Amerika EB5 Yatırımcı Programı Nedir?

ABD EB-5 Yatırımcı Vizesi, yatırımcı adaylarına Amerika’da en az $500.000 tutarında bir yatırım yapmak kaydıyla Green Card alma hakkı sunan bir programdır. Bu program aracılığıyla Amerika’ya yerleşebilir ve 5 yıl içinde Amerikan vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

Amerika EB5 yatırımcı vizesi aracılığı ile Green Card alabilmek için; yatırımcıların en az 10 kişiye istihdam yaratacak bir iş kurmaları ya da ABD Hükümeti’nin belirlediği, işsizliğin görece daha yüksek olduğu bölgelerde $500.000 tutarında yatırım yapması ve bu yatırımı süresiz oturum alana kadar (yaklaşık 4 yıl boyunca) geri çekmemesi gerekmektedir. Yasal olarak yatırım süresi 2 yıl olmakla birlikte uygulama da bu süre 5 yılı bulmaktadır. Bu şartlarıyla ABD EB-5 yatırımcı programı, biraz riskli ve karmaşık bir program olarak görülmektedir.

Yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen yöntem onaylı bölgelerde bir projeye $500,000 tutarında yatırım yaparak başvuru yapmak şeklindedir. Yeni Bir Hayat olarak, ABD Hükümeti tarafından belirlenen bölgelerde EB-5 kriterlerine uygun özel projeleri hayata geçiren Bölgesel Yatırım Merkezleriyle (Regional Center Program) birlikte çalışıyoruz. Bu sayede, iş kurma ve istihdam süreciyle uğraşmanıza gerek kalmadan, profesyonel olarak hayata geçirilen büyük projelerin içinde yatırımcı olarak yer alabiliyor ve EB-5 kriterlerini minimum risk ile karşılayabiliyorsunuz.

EB-5 ABD yatırımcı programına nasıl başvurulur?

EB-5 başvurusu oldukça detaylı ve karmaşık bir süreçtir. Amerika EB-5 yatırımcı vizesine başvuru yapabilmek için Amerika’ya $500,000 veya $1,000,000 tutarında bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Yatırımın miktarı yatırımın yapılacağı bölgeyi sizin seçmenize veya Amerikan Hükûmeti tarafından saptanmış bir bölge olmasına bağlı olarak değişmektedir. Eğer $1,000,000 tutarında bir yatırım planlıyorsanız, dilediğiniz eyalette kendinize ait bir iş yeri açabilir ve bu şirketi yönetebilirsiniz. Şayet $500,000′lık bir yatırım yapmayı planlıyorsanız,  Amerikan Hükûmeti tarafından işsizlik oranlarının ülke genelinin üstünde olduğu Bölgesel Yatırım Merkezlerinden (Regional Centers) birisinde mevcut projelere yatırım yapmanız gerekmektedir. Her iki durumda da yatırımınız 2 yıl süresince en az 10 kişiyi istihdam etmek zorundadır. İstihdamın ve yatırımın yönetiminin zorluklarından dolayı çok az kişi bu yöntemi tercih etmektedir.

EB5 başvurularında çok tercih edilen yöntem onaylı bölgelerde bir projeye $500,000 tutarında yatırım yaparak başvuru yapmak şeklindedir. Yeni Bir Hayat olarak uluslararası partnerlerimiz aracılığıyla size sunduğumuz projelerin hepsi EB-5 yatırımcı programı için ABD Hükümeti tarafından yaratılan kriterlere uygun projelerdir. Bu sayede, sizin sıfırdan bir iş kurup 10 kişiyi direkt olarak istihdam etme zorunluluğunuz kalmaz. ABD Hükümeti, Bölgesel Yatırım Merkezleri’nin istihdam ihtiyacı olan bölgelerde kurulmasını şart koşmaktadır. Amerika’nın 50 eyaletinde ve ABD’ye bağlı iki özerk bölgede toplam 1.120 adet Bölgesel Yatırım Merkezi bulunmaktadır. Ancak aktif olarak projesi olan bölgelerin sayısı 20 ile 30 arasındadır.

Birlikte çalıştığımız projeler, daha önce benzeri EB-5 projelerini üstlenmiş ve sunduğumuz projenin de gerekli ön çalışmasını tamamladığımız merkezler tarafından hazırlanmakta; dolayısıyla yatırımınızla ilgili risk minimuma indirilmektedir. Yatırım yapılacak proje seçildikten sonra başvuru dosyanız hazırlanır ve başvurunuz yapılır. Başvuru kabul edildikten kısa bir süre sonra Green Card elde ederek Amerika’da yaşama iznine sahip olursunuz.

EB-5 vizesiyle ile Amerika’da süresiz oturum alabilir miyim?

Amerika EB-5 yatırımcı programı başvurunuzun onaylanmasıyla birlikte, size ABD’ye yerleşme hakkı tanıyan 2 yıllık geçici Green Card’a sahip olursunuz. 2 yıl sonra bir değerlendirme yapılır ve proje gerekli şartları sağlıyorsa kalıcı Green Card almaya hak kazanırsınız. Green Card sahibi olarak ABD’de yaşama ve çalışma haklarına sahip olabilirsiniz.

E1 ve E2 girişimci programları ile EB-5 arasındaki farklar nelerdir?

EB-5 bir yatırımcı programıdır ve size Green Card sağlar. Bu program aracılığıyla Amerika’da dilediğiniz yere yerleşebilir ve isterseniz iş kurabilir, çalışabilir veya hiç çalışmayabilirsiniz. Amerika’da belirli bir süre yaşadığınız takdirde ise Amerikan vatandaşı olabilirsiniz. E1 ve E2 vizesi ise bir girişimci programıdır ve size çalışma izni sağlar. Amerika’da iş kurmanız zorunludur ve size Green Card verilmez. Yani E1 ve E2 programlarında ileri de Amerikan vatandaşı olma şansı bulunmamaktadır. Ayrıca çalışma izninizin devamlı olarak yenilenmesi zorunluluğu vardır.

ABD’deki yatırımlarımı kendim kontrol edebilir miyim?

ABD EB-5 yatırımcı vizesinin risklerinden biri, yaptığınız yatırımın projeye bağlı olması ve sizin kontrolünüzde olmamasıdır. Yatırımınızın geri dönüşü, hayata geçirilen projenin başarılı olmasına bağlı olduğundan, proje seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple Yeni Bir Hayat olarak, önceden başarılı projeleri hayata geçirmiş ve gerekli denetim süreçlerinden geçmiş Bölgesel Yatırım Merkezleri’yle çalışıyoruz.

Amerika yatırımcı vizesina başvurmak ve Amerikan vatandaşlığına giden ilk adımı atmak için Yeni bir Hayat uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

EB-5 kapsamında yaptığım yatırımlarımı geri alabilir miyim?

Yatırımınızın geri dönüşü de, yine projenin başarısıyla doğru orantılıdır. Uluslararası partnerlerimiz aracılığıyla size sunduğumuz EB-5 projeleri; başarı oranları yüksek, yatırımcılar için 5 ila 7 yıl sonrası için çıkış stratejileri hazırlanmış ve hatta kâr getirileri hesaplanmış projelerdir. Bu projeler hakkında daha detaylı bilgiyi EB-5 Yatırımcı Projeleri sayfamızdan edinebilirsiniz.

EB-5 vizesiyle ABD’ye gidersem, projenin olduğu eyalete mi yerleşmeliyim?

Böyle bir zorunluluk yoktur. Green Card, ABD Federal Hükümeti tarafından EB-5 programı kapsamında size sağlanan bir haktır ve ABD’nin bütün eyaletlerinde geçerlidir. Green Card sahibi olduğunuz zaman ABD’nin dilediğiniz bölgesinde yaşayabilir ve çalışabilirsiniz.

EB-5 vizesiyle ailem de Amerika’ya gelebilir mi?

Amerika yatırımcı vizesiyle Green Card almaya hak kazanırsanız eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınız da sizinle birlikte ABD’de yaşama, çalışma ya da eğitim alma haklarına sahip olurlar.

EB-5 yatırımcı programına başvururken Yeni Bir Hayat hangi konularda yardımcı olmaktadır?

EB-5 yatırımcı programına başvururken en önemli aşama, proje seçimidir. Yeni Bir Hayat olarak daha önceki projelerdeki performansları, denetim raporları ve hâlihazırdaki projelerinin başarı şanslarına göre proje seçimi yapıyor ve hem başvuru sürecinizin hem de yatırımınızın başarılı olması için çalışıyoruz. Proje seçimi sonrasında gerek geçici, gerekse kalıcı Green Card başvuru dosyalarınızın hazırlanması ve hukuki sürecin yürütülerek başvurunuzun başarılı bir şekilde ABD Hükümeti’ne bağlı USCIS’e (ABD Vatandaşlık ve Göç Dairesi) yapılmasını sağlıyoruz.

Amerika EB-5 Yatırımcı Projesi
Amerika EB-5 Yatırımcı Projesi
Amerika EB-5 Yatırımcı Projesi
Amerika E1 ve E2 Vizeleri

Amerika EB-5 Yatırımcı Projeleri

EB-5 yatırımcı vizesine başvururken en önemli aşama, proje seçimidir. Seçilen proje hem yatırımınızın hem de Green Card başvurunuzun başarılı olması için kritik öneme sahiptir.

Amerikan Vatandaşlığı ve Vergi Yükümlülükleri

Amerikan Vergi Sistemi

Amerika ve Türkiye arasında mevcut olan çifte vergilendirme anlaşması uyarınca aynı kazancın iki kez vergilendirilmesinin ve bu nedenle mağduriyetlerin önüne geçilmektedir.

Malta Vatandaşlığı

Malta Yatırımcı Programı

Malta; Bireysel Yatırımcı Programı ile €650.000 tutarında yatırım ile 1 yıl içinde Malta vatandaşlığı alma ve dolayısıyla bir AB pasaportuna sahip olma şansını vermektedir.