GÖÇMENLİK

Yurtdışı göçmenlikte Türkiye’nin en uzman kuruluşuyuz

Yeni Bir Hayat Ankara Antlaşması ile İngiltere Göçmenlik ve Kanada Nitelikli Göçmenlik programları başta olmak üzere gerek işadamlarına gerekse kişi ve ailelere yurtdışında iş kurma ve yerleşme konularında kurumsal danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
Birçoğumuzun hayalinde yurtdışına yerleşmek vardır. Kendimiz ve ailemiz için farklı bir gelecek çizmek, farklı kültürler tanımak, ekonomik ve sosyal olarak daha iyi bir hayat sürmek sebeplerimizden sadece birkaçıdır. Yeni Bir Hayat hayallerinizin gerçekleşmesinde size yardımcı oluyor.

Göçmenlik programları karmaşık süreci, farklı seçenekleri, sık sık güncellenen kuralları ve ülkeden ülkeye değişen uygulamaları ile uzmanlık gerektiren bir hizmettir. Ayrıca internet ortamındaki bilgi kirliliği de düşünüldüğünde en güncel ve en doğru bilgiyi elde etmek çoğu kez mümkün olmamaktadır.

Yurtdışı göçmenlik programları konusunda en kapsamlı ve profesyonel desteği sunan Türkiye’nin ilk ve tek firması olarak size en doğru ve güncel bilgiyi sunuyoruz. Uzman kadromuz ve yurtdışı hukuk bürolarımız aracılığıyla öncelikle Kanada göçmenlik, İngiltere göçmenlik ve Amerika göçmenlik olmak üzere tüm ülkelerdeki göçmenlik, daimi yerleşim, yatırımcı vizelerindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Böylece Türk vatandaşlarına sunulan özel programlar hakkında en güncel bilgileri ediniyor ve sizinle paylaşıyoruz.

Yurtdışı göçmenlik başvurunuzu kabul etmeden önce sizinle kapsamlı bir değerlendirme yapıyor, gerek sizin niteliklerinize gerekse gelecekle ilgili beklentilerinize en uygun ülke ve göçmenlik programını seçmenizde yardımcı oluyoruz.

Malta Oturma İzni

Malta’da Yaşam

Malta, Akdeniz’in güneyinde,  3’ü meskun, toplamda 7 adadan oluşur.  İtalya’nın güneyinde, Tunus’un batısında bulunan Malta’nın toplam nüfusu 450 000’dir. Nüfusun çoğunluğu, en büyük ada olan Malta’da yaşar. Resmi dil İngilizce ve Malta dilidir. Malta dili Latince yazılan Sami kökenli dildir. Malta dilinde konuşan birini gördüğünüzde İtalyanca konuşan bir arapla karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. Maltalılar genel olarak arkadaş canlısı, rahat, stressiz, tipik Akdeniz insanlarıdır. Tıpkı Türkler gibi yemek yemeği severler. Ayrıca kişi başına düşen araç sayısı en yüksek olan ülkelerden biridir. Malta’da yaşamaya başlamak, bir Türk için hiç de zor olmasa gerek.

Malta’da yıllık ortalama 3200 saat güneşli bir hava vardır. Eğer sıcak iklim seviyorsanız, Malta’da yaşam size çok cazip gelebilir. En sıcak aylar, temmuz, ağustos ve eylüldür. Bu 3 ay boyunca sıcak biraz canınızı sıkabilir ama yılın geri kalanında güzel bir hava sizi bekler.

Malta Göçmenlik Hakkında İpuçları:

Her yıl çok sayıda göçmenin ilgisini çeken bir yerdir Malta. Bu sayıya emekli hayatı yaşamak isteyen freelance çalışanlar da dahildir. Malta’da yaşamayı cazip kılan özelliklerin başında yaşam koşullarının rahat ve huzurlu olması, hayatın ucuz olması ve doğal yapısı gereği insanların kendilerini sürekli tatilde gibi hissetmeleri başta gelir.

Malta’yı ziyaret edenler, Avrupa Birliği’nin bu en küçük ülkesine aşık olurlar. Doğal güzelliği, mimarisi ve tipik Akdeniz ülkesi olmasıyla Malta, ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Ayrıca Malta’nın çok eski bir tarihi vardır.

Malta’ya göç etmeyi düşünen insanların ise ilgisini, finansal sektördeki gelişmiş firmalar çekmektedir.

Malta ayrıca, dalmayı, kültürel gezileri ve gece hayatını sevenler için de cazip bir ülkedir.

Turist vizesiyle Malta’da 90 gün boyunca kalabilirsiniz. Eğer daha uzun süre adada kalmak istiyorsanız, daimi oturma izni almanız gerekir. Bu izinden sonra, adada sürekli kalmak zorunda olmadığınızı da belirtelim.

Malta bir Schengen ülkesidir. Birçok ülkeyle vize antlaşmaları vardır. Malta pasaportuyla, Amerika’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Hem doğal ve iklimsel güzellikleriyle, hem de, Malta pasaportu sahibi olmanın getirdiği avantajlar sayesinde, Yeni Bir Hayat ile Malta’ya göç etmek kim istemez ki?

Londra’da Yaşama Dair İpuçları

Londra, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Özellikle tarihi binaları, kırmızı telefon kulübeleri ve krallığa ait gelenekleri ile 7’den 70’e herkesin en azından hayatta bir kere ziyaret etmek ve hatta mümkünse yaşamak isteyeceği bir şehir. İnternette Londra’da yaşamak ile ilgili birçok yazı bulmak mümkün; ancak bunlardan birçoğu kişisel tecrübeleri yansıtıyor. Biz ise Londra’da nasıl daha kolay ve rahat yaşanacağına dair birkaç ipucu vermek istedik.

Oyster Card ile Yolculuk Edin

Oyster Card sadece metro yolculuklarında değil, aynı zamanda kırmızı otobüslerde ve bölgesel trenlerde de kullanılabiliyor. Bu şekilde kolay ve ucuz şekilde yolculuk edebilir ve tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca trafikten kaçmak için Londra’da sıklıkla kullanılan bisikletleri de tercih edebilirsiniz.

Uzun ya da Kısa Dönem için Oda Kiralayın

Londra’da yaşayan tanıdıklarınız yoksa veya Londra’da ilk defa konaklayacaksanız, birçok alternatif içerisinden bütçenize en uygun olanı seçmek sizin için en önemlisi olacaktır. Bunun için gitmeden önce internetten seçeneklerinize göz gezdirebilirsiniz. Öğrenci iseniz gideceğiniz okulun size sunduğu imkânları mutlaka kontrol edin. Eğer öğrenci değilseniz, uzun ya da kısa dönem için oda kiralayabilir ya da apart otelleri tercih edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için brokeinlondon.com internet sitesini de ziyaret edebilirsin.

Tasarruf Etmek ve İngiliz Yemeklerini Tatmak için: Marks & Spencer ve Tesco

Londra’nın dünyadaki en pahalı şehirlerinden biri olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple bütçenizi sarsmayacak tercihler yapmanız önemli. Bir oda kiraladıysanız ve yemek yapmak için kullanabileceğiniz bir alanınız varsa, toptan alışveriş yapmak için Tesco, oldukça tasarruflu bir alternatif. Aynı şekilde Marks & Spencer ve Sainsbury’s de diğer seçenekler arasında yer alıyor.

Londra hakkında söylenebilecek daha birçok şey saymak mümkün. İlk adımda yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarını takip ederek hayatınızı kolaylaştırabilir, sonrasında kendi tecrübelerinizi edinmek için bolca zaman ve nakit ayırabilirsiniz. Siz de Londra’da yaşamanın tadına varmak istiyorsanız, Yeni Bir Hayat’la irtibata geçebilirsiniz!

Londra'da İş Yaşamı

Londra’da Yaşam

Londra’da yeni bir hayata başlama fikri, belki de herkesin aklından en az bir kere geçmiştir.

Londra’da yaşamı; Londra’da İş Hayatı, Londra’da Günlük Hayat, Londra’da Eğlence Hayatı gibi birkaç başlık altında incelemek daha faydalı olacaktır, fakat bu başlıklara geçmeden önce Londra’da yaşamaya nasıl başlanır hakkında ön bilgilendirme yapmak gerekir. Londra’da yaşamaya başlamak için, Ankara Anlaşması’ nın sunduğu imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Böylece İngiltere’de çalışma vizesine sahip olacak ve 5 yılın sonunda İngiliz vatandaşı olabileceksiniz. Ankara Antlaşması ile Londra’da yeni bir hayata başlamak için öncelikle yapmanız gereken, iyi bir iş planıyla desteklenen dosyanızın hazırlanmasıdır. Dosya hazırlama sürecinde ekibimiz size ilk adımdan son adıma kadar yardımcı olacaktır. Yurtdışı göçmenlik programlarından faydalanıp, yeni bir ülkede yeni bir hayata başlamak, gerçekten titizlikle alınması gereken bir karar. Bunun için, eğer yaş aralığınız uygunsa İngiltere dil okullarına katılıp o ülke ve kültürü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bugün bahsedeceğimiz başlık, Londra’da iş hayatı.

İngiltere, ekonomik olarak her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. Bu durum iş kurma düşüncesine sahip insanlar için her gün yeni fırsatların doğduğu anlamına gelmektedir. İngiltere’de iş- yaşam dengesi çok önemli görülmekte ve iş hayatının stresini özel hayata taşımamak öncelikli olmaktadır. İngiltere’de haftalık çalışma saatleri yasalarca 48 saat olarak sınırlandırılmıştır. Bu da pazartesiden cumaya sabah 9.00 akşam 5.00 demektir. Ulusal tatillerde birçok perakende satış mağazasını açık bulmak mümkündür. Tabii ki de çalışanlar bu fedakarlıklarının karşılığını fazla mesai ücreti olarak almaktadırlar. Mağazalar, restoranlar gibi eğlenceye yönelik sektörlerde ve turistik yerlerde hafta sonu çalışma saatleri bölgedeki talep ve hareketliliğe göre değişmektedir. Teknolojideki gelişmelere bağlı olarak home-office çalışmak isteyenler için de İngiltere iyi bir fırsat kapısıdır. Üstelik yarı zamanlı veya tam zamanlı home-office çalışanlar yasalarca korunmaktadırlar.

EEA (Avrupa Ekonomik Alanı) vatandaşları ücretsiz veya düşük ücretli sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır. NHS (Ulusal Sağlık Hizmetleri) İngiltere’de yaşayan herkese ücretsiz tıbbi bakım hizmeti vermektedir.

İngiltere’de ortalama sayılacak bir kazançla, rahat standartlarda yaşayabilirsiniz. Ev kiralarının pahalı olduğu söylense de bütçenize uygun düşük fiyatlı evler rahatlıkla bulabilirsiniz. Ev kirasını düşük tutup, çok yüksek standartlarda değil de ortalama bir yaşam sürerseniz günlük alışveriş ve ulaşım dahil aylık masrafınız ortalama 700-800 sterlin aralığında olacaktır.

Sosyal güvencesi yüksek, ekonomisi güçlü, insana dair her türlü hizmeti kaliteli olan İngiltere’de yaşamak için yapmanız gereken tek şey Yeni Bir Hayat ile iletişime geçmek…

Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi

Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi

Kanada göçmenlik başvuruları için belirli kriterlere sahip olmak gerekmektedir. Özellikle en çok bilinen Kanada nitelikli göçmenlik başvurusunda bazı yeterlilikler olmadığı takdirde başvuru yapmak mümkün bulunmamaktadır. Aslında yeterlilik testi isim olarak yanlış anlaşılmaktadır. Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmak için bir teste girmeniz gerekmez. Kanada göçmenlik yeterlilik testinden kasıt sizin belirli özelliklerinizin bir puanlamaya tutulması ve puanların toplamının 100 üzerinden en az 67 olmasıdır. Şayet 67 puana ulaşabilirseniz yeterlilik testini geçmişsiniz demektir.

Her özellik için çok detaylı bir puanlama sistemi bulunmaktadır. Bu yazı da göçmenlik testi hakkında genel bir bilgi vermeyi amaçladığım için detaylı puanlara girmiyorum. Ancak aşağıda belirtilen özelliklere genel olarak sahipseniz Yeni Bir Hayat  ile irtibata geçerek ücretsiz değerlendirme yaptırabilirsiniz.

2014 yılı için geçerli olan Kanada Göçmenlik yeterlilik testi olarak da adlandırılan bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Meslek dalınız ve mezun olduğunuz bölüm

Geçmiş yılların aksine 2015 yılında Kanada her meslekten göçmenlik başvurusunu kabul ediyor. Bu nedenle mesleğiniz ne olursa olsun diğer şartlarınız uygunsa Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapabilirsiniz.

Eğitim durumunuz
Nitelikli göçmenlik başvurusu yapabilmek için asgari üniversite mezunu olmak gerekmektedir. İki yıllık yüksek okul mezunu olmak bazı meslek dalları için yeterli sayılsa da özellikle mühendislik gibi meslek gruplarında 4 yıllık bir mezuniyet şartı aranmaktadır.

Yabancı diliniz
Kanada göçmenlik testi içinde en önemli alanlardan birisi de İngilizce veya Fransızca dil bilgisi düzeyinizdir. Hangi dili biliyorsanız o dilden okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere toplam 4 modülden sınava girmeniz ve belirli bir düzeyin üzerinde not almanız gerekmektedir. İstenilen not ortalaması hangi dilden sınava girdiğiniz, diğer yeterlilik testi alanlarından aldığınız puanlara göre değişiklik gösterir. Ancak her iki dilden birisini çok iyi düzeyde biliyor olmanız kesinlikle şarttır.

Yaşınız
35 yaşın altındaki başvuru sahiplerine daha yüksek puan verilmektedir. Yaşınız ilerledikçe yaş grubundan alacağınız puanınız azalacaktır.

Mesleki tecrübeniz
Kanada göçmenlik başvurusu yapabilmek için minimum 1 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak istenilmektedir. Ancak bir yıllık tecrübe karşılığında Kanada puanlama sisteminde mesleki tecrübeniz karşılığında çok düşük puan verildiği için genel olarak birçok başvuru sahibinin 67 puana ulaşması mümkün olmamaktadır. Pratikte iki yıl ve üstü mesleki tecrübe sahibi olmak gerekli olmaktadır.

Eşinizin yabancı dil düzeyi
Eşinizin İngilizce veya Fransızca bilgisi de size artı puan sağlayacaktır.

Kanada’da bulunan akrabalar
Şayet Kanada’da göçmen veya Kanada vatandaşı olarak yaşayan 1. derece de akrabanız varsa bu da başvurunuza olumlu bir etken olarak yansıyacak ve göçmenlik yeterlilik testinde size ek puan sağlayacaktır.

Kanada’da eğitim veya geçmiş iş deneyimi
Şayet daha önce Kanada’da tam zamanlı bir eğitim almış veya çalışmış̧ iseniz yine yeterlilik testinde size ek puan getirecek bir avantaja sahipsiniz demektir.

Görüldüğü gibi Kanada göçmenlik testi birçok farklı değişkenden oluşmaktadır. Değerlendirmenin doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Şayet profesyonel bir danışmanlık desteği almayı düşünüyorsanız bu konuda deneyimli ve bilgili bir kurumsal bir firmayı tercih etmenizde önemlidir.

Express Entry ve kanada göçmenlik

Kanada Göçmenlik Express Entry Nedir?

Kanada; her yıl on binlerce göçmen alan bir ülke olması sebebiyle artık bütün dünya vatandaşları için iyi bir göçmenlik fırsatı olarak değerlendiriliyor. Her yıl farklı ve belirli meslek grupları üzerinden açıklanan göçmen alım programı; bu yıl, yani 2015 yılı itibariyle tüm meslek gruplarına bu fırsatı tanımaktadır. Ancak elbette bazı ön şartlar ve puanlama sistemi mevcuttur.

Express Entry İle Kanada Göçmenliği

Ön şartlar; üniversite mezunu olmak; mezuniyetten sonra en az 1 yıl çalışmış olmak; IELTS sınavından en az 6 almak ve yapılan ön değerlendirme sonucunda toplam 67 puan almak.

Bu puanı alıp ön şartları da sağlıyorsanız; Kanada Göçmenlik Express Entry ‘ye başvurunuzu yapabiliyorsunuz.
Peki, Express Entry nedir?

“Express Entry”; Kanada Göçmenlik Bakanlığı’nın bu sene uygulamaya koyduğu online başvuru sistemidir. Başta belirttiğimiz kriterleriniz uygunsa bu sistem üzerinden başvurunuz yapılıyor. Başvurular yapıldıkça sistemde bir başvuru havuzu oluşuyor ve Kanada Göçmenlik Bakanlığı bu havuz içerisinden belli periyodlarda göçmen adaylarını belirliyor.

Başvurunuz, bu başvuru havuzunda beklerken de belli bir puanlamaya tabisiniz. İlk değerlendirme aşamasından farklı olarak, burada birçok unsur dikkate alınıyor ve puanlanıyor. En yüksek puana sahip başvurular periyodik olarak sistemde seçiliyor. Seçilen adaylara Göçmenlik Bakanlığı davet mektubu gönderiyor ve vize işlemleri başlatılıyor. Yeni Bir Hayat olarak biz, sizler için puanlama ve ön değerlendirme işlemini ücretsiz olarak yapmaktayız.

Express Entry sistemi, önceki yıllara kıyasla göçmen başvurusunun, seçimin ve değerlendirmenin daha hızlı ve sağlıklı olmasını; aynı zamanda vize aşamasının da daha çabuk ilerlemesini sağlamaktadır.

Başvuru havuzunda bekleyen başvurunuzu zaman içerisinde güncellemeniz, puana olumlu yansıyacak unsurları ilave etmeniz de mümkün. Bunlar başvurunuza anında yansımaktadır. Süreç içerisinde iş bulma kısmı da mevcut. Express Entry’de oluşturulan başvurunuz sayesinde Kanada’nın iş ve işçi bulma platformu “Job Bank”; sizin başvurunuza ve profilinize, eleman arayışlarında ulaşabiliyor.

Express Entry sisteminde; iş bulunması durumunda daha hızlı ve kabul gören bir başvuru süreci söz konusu. Göçmenliğin kabul edilmesi için iş bulmak şart olmasa da, iş bulunması durumunda tüm süreçler hızlanmaktadır. Göçmenlik Bakanlığı tarafından hızlıca davet gelmekte ve vize aşamasına hızlıca geçilmektedir.

Daimi oturum “vize aşaması” göçmenlik için davet mektubu geldikten sonra başlamaktadır. Vize sürecinde tüm gerekli evraklar hazırlanır, teslim edilir ve sağlık taraması yapılır. Ardından daimi oturum vizesi çıkar.

Kanada göçmenliğiniz artık kabul edilmiş ve başlamıştır. Ülkeye 1 yıl içinde giriş yaptığınız takdirde vizeniz devam eder. Eğer 1 yıl boyunca hiç giriş yapmazsanız göçmenliğiniz yanar.

Kanada Göçmenlik Meslekler

Kanada Göçmenlik Meslek Listesi

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kanada Hükümeti tüm meslek gruplarından göçmen alımı yapıyor. Bu nedenle bu yazımızda belirtilen bilgiler güncelliğini yitirmiştir.
Kanada Göçmenlik Bakanlığı 2014 Mayıs ayından geçerli olmak üzere toplam 50 meslek grubunun bulunduğu 2014 Kanada Nitelikli Göçmenlik Meslek Listesini açıkladı. Bu liste uyarınca her meslek grubundan Mayıs 2015 tarihine kadar toplam 1,000 başvuru; ancak tüm mesleklerin toplamında ise sadece 25,000 göçmenlik dosyasını kabul edecek. Bir diğer ifade ile 50 meslek dalından 1,000 kişilik kontenjan 50,0000 kişi yapmasına rağmen toplam sayı 25,000’e ulaştığında Mayıs 2015 tarihine kadar olan göçmenlik başvuruları durdurulacak. Yani bazı meslek gruplarından 1,000 kişiden daha az sayıda kişi Kanada’ya göçmen olarak kabul edilecek demektir.

Aşağıda yer alan liste Kanada Göçmenlik Bakanlığı’nın 2014 yılı için açıklamış̧ olduğu meslek listelerinin tümünü göstermektedir. Zaman içerisinde bu meslek dallarında kaç başvuru yapıldığının bilgilerini de bu sayfamızda yayınlayacağız. Böylece kontenjanları takip etme şansınız olacak.

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmak için aranılan kriterler konusunda Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kanada göçmenlik başvurularınız için Yeni Bir Hayat ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, başvuru sürecinde profesyonel danışmanlık desteği ile hızlı bir şekilde dosyanızı Kanada Göçmenlik Bakanlığı’na sunabilirsiniz.

2014 Kanada Nitelikli Göçmenlik Meslek Listeleri

Senior managers – financial, communications and other business services
Senior managers – trade, broadcasting and other services
Financial managers
Insurance, real estate and financial brokerage managers
Financial auditors and accountants
Financial and investment analysts
Securities agents, investment dealers and brokers
Other financial officers
Supervisors, finance and insurance office workers
Human resources managers
Purchasing managers
Managers in health care
Construction managers
Home building and renovation managers
Managers in natural resources production and fishing
Manufacturing managers
Professional occupations in advertising, marketing and public relations
Property administrators
Geoscientists and oceanographers
Civil engineers
Mechanical engineers
Electrical and electronics engineers
Petroleum engineers
Information systems analysts and consultants
Database analysts and data administrators
Software engineers and designers
Computer programmers and interactive media developers
Mechanical engineering technologists and technicians
Construction estimators
Electrical and electronics engineering technologists and technicians
Industrial instrument technicians and mechanics
Inspectors in public and environmental health and occupational health and safety
Computer network technicians
Nursing co-ordinators and supervisors
Registered nurses and registered psychiatric nurses
Specialist physicians
General practitioners and family physicians
Dietitians and nutritionists
Audiologists and speech-language pathologists
Physiotherapists
Occupational therapists
Respiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologists
Medical radiation technologists
Medical sonographers
Licensed practical nurses
Paramedical occupations
University professors and lecturers
Psychologists
Early childhood educators and assistants
Translators, terminologists and interpreters

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada göçmenlik başvurusu titiz bir çalışma ve sık sık değişen göçmenlik kurallarını yakından takip etmeyi gerektiren bir süreçtir. Başvuru dosyanızın değerlendirmesini yapacak olan Kanada göçmenlik yetkilisi çok katı kurallara bağlı olarak çalıştığından dolayı inisiyatif kullanmadan karar vermektedir. Bu da dosyanızın mevcut olan göçmenlik kurallarına sadık kalınarak hazırlanmasını gerektirir.

Kanada Nitelikli Göçmenlik Başvurusu sürecinin ilk adımı her yıl açıklanan Göçmenlik Meslek Listesi içinde çalıştığınız iş dalının yer alması ile başlar. Bu listeyi Kanada Göçmenlik sayfamızdan görebilirsiniz. Nitelikli göçmenlik programı üzerinden başvuru yapmak için mutlaka çalıştığınız iş dalının bu meslek dallarından birisinde bulunması gerekir. Ancak Kanada Hükümeti’nin uyguladığı farklı göçmenlik programları da bulunduğu için mesleğinizi liste de göremeseniz de bizimle irtibata geçmeniz yararlı olacaktır. Göçmenlik danışmanlarımız sizin için ücretsiz olarak bir değerlendirme yaptıktan sonra farklı bir göçmenlik programına uygun olup olmadığınızı size bildireceklerdir.

Başarılı bir Kanada Nitelikli Göçmenlik Başvurusu için en az 2 yıllık üniversite eğitimi almış olmanız, eğitim sonrasında ise bir yıl ve üzerinde iş deneyimine kazanmanız gereklidir. Burada önemli olan kriter gerek eğitim gördüğünüz, gerekse iş deneyimi kazandığınız alanların aynı olması ve mutlaka yukarıda belirtilen meslek listesindeki dallarla örtüşmesidir. Daha açık ifade etmek gerekirse Jeoloji mühendisliği eğitimi alan ama satış da çalışan bir kişi Jeoloji mühendisi olarak Kanada Göçmenlik başvurusu yapamaz. Çalıştığı alanın kesinlikle jeoloji mühendisliği içinde olması gerekir.

Yabancı dil bilginiz de başvuru kriterleri için de yer almaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce veya Fransızca bilgisine sahip değilseniz Kanada Göçmenlik başvurusu yapmamanızı öneririm. Zira yeterli puana sahip olamayacağınız için dosyanız onaylanmaz. Bu ise sizin için zaman ve para kaybı demek olacaktır. Puanlama sisteminin detaylarını Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi  yazımda okuyabilirsiniz.

Eğer göçmenlik başvurusu için gerekli tüm kriterleri sağlıyorsanız Yeni Bir Hayat olarak dosyanızın hazırlık işlemlerine başlıyoruz. Bu ortalama 4 hafta kadar sürebiliyor. Sizin istenilen evrakları hazırlama hızınıza, Kanada’dan alınması gereken üniversite denklik belgenizin gelişine bağlı olarak süre değişebiliyor.

Kanada göçmenlik başvurusu dosyanız ilk olarak Kanada’ya gönderiliyor. Orada incelenip onaylandıktan sonra Türkiye’deki Kanada Elçiliği’ne iletiliyor. Bu aşama da size bir takip numarası veriliyor, bununla dosyanızın statüsü hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Elçilik incelemeleri sonucunda sizden ek evrak veya karşılıklı görüşme talep edebiliyor. Bunda sonraki adım ise sağlık raporu almanız. Bu rapor Kanada’nın anlaşmalı olduğu belirli tıp merkezlerinden alınabiliyor. Sizden sağlık raporu almanızı istemeleri artık dosyanızın onaylanmakta olduğu anlamına gelmekte. Sağlık raporunuzu takiben ise başvurunuzun onay bilgisi size ulaşıyor. Tüm bu süreç ortalama 12 ay kadar sürebiliyor.

Kanada göçmenlik başvurunuzun kabulü ile birlikte artık yeni ülkenize yerleşmek için hazırlıklara başlamanızın zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada da Yeni Bir Hayat olarak size desteğimiz devam ediyor. Kalacağınız yer, oraya gittiğinizde yapmanız gereken işlemler, iş arama süreci konularında size her zaman yardımcı oluyoruz.

Ankara Antlaşmasının Önemi

Ankara Anlaşması ile İngiltere Girişimci Vizesi

Ankara Anlaşması’nın maddelerinden bir tanesi ise İngiltere’de Türk vatandaşlarının girişimci olarak işyeri açma ve işletme hakkına sahip olmaları iznini vermektedir. Bu madde Ankara Anlaşması’nın İngiltere ile imzalandığı 1963 yılından 2000’li yıllara kadar İngiliz Hükümeti tarafından göz ardı edilmiş ve uygulanmamıştır. 2000’li yıllarda ise Türk girişimcileri ve avukatları tarafından ardı ardına açılan davalar neticesinde İngiltere bu maddeyi mahkeme kararı ile uygulamak zorunda kalmıştır. Avrupa Mahkemesi’ne kadar giden dava süreci sonucunda artık gerek İngiltere’ye turist veya öğrenci vizesi ile giden Türk vatandaşları; gerekse Türkiye’de yaşayan kişiler Ankara Anlaşması ile İngiltere’de iş kurmak için başvuru yapabilirler.

İngiliz Hükümeti’nin bu maddeyi uygulamaya başladığı ilk yıllarda aradığı kriterler çok daha esnek idi. Bu sebepten £1,500-£2,000 gibi birikime sahip, belirli mesleki tecrübesi veya eğitimi olmayan, hatta İngilizcesi neredeyse hiç olmayan birçok başvuru sahibi İngiltere’de oturum haklarını aldılar. Benim de Londra’da yasadığım 2011 yılı sonuna kadar hazırladığım 1002den fazla benzer iş planı ve başvurusu dosyasının tümü olumlu sonuçlandı. Bu dosyalarda ortalama sermaye £1,500 civarında olup birçoğunun iş dalı temizlik, boyacılık veya basit tamir işleri idi.

Ancak özellikle 2012 yılı ile birlikte İngiltere başvuru dosyalarını artık daha farklı bir gözle incelemeye başladı. Artık Ankara Anlaşması dosyalarında İngiltere kişinin mesleki tecrübesi, işi ile ilgili eğitimi, İngilizce düzeyi, işini kuracak ve geliştirecek sermaye yapısı gibi unsurlara çok daha fazla önem veriyor. Bir anlamda Ankara Anlaşması’nın temel ruhunu dikkate alarak karar vermeye başladılar diyebiliriz. Bu ise İngiltere’ye gerçekten iş kurmak için gidecek ve işi kurabilecek donanıma sahip kişilere öncelik verilmesi.

Bu sebepten dolayı biz de Yeni Bir Hayat olarak Ankara Anlaşması için başvuru yapmak isteyen adaylarımızla detaylı bir görüşme yapıyoruz. Bu görüşme de kişinin nitelikleri, eğitimi, sermayesi, planladığı iş kolu gibi farklı değişkenlere İngiltere Elçiliği gözü ile bakmaya çalışarak bir değerlendirme yapıyoruz. Burada amaç başarılı olacağına inandığımız kişilerin temsilciliğini alarak başvuruların da yardımcı olmak. Şansa bağlı olan, deneyelim belki vize verirler türündeki başvuruların yapılmaması taraftarıyım. Çünkü bu tarz dosyaların olumsuz döneceğini bu güne kadar edindiğim tecrübelerden görebiliyorum.

Ben Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye yapılacak başvuruların şansla değil, doğru aday için profesyonelce hazırlanacak ve kuvvetli bir iş planı desteklenen dosyalar ile başarılı olacağına inanıyorum. Yeni Bir Hayat olarak yaptığımız başvuruların olumlu sonuçlanması da bu inancımı kanıtlıyor.

Kanada şehirleri

Toronto’da Yaşam

Toronto Kanada’nın İstanbul’u olarak tarif edilebilir ancak gittiğinizde şaşırmayın çünkü İstanbul Toronto’nun yaklaşık 3 katı büyüklüktedir. Gittiğinizde şaşırmayın demişken, yaşam kalitesi ile göz kamaştıran, yaşanacak şehirlerarasında sürekli ilk sıralarda yer alan Toronto’da kendinize yeni bir hayat kurmak isterseniz, 2015 Kanada Express Entry ile Kanada Göçmenlik için başvurabilir, dünyanın en güvenli şehrinde hayal ettiğiniz hayata kavuşabilirsiniz.

Toronto, Ontario eyaletinin başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Ekonomik ve kültürel açından genel başkent Ottawa’nın çok ilerisindedir. Toronto’yu İstanbul’a benzetirken Ottawa’yı da Kanada’nın Ankara’sı olarak tariflendirebiliriz. Toronto’da nüfusun neredeyse yarısı, Kanada dışında doğmuş kişilerden oluşur. Bunun sonucunda da Toronto’da neredeyse 100 farklı dil konuşulur. Toronto’nun mottosu ‘Çeşitlilik gücümüzdür’ buradan gelir.

Forbes dergisi, dünyanın ekonomik olarak en güçlü şehirleri listesinde Toronto’ya ilk 10 içinde yer vermiştir. 2014 yılında yapılan araştırmalara göre 12 ayda yaklaşık 11.000 tam mesaili iş alanı doğmuştur; bu sebeple de çalışmayan kesim nüfusun ancak %8’ini oluşturmaktadır.

Toronto’da yerleşim için aileler genellikle North York, Markham, Richmond Hill ve Halton’u tercih ederler. Bekar insanlar ise tercihlerini daha çok şehir merkezinden yana kullanırlar.

Toronto’nun suç oranı, Kanada şehirleri de dahil olmak üzere diğer tüm Kuzey Amerika şehirlerinden daha düşüktür.

Eğitime gelince, Toronto Üniversitesi, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir. Batı, doğu ve şehir merkezinde olmak üzere 3 tane kampüsü vardır. Toronto ayrıca Ryerson ve York Üniversitelerine de ev sahipliği yapar. Kanada’da üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi için Yurtdışı Eğitim sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Toronto’nun bulunduğu Ontario eyaletinde öğretmenler, Kanada’nın en fazla kazanan öğretmenleridir. Fakat ne yazık ki, talep fazla olduğundan öğretmen olarak iş bulmak o kadar da kolay değildir.

Toronto’da yeni bir hayata başlayacaksanız, Ontario Sanat Galerisi ve Ontario Müzesi ilk ziyaret edeceğiniz yerlerden olmalıdır. Toronto’da çeşitli sportif faaliyetler, eğlenceli gece hayatı, restaurant ve bistrolar eminiz ki ilginizi çekecektir. Toronto’da aynı zamanda 50 adet bale ve dans firması, 6 adet opera firması ve 2 adet senfoni orkestrası vardır. Şehirde ayrıca birçok eğlence parkı da vardır ki, bunlardan biri de Kanada Harikalar Diyarı’dır.

Bu güzel, huzurlu ve refah seviyesi yüksek şehirde kim yaşamak istemez ki?