Dominika Vatandaşlığı


YATIRIM YOLUYLA DOMİNİKA VATANDAŞLIĞI

Yatırım programı ile Dominika vatandaşlığı ve pasaportu ile vizesiz seyahat dünyasına katılın.

Dominika vatandaşlık programına başvuru iki farklı şekilde yapılmaktadır:

 • Dominika Hükümeti’ne belirli bir katkı bedeli ödenmesi. Bu tutar başvuru yapacak aile üyelerinin sayısına göre belirlenir ve ödeme başvurunuz onaylandıktan sonra yapılır
 • Dominika Hükümeti’nin belirlediği hotel projelerinden gayrimenkul satın alınması. Satın alma işlemi başvurunuz onaylandıktan sonra yapılır ve seçilen projeye göre hisse veya tapu karşılığı satış işlemi gerçekleşir.

Yatırım programı ile Dominika vatandaşlığı 1991 yılında Dominika Hükümeti tarafından kurulmuş ve dünyanın en eski vatandaşlık programlarından biridir – 1991 Vatandaşlık Yasasının 8. bölümü uyarınca anayasada tanımlanmıştır. Hatta Grenada vatandaşlık programından daha eskidir. Dominika pasaportu, size ve ailenize Avrupa Schengen bölgesi, Çin, Singapur ve Hong Kong dahil olmak üzere 146 ülkeye vizesiz seyahatin avantajlarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Yeni Bir Hayat’ta, özel danışmanlarımız, küresel vatandaş olma hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak düzenleyici, prosedürel ve finansal danışmanlık da dahil olmak üzere her adımda kapsamlı destek sağlamaktadır. Dominika Topluluğu, çifte vatandaşlığa izin veriyor, dolayısıyla mevcut uyruğunuzdan vazgeçmeniz gerekmeyecek. Dominika vatandaşlığı programı dünyanın en hızlılarından biridir ve ikamet ettiğiniz ülkeden ayrılmanıza gerek kalmadan başvurabilirsiniz.

Dominika pasaport başvurusu

Zaman Aralığı: 4-6 ay
Vizesiz Seyahat Edilebilen Yerler: Avrupa Schengen bölgesi, Çin, Hong Kong ve Singapur dahil olmak üzere 146 ülkeye vize gerekmeden seyahat edilebilir
Yatırım Türü: Katkı bedeli veya hükümet onaylı bir projeden mülk satın alma
Yatırım Maliyeti ve Koşulları: Minimum $100,000 katkı bedeli veya $200,000 tutarında gayrimenkul satın alma. Katkı bedeli kişi sayısına göre hesaplanır, gayrimenkul tutarına tapu harç ücretleri eklenmektedir.

Aileniz ile Birlikte Özgürlüğü Yaşayın

 • Dominika, yeni vatandaşlığınız hakkında diğer ülkelere bildirim de bulunmaz
 • Çifte vatandaşlık elde edildiği için mevcut mevcut vatandaşlığınıza da devam edebilirsiniz
 • Vatandaşlık başvurunuz için Dominika’ya seyahat etmenize gerek kalmadan, İstanbul ofisimiz tarafından tamamlanır
 • 4-6 ay gibi kısa bir sürede ikinci vatandaşlığınızı alırsınız, ve bir kez alındığında Dominika vatandaşlığı geri alınamaz olur

Aileniz İçin Güvenli Bir Geleceğe Yatırım

 • Eş ve 30 yaşına kadar olan çocuklar da Dominika Vatandaşlık programından yararlanabilirler.
 • 65 yaşın üzerindeki ebeveynler de başvurana bağlı olarak başvuruda bulunabilirler.
 • Dominika pasaportunuzla, Karayip ülkelerinin herhangi birinde ikamet etme özgürlüğünün tadını çıkarabilirsiniz.
 • Tüm aileniz için iş ve eğitim fırsatları sağlayan güvenli bir ortam

Vizesiz Seyahatin Tadını Çıkarın

 • 146 ülkeye vizesiz seyahat etme özgürlüğü
 • Bu, tüm Schengen Avrupa ülkelerinin yanı sıra Çin, Singapur, Hong Kong ve diğer büyük ülkelerin çoğunluğunu içerir
 • Dominika pasaportu, dünya çapında en tanınmış ve kabul edilen pasaportlardan biri olarak görülmektedir

Vergisel ve Finansal Avantajlar

 • Dominika dışında elde ettiğiniz gelirlerinizi bildirmek zorunda değilsiniz. Bu gelirler vergiye tabi değildir
 • Dominika’da şirket kurabilir ve banka hesabı açabilirsiniz
 • Yerel para birimi ABD Dolarına sabitlenmiştir
 • Karayip ülkeleri içinde gümrüksüz ticaret imkanı bulunmaktadır

DOMİNİKA VATANDAŞLIĞI NASIL ALINIR?

Dominika, bireylere ve ailelerine, Ulusal Kalkınma Fonu’na (NDF) bağış yoluyla ya da hükümet tarafından onaylanmış bir gayrimenkul projesine yatırım yaparak, ülkeye şartlı ekonomik katkı sağlamak yoluyla Dominika vatandaşlığına sahip olmalarını sağlar. Antigua ve Barbuda Vatandaşlık Yatırım programına benzer şekilde Dominika’da da katkı bedeli $100.000’dan başlamaktadır.

Yeni Bir Hayat’ta, ikinci vatandaşlık programlarında uzman ekibimiz mevcut farklı seçenekleri tartışacak ve kişisel gereksinimlerinize göre en uygun seçenek hakkında rehberlik edecektir.

Dominika Hükümetine Katkı Bedeli Ödeyerek Dominika Vatandaşlığı Alma

Yatırım yoluyla Dominika Vatandaşlığı programına göre, ikinci vatandaşlık ve pasaport için Dominika Hükümeti’ne mali katkıda bulunabilirsiniz. Minimum tutar $100,000 olup, başvuru yapacak aile üyelerinin sayısına göre katkı tutarı hesaplanmaktadır. Katkı bedeli ödemesi başvurunuz Dominika Hükümeti tarafından onaylandıktan sonra yapılmaktadır. Katkı bedeli dışında başvuru harç ücreti ve diğer hukuki giderler de bulunmaktadır.

Gayrimenkul Yatırımı Yaparak Dominika Vatandaşlığı Alma

Dominika Vatandaşlığı elde etmek için bir diğer seçenek  Dominika Hükümeti tarafından onaylanan hotel projelerinden $200.000 tutarında gayrimenkul alımı yapmaktır. Bu yatırım sadece size değil, ailenize de Dominika vatandaşı olmayı ve ikinci pasaportunuzu 6 aydan kısa sürede alabilmenizi sağlar.

Satın alınan gayrimenkul hotel bünyesi içinde yer alan villa veya benzeri tarzda bir mülk olmakta ve bu yer hotel yönetimi tarafından işletilerek size de yıllık belirli bir getiri sağlamaktadır. Yatırım bedeli projeye göre değişmekte olup, $200,000’lık tutara tapu harç ücretleri de eklenmektedir. Satın alınan gayrimenkulu 3 yıl sonra satabilmek hakkınız bulunmaktadır.

Yeni Bir Hayat ekibimiz, en güvenli ve cazip yatırımları sunabilmek için Hükümetin onayladığı tüm projeler üzerinde kapsamlı araştırma ve değerlendirmeler yapmaktadır. Hükümet yetkilileri ve Dominika’daki tüm büyük gayrimenkul geliştiricileri ile olan yakın ilişkilerimiz, uluslararası müşterilerimiz için son derece profesyonel ve kusursuz bir hizmet sunmamızı sağlar.

DOMİNİKA VATANDAŞLIĞI ŞARTLARI NELERDİR?

Daminika vatandaşlığına başvuru şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Temiz bir adli sicile sahip olmak
 • İngiltere ve Schengen ülkelerinden vize reddi almamış olmak
 • Ekonomik açıdan başvuru yapabilecek imkanlara sahip olmak
 • Gelir ve mal varlığının açıklanabilir olması

Dominika Vatandaşlık Programına Kimler Başvurabilir

Dominika Pasaportu alarak sizinle birlikte çifte vatandaş olabilmeleri için aile üyelerinizi de başvuru dosyanıza dahil edebilirsiniz. Aile üyeleri şu şekilde belirlenmektedir:

 • Başvuru sahibinin eşi
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocukları
 • 18-30 yaş arasında olup, tam zamanlı eğitimde olan ve başvuru sahibine ekonomik olarak bağımlı çocukları
 • 25 yaşına kadar olan başvuru sahibine ekonomik olan bağlı bekar kız çocukları. Bu durumda kız çocukları için öğrenci olma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.
 • Başvuru sahibi veya eşinin 65 yaşından büyük ve ekonomik olarak bağımlı ebeveynleri
 • Başvuru sahibi veya eşinin önceki evliliklerinden olan ve yukarıda belirtilen kriterleri karşılayan çocukları da Dominika vatandaşlığı başvuru dosyasına dahil edilebilirler.

Dominik Cumhuriyeti ve Dominika Vatandaşlığı Farkları

Sık sık birbirleri ile karıştırılan Dominik Cumhuriyeti ve Dominika sanılanın aksine iki ayrı ada ülkesidir. Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerin batı kısımında bulunmakta olup, yatırım yoluyla vatandaşlık ve pasaport programı uygulamamaktadır. Yani yatırım yaparak Dominik Cumhuriyeti vatandaşlığı ve pasaportu almak mümkün değildir. Dominik Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanabilmek için üke de 7 yıl yaşamak gerekmektedir. Ancak 7 yıl Dominik Cumhuriyeti’nde oturum izni ile yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu yaparak Dominik Cumhuriyeti pasaportu almak mümkün olmaktadır.

Dominika ise doğu Karayipler’de yer alır ve burada sunulan yatırım yoluyla vatandaşlık programını uygulamaktadır. Bu program aracılığı ile Dominika vatandaşlığı ve pasaportuna sahip olmak mümkündür. Bu işlemler için ülke de yaşama veya ziyaret etme mecburiyeti bulunmamaktadır.

Dominika emlak alımı

Dominika Hükümeti Onaylı Emlak Projeleri

Dominika’da devlet tarafından yatırım yoluyla vatandaşlık başvuruları için onay verilen toplam 8 hotel projesi bulunmaktadır. Bu projelerin bir kısmı proje aşamasında olup, içlerinde inşaatı devam eden veya işletmeye açılanlar da bulunmaktadır. Yeni Bir Hayat olarak özellikle inşaatı tamamlanmış ve işletmeye açılmış olan projelere öncelik vermekteyiz.

8 proje içinde bu tarzda 3 hotel işletmesi bulunmaktadır. Bu projelerden tapu karşılığı veya hisse şeklinde alım yapılabilir. Hisse tutarları projeye göre değişmekte ve $212,000’dan başlamaktadır. Tapu karşılığı bir yatırım düşünüldüğü takdirde ise tutar $300,000 ile $1,500,000 arasında değişmektedir. Vatandaşlık programı gereği tüm bu yatırımların onaylı bir hotel projesine olması gerekmektedir.

Yapılan bu yatırım karşılığında işletmeler yatırımcısına yıllık %6’ya kadar çıkabilen bir gelir sunmaktadır. Bu tutar hotelin o seneki doluluk durumu ve oda fiyatlarına göre değişmektedir. Örneğin $212,000’lık hisse alımı yapıldığında yıllık olarak maksimum $12,000’lık bir gelir elde etme olasılığı bulunmaktadır.

Yeni Bir Hayat danışmanınızı arayarak Dominika’da bulunan projeler hakkında daha kapsamlı bilgi almak alabilirsiniz.

DOMİNİKA HÜKÜMETİNE KATKI TUTARLARI

Yatırım yoluyla Dominika Vatandaşlığı programına göre, ikinci vatandaşlık ve pasaport için Dominika Hükümeti’ne mali katkıda bulunabilirsiniz. Katkı tutarı başvurunuz onaylandıktan sonra, harç bedelleri ise başvuru aşamasında ödenmektedir

TEK KATILIMCI İKİ KİŞİLİK AİLE DÖRT KİŞİLİK AİLE
Katkı: $100,000 Katkı: $175,000 TOPLAM: $200,000
Hükümet Ücretleri: $9,950 Hükümet Ücretleri: $15,400 Hükümet Ücretleri: $18,300
TOPLAM: $109,950 TOPLAM: $190,400 TOPLAM: $218,300

* Bu ücretler Dominika Hükümet makamları tarafından belirlenmiştir. Hukuki danışmanlık ücreti yukarıda ki rakamlara dahil olmayıp ve ayrıca toplam tutara eklenmektedir.

1. Ay

Programa uygunluğunuzun belirlenmesi sonrasında sözleşmeniz hazırlanır.Katkı bedeli veya gayrimenkul alımı seçeneklerinden size en uygun olanı belirlendikten sonra süreciniz başlamış olur.

Sizinle yapılan kapsamlı bir görüşme sonrasında hazırlanacak finansal ve şahsi evraklar belirlenerek dosya hazırlık işlemleri başlatılır.

Evraklarınızın tamamlanması sonrasında Dominika vatandaşlık başvuru dosyanızın nihai kontrolleri İstanbul ve Londra ofislerimiz de yapılarak Dominika Hükümeti’ne ön inceleme için sunulur.

2. Ay

Dominika Hükümeti’nin ön incelemesi sonrasında vatandaşlık harç ücretlerinin ödemesi gerçekleştirilir.

Gayrimenkul alımı yapılacaksa, seçilen projeye göre satın alma bedelinin %8 ile %10’u arasındaki bir meblağ emanet banka hesabına sözleşme karşılığında yatırılır.

Harç ödemelerinin tamamlanması ile vatandaşlık başvuru dosyanızın Dominika Hükümet yetkililerince incelenme süreci başlar.

4-5. Aylar

Başvuru dosyanız Dominika Hükümeti makamları tarafından incelenerek karara bağlanır ve Başvuru Kabul Mektubu tarafımıza iletilir.

“Başvuru Kabul Mektubu” sonrasında seçilen yönteme göre katkı bedeli veya gayrimenkul tutarının ödemeleri gerçekleştirilir.

Bu ödemeler sonrasında Dominika vatandaşlığı işlemlerinizin son aşamasına geçilmektedir.

6. Ay

Dominika vatandaşlığı sertifikanız yetkili makamlar tarafından hazırlandıktan sonra, Dominika pasaport başvurunuz yapılır.

Gayrimenkul alımı yapılmışsa tapu işlemleri tamamlanır.

Dominika pasaportunuz ve vatandaşlık sertifikanız Yeni Bir Hayat İstanbul ofisinde tarafınıza teslim edilir.

RESMİ SÜREÇLER HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? UZMANLARIMIZA SORUN

DOMINIKA VATANDAŞLIK PROGRAMI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Yatırım yoluyla Dominika vatandaşlığı programı bireylere ve ailelerine Dominika ekonomisine belirli bir ekonomik katkı sağlamak koşuluyla vatandaş olmalarını sağlamaktadır. Bu ekonomik katkı Dominika Ulusal Kalkınma Fonu’na (NDF) vatandaşlık başvurunuz onaylandıktan sonra yapılan bir bağış ile sağlanır. Dilerseniz Dominika içinde devlet tarafından belirlenmiş bir hotel projesinden gayrimenkul alarak ta vatandaşlık işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Dominika vatandaşlığına başvuru yapabilmek için finansal ve şahsi belgelerinizin bulunduğu çok kapsamlı bir dosya hazırlanması gerekmektedir. Başvuru dosyanız Yeni Bir Hayat tarafından hazırlanmakta ve Dominika Hükümeti yetkili makamlarına sunularak işlemlerinizin tüm takibi gerçekleştirilmektedir.

Dominika Hükümeti vatandaşlık programına şahsi başvuruları kabul etmemektedir. Başvuruların mutlaka profesyonel bir vatandaşlık danışmanlık firması aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Yeni Bir Hayat 2011 yılından bugüne kadar yüzlerce aileye ikinci vatandaşlık ve daimi oturum izinleri konusunda hizmet sunmaktadır.

Maliyet tutarları başvuru yapacak aile üyelerinin sayısına göre değişmektedir. Tek kişi için katkı tutarı $100,000 iken, gayrimenkul alımında tutar $200,000 olarak belirlenmiştir. Bu rakamlara başvuru harç ücretleri, tapu vergi bedelleri ve hukuki danışmanlık rakamları eklenmektedir.
Temiz bir adli sicil kaydı ile 18 yaşını dolduran herkes, Dominika vatandaşlığı için yatırım programına başvurabilir. Finansal olarak, ya Dominika Devlet Fonu’na önemli bir ekonomik katkı yapabilmeli ya da devlet tarafından onaylanmış gayrimenkul satın almak gerekmektedir.
Dominika vatandaşlığı; Avrupa Birliği, Çin, Hong Kong ve Singapur başta olmak üzere dünya genelinde 146 ülkeye vizesiz seyahat özgürlüğü sağlar. Ekonomik olarak istikrarlı, güvenli ve huzurlu bir ülke olan Dominika’da veya diğer Karayip ülkelerinde yaşama, çalışma veya eğitim hakkını da içeren tam vatandaşlık imkanına hak kazanırlar. ABD EB-5 Yatırımcı vizesinden farklı olarak, Dominika vergisiz bir ortam sunuyor – varlık, yabancı gelir, sermaye kazancı, hediye veya miras vergisi bulunmamaktadır.
Evet – eşiniz, 30 yaşına kadar olan çocuklarınız ve 65 yaş üzeri ebeveynleriniz de belirli koşullara sahip oldukları sürece, bakmakla yükümlü olduğunuz ailenizin bir parçası olarak başvurabilirler. Her aile üyesi için yaşlarına göre değişen ek hükümet ücretleri vardır.
Dominika’daki yerel ekibimiz, gayrimenkul alımınızın yasal sürecini tamamlayacak ve bize tapularınızı gönderecektir. Dominika’nın Vatandaşlık Yatırım programı, yabancı yatırımcıların devlet tarafından onaylanmış bir gayrimenkul satın almasına ve vatandaşlık almasına izin veriyor.
Dominika’da emlak piyasası birçok yeni proje ile güçlenmeye devam ediyor. Yabancı yatırımcılar için cazip bir yer. Gayrimenkul piyasasındaki satışlar $200.000 ila $750.000 arasında değişiyor.
Dominik Cumhuriyeti ile Dominika sık sık karşılaştırılmaktadır. İkisi birbirinden farklı ada ülkeleridir. Dominik Cumhuriyeti batı Karayipler’de olup, yatırım yoluyla vatandaşlık programı sunmamaktadır. Dominika ise doğu karayipler de olup burada sunulan vatandaşlık programını uygulamaktadır.
Yetişkinler için Dominika pasaportu 10 yıl süre ile verilmektedir. 16 yaşından küçük çocukların pasaportu ise 5 yıl olarak hazırlanır.
Süresi biten veya sayfaları dolan Dominika pasaportunuzu herhangi Dominika Elçiliği aracılığı ile yenileyebilirsiniz. Pasaportunuzun yenileme işlemi için Dominika Büyükelçiliği’nin bulunduğu ülkeye gitmeniz gerekmemektedir. İşlemleri posta aracılığı ile yürütebilirsiniz.
Dominika bir Commonwealth ülkesidir. Bu nedenle Dominika Elçiliği’nin bulunmadığı ülkeler de acil durumlarda size İngiliz Büyükelçiliği yetkilileri yardımcı olacaktır.

DOMINIKA PASAPORTU İLE VİZESİZ SEYAHAT EDİLEN ÜLKELER

 • Andorra
 • Anguilla
 • Antigua and Barbuda
 • Argentin
 • Armenia *
 • Aruba
 • Austria
 • Bahamas
 • Bangladesh *
 • Barbados
 • Belarus
 • Belgium
 • Belize
 • Bermuda
 • Bolivia *
 • Bonaire; St Eustatius and Saba
 • Bosnia and Herzegovina
 • Botswana
 • Brazil
 • British Virgin Islands
 • Bulgaria
 • Burundi *
 • Cambodia *
 • Canada (CAN+)
 • Cape Verde Islands *
 • Cayman Islands
 • China
 • Colombia
 • Comoro Islands *
 • Cook Islands
 • Costa Rica
 • Croatia
 • Cuba
 • Curacao
 • Cyprus
 • Czech Republic
 • Denmark
 • Dominican Republic
 • Ecuador
 • Egypt *
 • Estonia
 • Eswatini
 • Faroe Islands
 • Fiji
 • Finland
 • France
 • French Guiana
 • French Polynesia
 • French West Indies
 • Germany
 • Gibraltar
 • Greece
 • Greenland
 • Grenada
 • Guinea-Bissau *
 • Guyana
 • Haiti
 • Hong Kong (SAR China)
 • Hungary
 • Iceland
 • Indonesia
 • Iran *
 • Ireland
 • Israel
 • Italy
 • Jamaica
 • Jordan *
 • Kenya
 • Kosovo
 • Laos *
 • Latvia
 • Lesotho
 • Liechtenstein
 • Lithuania
 • Luxembourg
 • Macao (SAR China)
 • Madagascar *
 • Malawi
 • Malaysia
 • Maldives *
 • Malta
 • Mauritania *
 • Mauritius
 • Mayotte
 • Micronesia
 • Moldova
 • Monaco
 • Montenegro
 • Montserrat
 • Mozambique *
 • Nepal *
 • Netherlands
 • New Caledonia
 • Nicaragua *
 • Niue
 • Norway
 • Palau Islands *
 • Palestinian Territory
 • Panama
 • Peru
 • Philippines
 • Poland
 • Portugal
 • Reunion
 • Romania
 • Russian Federation
 • Rwanda *
 • Samoa *
 • San Marino
 • Senegal *
 • Serbia
 • Seychelles *
 • Sierra Leone *
 • Singapore
 • Slovakia
 • Slovenia
 • Solomon Islands *
 • Somalia *
 • South Korea
 • Spain
 • Sri Lanka **
 • St Helena *
 • St Kitts and Nevis
 • St Lucia
 • St Maarten
 • St Vincent and the Grenadines
 • Suriname
 • Sweden
 • Switzerland
 • Tanzania
 • The Gambia
 • Timor-Leste *
 • Togo *
 • Tonga *
 • Trinidad and Tobago
 • Tunisia
 • Turks and Caicos Islands
 • Tuvalu *
 • Uganda *
 • Ukraine
 • Uruguay
 • Uzbekistan
 • Vanuatu
 • Vatican City
 • Venezuela
 • Zambia
 • *Kapıda vize
 • **eTA
 • Bu tablo sadece bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Ülkelerin vize uygulamasında değişiklikler olabilir. Bu nedenle seyahat öncesinde gidilecek ülkenin güncel vize uygulamasının kontrol edilmesi önerilmektedir.