Malta Yatırımcı Programı

2004’ten beri Avrupa Birliği üyesi olan Malta, Akdeniz’in ortasında küçük bir ada ülkesi. Resmi dilleri Maltaca ve İngilizce olan ülke, Malta Bireysel Yatırımcı Programı (IIP) aracılığıyla Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na en az €650.000 tutarında bir katkı yapılması ve birkaç ek şart dahilinde, başvuran yatırımcılara 1 yıl içinde Malta vatandaşlığı alma ve dolayısıyla bir AB pasaportuna sahip olma şansını vermektedir.

Parlamenter demokrasiyle yönetilen Malta’da yaşam genel olarak huzurludur. Malta; suç oranı düşük, sakin, siyaseten huzurlu, istikrarlı ve uluslararası arenada saygınlığı yüksek bir ülke olarak yurtdışında yaşamak için idealdir. Malta Bireysel Yatırımcı Programı oldukça seçici bir şekilde tasarlanmıştır ve başvuru sahiplerinin detaylı olarak incelenmesi, gelir kaynaklarının ve geçmişlerinin araştırılması gibi süreçleri de içerir. Başvuru ve seçim süreçleri bakımından Malta bireysel yatırımcı programı, en ayrıcalıklı programlardan biridir.

Yeni Bir Hayat olarak, yetkili temsilcisi olduğumuz uluslararası partnerimiz sayesinde başvurunuzu size hiçbir ek maliyet doğurmadan direkt olarak Malta Hükümeti’nin yatırımcı programını yürüten kurumuna iletme yetkisine sahibiz. Malta ofisimiz sayesinde, başvurunuzun Malta’daki takibi ve orada yapılması gereken işlemlerin düzenlenmesi konusunda da uzmanlığımız ve deneyimimizle sizin hizmetinizdeyiz.

Malta vatandaşlığına giden yolda ilk adımı atmak ya da Malta’da yaşam konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için Yeni Bir Hayat uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Malta yatırımcı programının avantajları nedir?

Malta yatırımcı programının en büyük avantajı, vatandaşlık sürecinin bir yıl içinde sonuçlanmasıdır. Benzer programlardan ABD EB-5 yatırımcı programında vatandaşlık başvurusu 5 yılın sonunda yapılmakta, Macaristan yatırımcı programında ise bu süre 7 yılı bulmaktadır.

Malta yatırımcı programının bir başka avantajı ise, Malta vatandaşlık başvurusu için Malta’da yaşama zorunluluğu bulunmamasıdır. Bu sayede, Malta vatandaşı olup Avrupa Birliği pasaportuna hak kazanırken bir taraftan da Türkiye’deki iş ve özel hayatınızı olduğu gibi sürdürebilirsiniz. Malta’da yaşamadığınız sürece ülke dışında elde ettiğiniz gelirler üzerinden de vergi verme zorunluluğunuz yoktur. Aynı zamanda Malta, off-shore şirket yönetimi açısından da avantajlar sunan bir ülkedir.

Malta vatandaşı olduğunuz zaman, 160’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat edebileceğiniz gibi, Avrupa Birliği’ndeki 28 ülke ve İsviçre’de iş kurma ve yaşama hakkına da sahip olursunuz.

Son olarak, Malta bireysel yatırımcı programında başvurular net kriterlere bağlı olduğundan objektif bir şekilde değerlendirilmekte ve başvurudan önce çıkabilecek sonuç rahatlıkla öngörülebilmektedir.

Malta yatırımcı programının avantajları ve diğer ülkelerin yatırımcı programları hakkında daha fazla bilgi isterseniz Yeni Bir Hayat uzmanlarımızla iletişime geçmek için tıklayınız.

Malta Yatırımcı Programı’na başvururken Yeni Bir Hayat hangi konularda yardımcı olmaktadır?

Yeni Bir Hayat’ın yetkili temsilcisi olduğu uluslararası iş ortağı, Malta Hükümeti’nin ilgili kurumlarıyla ortak çalışarak Malta bireysel yatırımcı programının hayata geçmesine katkı sağlamıştır. Bu ortaklık sayesinde, Yeni Bir Hayat ayrıcalığıyla Malta yatırımcı programına başvurduğunuzda, ek bir maliyet olmaksızın başvurunuz Malta ofisimiz aracılığıyla direkt olarak Malta Hükümeti’nin ilgili kurumuna iletilir.

Malta ofisimiz sayesinde; başvurunuzun Malta’daki takibi, gayrimenkul ve banka yatırımlarınızın hayata geçirilmesi konusunda danışmanlık ve takip, Malta’da yapılması gereken işlemlerin düzenlenmesi ve süreç içinde Malta’ya yapacağınız ziyaretin sorunsuz geçmesi için uzmanlığımız ve deneyimimizle sizin hizmetinizdeyiz.

Malta bireysel yatırımcı programına başvuru şartları nelerdir?

Malta yatırımcı vizesi ve Malta vatandaşlığına başvuru süreci detaylı bir süreçtir. En büyük şartı, Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na €650.000 tutarında geri alınamaz bir katkıda bulunmaktır. Bu rakam başvuru sahibi için olup, eş ve çocuklar için €25,000 ve €50,000 arasında değişmektedir.

Bu bağışa ek olarak yerine getirilmesi gereken birkaç şart daha vardır:

  • Malta’da en az €350.000 tutarında bir gayrimenkul satın almanız ya da yıllık kirası en az €16.000 olan bir gayrimenkulü kiralamanız ve en az 5 yıl boyunca elinizde tutmanız
  • Malta bankalarından birinde, Malta Hükümeti’nin belirlediği şartlara uygun bir yatırım hesabı açarak, en az 5 yıl süreyle €150.000 tutarında bir yatırımı muhafaza etmeniz
  • Başvuru sahibi ve beraberindeki her aile üyesi için en az €50.000 teminatlı sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Ayrıca, başvuru sahibinin özgeçmişi de incelenmekte, başvuru sürecinin başlangıcından Malta vatandaşlığının onaylanmasına kadar takip edilmekte ve olumsuz bir sicil kaydına rastlanılırsa başvuru reddedilmektedir.

Malta yatırımcı programını ayrıcalıklı yapan nedir?

Malta, yatırımcı programı başvurularında uyguladığı dört aşamalı kontrol ve denetim programı sayesinde, dünyada bu süreci en titiz şekilde uygulayan ülkelerden biridir. Başvuru sahiplerinin özgeçmişlerinde herhangi bir olumsuzluk olmaması ve adli sicillerinin de temiz olmasını şart koşar. Bu seçici süreç sayesinde, yatırımcı yoluyla vatandaşlık alacak bireylerin belirli bir seviyenin üzerinde ve seçkin kişilerden oluşmasını sağlar.

Aynı zamanda Malta bireysel yatırımcı vatandaşlık programı, 1.800 kişiyle sınırlandırılmıştır. Kabul edilen ve vatandaşlık süreci başlayan başvurular bu sayıya ulaşınca program sona erecektir. Bu da, Malta yatırımcı yoluyla vatandaşlık programını en ayrıcalıklı kılan sebeplerden biridir.

Dominika yatırım yoluyla vatandaşlık programı gibi bir ikinci vatandaşlık seçeneği olan bu programın en önemli ayrıcalığı süre sonunda Avrupa Birliği pasaportuna sahip olunmasıdır.

Yeni Bir Hayat, yetkili temsilcisi olduğu uluslararası çözüm ortağı ile birlikte, bu ayrıcalıklı programın başvuru ve vatandaşlık süreçlerinde tartışılmaz bir hakimiyete sahiptir.

Malta yatırımcı programı başvurusu ne kadar sürer?

Gerekli belgelerin toplanıp başvuru dosyanızın hazırlanmasının ardından dosyanız, Malta’daki ofisimiz aracılığıyla Malta hükümetine sunulur. Bu sunum esnasında başvuru sahibinin de bulunması gerektiğinden, Malta’ya iki günlük bir seyahat yapmanız gerekecektir. Bu seyahat esnasında gayrimenkul araştırması, Malta hükümeti yetkilileri ile toplantılar, Malta’da süresiz oturma izni işlemleriniz gerçekleştirilir ve Türkiye’ye Malta Residency Card (Süresiz oturum kartı) ile geri dönersiniz. Oturma iznini aldıktan bir yıl sonra, yukarıda belirttiğimiz gerekli yatırım ve sigorta şartlarını da karşıladıysanız vatandaşlık süreciniz başlar.

Yatırımcı yoluyla Malta vatandaşlık şartları nelerdir, ne kadar zamanda Malta vatandaşlığı alınır?

Yukarıda belirttiğimiz yatırım, gayrimenkul ve sigorta şartlarını karşıladıktan ve bir yıl boyunca Malta süresiz oturma iznine sahip olduktan sonra Malta vatandaşı olmanız için gereken tek şey, Malta vatandaşlık yeminini etmektir. Başvuru dosyanızın Yeni Bir Hayat’la açılmasından Malta pasaportunuzun size teslimine kadar ortalama 13-14 ay civarında bir süre geçmektedir.

Malta vatandaşlığına giden yolda ilk adımı atmak ya da Malta’da yaşam konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için Yeni Bir Hayat uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yatırımcı programı kapsamında Malta’da yaşamam gerekiyor mu?

Yukarıdaki şartları karşıladıktan sonra, Malta vatandaşlığına hak kazanmanız için Malta’da yaşamanıza gerek yok. Bu süreç boyunca Türkiye’deki özel ve iş hayatınızı olduğu gibi sürdürebilirsiniz. İlk yıl içinde Malta’yı 2-3 kez ziyaret etmeniz ve toplam 15 gün civarında bir süreyi Malta’da geçirmeniz Malta pasaportuna sahip olmanız için yeterlidir. Malta vatandaşı olduktan sonra Malta’da yaşamanız veya seyahat etmeniz gerekmemektedir.

Malta yatırımcı programından ailem de yararlanabilir mi?

Malta bireysel yatırımcı programından yatırımcıya ek olarak aile bireyleri de ek katkıda bulunarak yararlanabilirler. Bunun için, başvuru sahibi adına yapılan €650.000 tutarındaki katkıya ek olarak; eş ve 18 yaşın altındaki çocukların her biri için €25.000 tutarında ek bir katkı, 18-26 yaş arasındaki bekar ve finansal olarak başvuru sahibine bağımlı çocuklarla 55 yaşın üzerinde ve finansal olarak başvuru sahibine bağımlı ebeveynlerin her biri için de €50.000 tutarında ek bir katkı gerekmektedir. Başvuru sahibiyle aynı şekilde, aile bireylerinin de özgeçmiş ve sicillerinin kontrol ve denetim sürecinden geçeceğini unutmayın.

Aile bireylerinizin durumu ve toplam ödemeniz gereken katkının hesaplanması için Yeni Bir Hayat uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz

Malta Vatandaşlığı İçerik Görseli
Malta Vatandaşlığı İçerik Görseli

Malta’daki yatırımlarımı kendim kontrol edebilir miyim?

Başvuru şartlarında yer alan gayrimenkul yatırımının kontrolü sizin elinizdedir. Gayrimenkulü satın aldıysanız 5 yıl boyunca satmamanız, kiraladıysanız da 5 yıl boyunca bir başkasına kiralamamanız gerekir. 5 yıl sonunda gayrimenkulü satabilir ya da kira kontratını iptal edebilirsiniz.

Malta bankalarından birinde sahip olmanız gereken en az €150.000 tutarındaki yatırımın da 5 yıl boyunca hesapta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu süreç içinde bankadaki hesabınızın türünü ve yatırım alanınızı siz yönetebilirsiniz. 5 yılın sonunda bu yatırımınızı dilerseniz geri alabilirsiniz.

Malta’daki yatırımlarımı geri alabilir miyim?

Malta’daki gayrimenkul ve banka hesabınızdaki yatırımlarınızı 5 yıl muhafaza ettikten sonra geri alabilirsiniz. Ancak başvurunun ana şartı olan ve Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na yapılan €650.000 tutarındaki katkı, hibe şeklindedir ve geri alınamaz.

Amerika EB-5 Yatırımcı Projesi

Amerika EB5 Yatırımcı Programı

ABD EB-5 Yatırımcı Vizesi, yatırımcı adaylarına Amerika’da en az $500.000 tutarında bir yatırım yapmak kaydıyla Green Card alma hakkı sunan bir programdır. Bu program aracılığıyla Amerika’ya yerleşebilir ve 5 yıl içinde vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

Malta Yatırım Fırsatları Semineri

İşadamlarına Özel Malta Yatırım Fırsatları Semineri’ne davetlisiniz.
Malta’nın sunduğu yatırım fırsatları ile dünyaya açılın

Basında Yeni Bir Hayat

Dominika Pasaportu

Dominika yatırımcı programı ile Dominika pasaportu sahibi olduğunuzda 100’e yakın ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilir, İngiltere ve diğer Commonwealth ülkelerinde altı aya kadar kalabilirsiniz