İngiltere’de Ev Satın Alma Fırsatı


İngiltere’de Ev Satın Almak Artık Çok Kolay

İngiltere’de 25 yıl süresince, yıllık %10 kira garantili ev satın alarak yatırımlarınızı değerlendirmek ister misiniz? Kuzey İngiltere’de yer alan emlak projemiz İngiltere’de ev satın almanın zorluklarına katlanmadan güvenli bir yatırım fırsatı sunuyor. Toplam 94 daire bulunan projemiz de 1 yatak odalı daire fiyatları £156,000’dır.
Satın alınan daireler kar amacı gütmeyen Housing Association tarafından 25 yıl kira garantisi ile kiralanmaktadır.
İlk yıl için %10 kira garantisi verilmekte, takip eden yıllarda ise enflasyon +1 puan şeklinde her yıl kira artışı garantilenmektedir. Bu rakam İngiltere’deki satılık evler için de kira getirisi olarak en yüksek orana denk gelmektedir.
25. yıl sonunda tahmin edilen yıllık kira tutarının £31,500’e ulaşacağı hesaplanmaktadır.
Satın alınan emlakın 8 yıl sonunda kira gelirleri ile kendini amorti etmesi beklenmektedir.
25 yıl sonunda ise toplam £548,000 kira getirisi sağlayacağı tahmin edilmektedir.
Satın alınan daireye ilişkin her türlü bakım ve onarım ilgili Housing Association tarafından yapılmakta olup, ayrıca daireye ilişkin yıllık emlak vergisi, sigorta vb giderler de yine onlar tarafından karşılanmaktadır.
İngiltere’de ev fiyatları son 25 yıl içinde ev 4.5 kat artış göstermiştir. Benzer artışın devam etmesi durumunda daire fiyatının 25 yıl sonunda £156,000’dan £702,000’a ulaşması tahmin edilmektedir.

İngiltere’de Kira Garantili Ev Yatırımı Fırsatı

Kraliçe Elizabeth’in 70. yıl kutlamalarının bir parçası olarak tanınan 100,000 nüfuslu Doncaster İngiltere’nin en yeni yerleşim yerlerinden birisidir. Doncaster’de yer alan emlak projesi stüdyo, 1 ve 2 yatak odalı olmak üzere toplam 94 daireden oluşmaktadır. Sitenin kendine ait otoparkı da bulunmaktadır.
Şu anda sadece stüdyo ve 1 yatak odalı daireler kalmış olup, her ikisinde de fiyatı £156,000 olarak belirlenmiştir. Londra ev fiyatlarına göre bu rakam daha makul olup, kira getirisi de İngiltere ortalamasının çok üzerinde yer almaktadır.
Satın alınan daire istenildiği zaman tekrar satılabilir. Yeni alıcının kira sözleşmesinde kalan süreyi devam ettirmesi istenmektedir.
Dairenin 25 süresince tüm bakımı Housing Association tarafından sağlanacak olup, sözleşmeden cayma hakkı bulunmamaktadır.
1 yatak odalı daireler salon ve açık mutfak şeklinde tasarlanmış olup 35-55 m2 arası büyüklüktedir.
Dairelerin satın alma işleminin tamamlanması ile 25 yıllık kira sözleşmesi imzalanmaktadır.
İlk yıl için kira bedeli satın alma tutarının %10’u olan £15,600 olarak belirlenmiştir. Takip eden her yıl da ise Tüketici Fiyat Endeksi’nin üzerine +1 puan şeklinde artış yapılacaktır.
Dairenin kendisini 8 yıl 4 içinde amorti etmesi beklenmektedir.
Son 25 yıldaki enflasyon rakamları baz alındığında 10. yıl da kira tutarının £19,740, 25. yıl da ise £31,500 olması hesaplanmaktadır. Bu ise %12.6 ve %20.1’e denk gelmektedir.
25. yıl sonunda İngiltere’de satın alacağınız evden £548,000 gelir elde etmeniz hesaplanmaktadır. Ev fiyatlarındaki artış da baz alındığında dairenin fiyatının 25. yıl sonunda £702,000’a ulaşması beklenmektedir. Bu durumda £156,000’lık yatırımınız size £1,250,000’lık bir getiri sağlayacaktır.
Yatırım ve gelirleriniz döviz bazında olduğu için İngiltere’de ev yatırımı kur dalgalanmalarına karşı da koruma sağlamaktadır.

Yeni Bir Alternatif Yatırım Modeli

Kuzey İngiltere’de bulunan ev projemiz “Supported Living Investment” olarak tanımlanmakta olup bu yatırım türü İngiltere’de en yüksek getiriye sahip ve en güvenilir yatırım araçlarından birisi olarak görülmektedir. Yaşlı ve bakıma ihtiyacı olan kişilere sosyal devlet anlayışı kapsamında konut desteği sağlanmakta olup, bu desteğe “Supported Living” denilmektedir.

İngiltere genelinde tahmini 670,000 kişi Supported Living desteği alarak yaşamını sürdürmektedir.Tüm İngiltere’de Supported Living alanında 487,000 konut açığı olduğu hesaplanmaktadır.İngiltere’de ev desteği genellikle kâr amacı gütmeyen vakıflar aracılığı ile verilmektedir. Bu vakıflar “Housing Association” olarak adlandırılmaktadır. İngiltere’deki ev projemiz de bu tarz bir vakıf tarafından geri kiralanacak olup, tüm bina Supported Living kapsamında ihtiyacı olan kişilere sunulacaktır.

Bu vakıf bakıma ihtiyacı olan yetişkinlere güvenli, destekleyici ve sürdürülebilir konut sağlamak için oluşturulmuş, kâr amacı gütmeyen bir hayır kurumudur. Bütçesi hükümet tarafından karşılanmaktadır.

Bu tarz yatırım projeleri genel de toplu olarak Llyods, UBS gibi yatırım firmaları tarafından satın alınmaktadır. Konutların perakende satışı ise çok daha ender olmaktadır.

İngiltere’de Ev Satın Alma da Kira Ödemeleri ve Vergi

Kira ve diğer tüm ödemeler UK içinde bulunan banka hesaplarına yapılmaktadır. Bu nedenle Wise gibi online hesap açan bir kurumda veya Londra’da bulunan TurkishBank’ta hesap açılması önerilir.
– İngiltere’de satın alınan evden elde edilen yıllık kira gelirinin belirli bir kısmı vergiden muaftır. Bu tutar her yıl artmakta olup 2023 için £12,570 olarak saptanmıştır. Vergiden muaf olan gelirin dışındaki kısım %20 olarak vergilendirilir.
Tapu masrafı genel olarak alım tutarının %5’i olarak hesaplanmakta olup şahsi koşullara göre farklılık gösterebilir. Avukat vb. giderler için ise ortalama £2,500 civarında bir bütçe ayrılması doğru olacaktır.
İngiltere’de ev satışlarında sermaye kazancı (Capital Gain) vergisi %18 olarak hesaplanmaktadır. Bu tutar alım-satım arasında elde edilen ek kazanç üzerinden hesaplanmakta olup 2023 yılı için ilk £6,000’lik kar vergiden muaf tutulmaktadır.
Konut alımı şahsi olarak veya İngiltere’de kurulacak bir şirket üzerinden de yapılabilir. Özellikle birden fazla konut alımı yapıldığında şirket kurulumu seçeneği uzun vadede daha avantajlı olabilir.

RESMİ SÜREÇLER HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? UZMANLARIMIZA SORUN

İNGİLTERE’DE EV SATIN ALMA HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

İngiltere’de ev satın alma işlemleri avukatlar kanalıyla yapılmakta olup, işlemler son derece güvenli ilerlemektedir. Yeni Bir Hayat olarak projemizden ev satın alma işleminizde avukat bulmanıza da yardımcı olmaktayız.
İngiltere’de satın alacağınız evden gelecek yıllık kira gelirinin belirli bir kısmı vergiden muaftır. Bu miktar her yıl artmakta olup 2023 için £12,570 olarak saptanmıştır. Vergiden muaf olan gelirin dışındaki kısım %20 olarak vergilendirilir.
Bu projeden elde edeceğiniz kira geliriniz İngiltere’de bir hesaba ödenmektedir. Bunun için online olarak Wise uygulamasından çok kolay hesap açabilirsiniz. Alternatif olarak Londra’da bulunan Turkishbank’ta da hesap açmanıza yardımcı olabiliriz.
İngiltere’nin Malta oturum izni gibi konut alarak kalma izni veren bir programı bulunmamaktadır.
Evet, İngiltere’de ev satin almak için İngiliz vatandaşı olmanız gerekmemektedir.
Ev satın alma işlemleri için İngiltere’ye seyahat etmeniz gerekmemektedir. Tüm işlemler avukatınız tarafından yapılmaktadır.

Satın aldığınız evle ilgili tüm tamir ve bakım işlemlerinden Housing Association sorumludur. Bu işlemlerle ilgili maliyetlerde onlar tarafından karşılanacaktır.

İngiltere’de bu projeden satın alacağınız evi istediğiniz zaman istediğiniz kişiye satabilirsiniz. Sadece satın alan kişinin kalan kira süresine bağlı kalması istenmektedir.
İngiltere’de ev fiyatlarında zaman zaman dalgalanmalar olsa da uzun vade de ev fiyatları her zaman artış göstermektedir. Son 25 yıl da İngiltere genelinde ev fiyatları 4.5 kat artmıştır.
İngiltere’de ev satın alırken tüm işlemleriniz baroya kayıtlı ve çok sıkı denetlenen avukatlar tarafından yapılmaktadır. Satın alma bedeli avukatınızın yeddiemin hesabına çıkarılmaktadır. İngiltere dünyadaki en güvenli emlak alımı sistemine sahiptir.