Yatırım Yoluyla Portekiz Vatandaşlığı (Golden Visa)

Portekiz Yatırımcı Programı size 6 yıl içinde sadece 35 günü Portekiz’de geçirerek Avrupa Birliği pasaportunu sunuyor. Golden Visa veya Golden Residence Permit olarak anılan program ile Portekiz’de oturum izni alarak Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkını elde edebilirsiniz.

Portekiz, 2012 yılının Kasım ayında Avrupa Birliği üyesi olmayan vatandaşlar için yatırım yolu ile vatandaşlık imkanı sağlayan Golden Residence Permit (Altın Vize) programını hayata geçirdi. Bu program dahilinde, gayrimenkul yatırımı, devlet tahvili alımı ya da Portekiz’de istihdam sağlayacak bir iş kurma yollarından birini tercih ederek, Portekiz’de süresiz oturum izni elde edebilirsiniz.

30 yıla yakın süredir Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz, yüksek refah seviyesi, düşük suç oranları, sıcak iklimi, huzurlu ve sakin hayat tarzı ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Portekiz ayrıca 26 ülkeyi kapsayan Schengen ülkelerinden biri olup, para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Yeni Bir Hayat olarak uluslararası çözüm ortaklarımızla birlikte gerek Portekiz’de gayrimenkul seçimi ve alım işlemlerinizi, gerekse de Portekiz Hükümeti’ne yapılan oturum izni başvurusu hizmetimizi bir bütün olarak sunuyoruz.

Portekiz vatandaşlığına giden yolda ilk adımı atmak için Yeni Bir Hayat uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz yatırım yolu ile vatandaşlık programına (Golden Residence Permit) nasıl başvurulur?

Portekiz yatırımcı programından yararlanmak en çok tercih edilen yöntem €500.000 tutarında gayrimenkul yatırımı yapmaktır. Portekiz’in dilediğiniz bölgesinde edinebileceğiniz gayrimenkul ile programa katılmaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca €1.000.000 ve üstü değerdeki gayrimenkullere de ortaklık payınız en az €500.000 olmak kaydı ile iki ya da daha fazla ortakla birlikte sahip olarak programa katılabilirsiniz.

Programa katılarak; Portekiz’de oturma hakkı ve Schengen ülkelerinin tamamında serbest dolaşma hakkı elde edersiniz. Gayrimenkulünüzü bu 5 yıllık sürede dilerseniz kiraya verebilir, 5 yılın sonunda vatandaşlık hakkı kazandıktan sonra ise satabilirsiniz.

Portekiz yatırım yoluyla vatandaşlık programına başvuru süreci nasıl gelişir?

Portekiz Golden Residence programının en önemli özelliklerinden birisi hızlı sonuçlanmasıdır. Gayrimenkul alımından sonra başvuru dosyanız ilgili birimlere sunulur. Kimlik tespiti için ülkeyi ziyaretiniz sonrasında 2 ay gibi bir zaman diliminde Portekiz’de oturum hakkınızı alabilir ve Schengen ülkeleri içinde serbest dolaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

Programa başvurunuz onaylandıktan sonra, Portekiz’de öncelikle 1 yıllık oturum hakkı elde edilmektedir. 1 yıllık oturum hakkından sonra 2 yıllık dönemler halinde oturum izni iki defa daha uzatılır ve 5 yıllık süre tamamlanır. Bu 5 yılın sonunda oturma izni 1 yıl daha uzatılır ve altıncı yılın sonunda Portekiz vatandaşlığına başvuru yapma ve Avrupa Birliği pasaportu sahibi olma imkanını elde edersiniz.

Portekiz vatandaşlığı almak için orada yaşamam gerekiyor mu?

Portekiz vatandaşlığına 6 yılın sonunda hak kazanabilmek için, başvurduğunuz ilk yıl içinde en az 7 gün, sonraki 2 yıllık dönemlerde de en az 14 günlük sürelerle Portekiz’de bulunmanız yeterlidir. Yani 6 yıl içinde toplam 35 gün Portekiz’de bulunmanız halinde, gerekli yatırım koşullarını da sağlayarak vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz.

Bu sayede, Türkiye’deki iş ve özel hayatınızı sekteye uğratmadan yılda yaklaşık 1 haftanızı Portekiz’de geçirerek Portekiz vatandaşı olmanız mümkün.

Portekiz Vatandaşlığı İçerik Görseli

Portekiz vatandaşı olduğumda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığım iptal olur mu?

Portekiz çifte vatandaşlığı kabul ettiğinden, Portekiz vatandaşlığını ikinci vatandaşlık olarak alabilir ve iki pasaporta sahip olabilirsiniz.

Portekiz’de aldığım gayrimenkulü satabilir miyim?

Evet. 5 yıllık sürecin sonunda Portekiz daimi oturum iznini aldıktan sonra dilerseniz gayrimenkulünüzü satabilirsiniz.

Portekiz Vatandaşlığı İçerik Görseli

Portekiz yatırımcı yoluyla vatandaşlık programının avantajları nedir?

Portekiz yatırımcı programının en önemli avantajlarından biri, Portekiz’de yılda sadece 1 hafta bulunarak 6 yıl boyunca oturma iznine ve 6 yılın sonunda vatandaşlığa hak kazanabilmeniz ve Avrupa Birliği pasaportunuza sahip olabilmenizdir. Eğer gayrimenkul yatırımı yöntemini seçtiyseniz, bu süreç boyunca sahip olduğunuz gayrimenkulü kiraya vererek gelir elde etmeniz bile mümkün.

Portekiz, Schengen üyesi ülkelerden biri olduğundan programa başvuru yaptıktan sonraki süreçte alacağınız oturma izniyle Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına da sahip olursunuz. Portekiz pasaportu ise, hâlihazırda Schengen ülkeleri de dahil 170 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlar.

Portekiz aynı zamanda oldukça avantajlı vergi politikalarına ve düşük kredi faizleri sayesinde de rahat bir ticaret ortamına sahiptir.

Portekiz yatırımcı vizesine başvururken Yeni Bir Hayat hangi konularda yardımcı olmaktadır?

Yeni Bir Hayat, gayrimenkul seçimi ve alım işlemleri başta olmak üzere, ilk yıl ve uzatma başvurularınızın yapılmasını da kapsayan bir dizi hizmet sunmakta ve Portekiz vatandaşlığı sürecinizin başından sonuna kadar size yardımcı olmaktadır.

Portekiz vatandaşlığıyla ilgili merak ettiğiniz her şey için Yeni Bir Hayat uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İSPANYA VATANDAŞLIĞI

İspanya Yatırımcı Programı ile Vatandaşlık

İspanya 1 Ocak 1986’dan beri Avrupa Birliği üyesidir. İspanyolca 21 ülkede resmi dil olarak kullanılır ve dünyanın en çok konuşulan ikinci dilidir. İspanya Avrupa’nın en önemli ekonomilerinden birine sahip olmakla beraber, dünyanın en büyük 14. ekonomisi olarak değerlendirilir.

Malta Vatandaşlığı

Malta Yatırımcı Programı

2004’ten beri Avrupa Birliği üyesi olan Malta, Akdeniz’in ortasında küçük bir ada ülkesi. Resmi dilleri Maltaca ve İngilizce olan ülke, Malta Bireysel Yatırımcı Programı (IIP) aracılığıyla Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na en az €650.000 tutarında bir katkı yapılması ve birkaç ek şart dahilinde, başvuran yatırımcılara 1 yıl içinde Malta vatandaşlığı alma ve dolayısıyla bir AB pasaportuna sahip olma şansını vermektedir.

Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan Yatırımcı Programı

Macaristan Yatırımcı Programına katılarak sadece 2 hafta içinde Macaristan’da  ömür boyu geçerli daimi oturma izni alabilir, Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olabilir ve 7 yıl içinde de Macaristan vatandaşı olarak Avrupa Birliği pasaportunu başvurma fırsatını elde edebilirsiniz.