İngiltere idaresi altında bulunan Antigua ve Barbuda, Karayipler’in doğusunda bulunan bağımsız bir ülkedir. Yaklaşık 365 adet plajı, tropik iklimi ve turkuaz renkli denizi ile dünyanın en güzel destinasyonlarından biri olan ülkenin gelirinin %60’ı turizmden elde edilmektedir.