Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması ile İngiltereye yerleşmek artık çok kolay
Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden İngiltere'ye Ankara Antlaşması ile yerleşebilir, 5 yıl içinde İngiliz vatandaşı olarak Avrupa Birliği pasaportu alabilirsiniz.

Ankara Antlaşması Nedir ?

Ankara Antlaşması 1963 yılında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Gümrük Birliği çerçevesinde imzalanmış olup, Türk vatandaşlarına İngiltere’de  bir iş kurma ve yaşama hakkı sunmaktadır. 2000′li yıllara kadar İngiltere bu anlaşmanın hükümlerini tek taraflı olarak uygulamamış, ancak Türk vatandaşlarınca açılan davalar sonucunda Ankara Antlaşması’nı uygulamak zorunda kalmıştır.

Ankara Anlaşması‘nın sunduğu avantajların içinde en önemli olanlarından birisi küçük ve orta ölçekli iş kurmak isteyen kişilere bu imkanı vermesi gelmektedir.  Zira Ankara Antlaşması ile aracılığı ile yapılan İngiltere Göçmenlik başvurularında diğer girişimci vize türlerinin aksine minimum sermaye limiti aranmamaktadır. Dolayısıyla her kademeden girişimciler başvuru yapabilir.

 

Ankara Antlaşması’nın Avantajları

 • 5 yıl içerisinde İngiltere Vatandaşı olma hakkı elde ederek, başta Avrupa Birliği olmak üzere ve dünyanın bir çok ülkesine vizesiz seyahat etme imkanını elde edersiniz.
 • Öncelikle 1 sene, devamında 3 sene olmak üzere toplam olarak 4 senelik çalısma ve yerleşme hakkı elde eder, 4. yıl sonunda süresiz oturum alırsınız. Süresiz oturumunuzu aldıktan  bir yıl sonra İngiliz vatandaşlığı için başvurarak Avrupa Birliği pasaportu sahibi olursunuz.
 • Türk vatandaşları Ankara Antlaşması aracılığı ile İngiltere’de belirli bir sermaye limiti olmadan kendi işlerini kurma ve oturma izni almaktadır. Girişimci vizelerinin aksine sizden yüksek sermayeli bir yatırım yapmanız, işyerinizde belirli sayıda kişi çalıştırmanız gibi kriterler beklenmemektedir.
 • Sizinle birlikte 18 yaşından küçük tüm çocuklarınız ve eşiniz ve İngiltere’ye yerleşme hakkına sahip olurlar. Siz ve tüm aileniz İngiltere’deki eğitim ve sağlık sisteminden diğer İngiliz vatandaşları gibi ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Çocuklarınız ileride İngiltere Üniversiteleri eğitim imkanlarından İngiliz vatandaşlar ile eşit şekilde faydalanabilirler.
 • Eğer askerliğinizi henüz yapmadıysanız yurtdışı bedelli statüsü elde edebilirsiniz.
 
Ankara Antlaşması Başvurusu
Ankara Antlaşması başvurusunda her zaman için amaç, profesyonelce hazırlanmış bir dosya ile başvuru yaparak, ilk seferde sonuç almak olmalıdır.


Yeni Bir Hayat Farkıyla Ankara Antlaşması Başvurusu

Yeni Bir Hayat olarak başarımızın temel noktası Ankara Antlaşması hakkındaki tüm gelişmeleri yakından takip etmemiz, detaylı bir çalışma sonrasında size özel bir başvuru dosyası hazırlamamız, dosyanızın hem Türkiye, hem de İngiltere’deki ofislerimizde incelendikten ve onaylandıktan sonra İngiltere Elçiliği‘ne sunulmasıdır.

Tüm göçmenlik başvurularında temel prensibimiz başarılı sonuç almaktır. Bu sebepten tüm adaylarımızla detaylı bir ön görüşme yapıyor, Ankara Antlaşması kriterlere sahip olup olmadıklarının belirliyoruz. İngiltere göçmenlik yasaları ve Ankara Antlaşması konusundaki geniş bilgi ve güncel deneyimlerimiz ışığında profesyonel bir değerlendirme yaparak başarılı sonuç alamayacağımızı düşündüğümüz adaylarımıza bunu bildiriyor ve bu tür başvuru dosyalarını kabul etmiyoruz.

Yeni Bir Hayat farkı ile başvuru da size asağıdaki hizmetleri sunuyoruz:

 • Yönetim Danışmanlığı
 • Gerek Ankara Anlaşması, gerekse Yatırımcı Vizesi başvurularınızda iş tecrübeniz, sermayeniz ve hedeflerinize göre faaliyet göstereceğiniz iş alanının, şirketinizin kurulacağı şehir ve semtin seçilmesi, müsteri hedef kitlenizin belirlenmesi de dahil olmak üzere şirketinizle ilgili tüm konularda size yönetim danışmanlığı sunuyoruz.

 • Profesyonel İş Planı (Business Plan)
 • Başvurunuzun en önemli kısmı iş planınızdır. Ankara Antlaşması başvurunuzda kuracağınız işle ilgili tüm bilgileri verdiğiniz bu plana göre karara bağlanır. İş planınızı uluslararası danışmanlık firması Strategy International gözetimi ve deneyimi ile İngilizce olarak sizin için biz hazırlıyoruz. Tüm planlarımız özgün olarak hazırlanmakta, sizin planınız sadece sizin dosyanızda kullanılmaktadır.

 • Evraklar ve başvurunuzun Ankara Antlaşması çerçevesinde hazırlanması
 • Başvurunuzun başarılı olmasının ilk koşulu dosyanızın Ankara Anlaşması ve İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın (Home Office) belirlediği kurallar çercevesinde hazırlanmasıdır.

 • Elçilikle görüşmelere hazırlama
 • İngiltere İçişleri Bakanlığı Ankara Antlaşması ve Yatırımcı Vizesi başvurunuzla ilgili olarak İngiltere Elçiliği aracılığıyla sizinle görüşmek isteyebilir. Sizin bu görüşmeye tüm yönleri ile hazırlanmanıza yardımcı oluyoruz.

 • İngiltere’de işyerinizin araştırılması
 • Şayet kuracağınız şirket için bir işyeri kiralamanız gerekiyorsa bunun ön hazırlıklarının başvuru aşamasında yapılması gerekmektedır. Biz sizin adınıza iş yerinizin araştırılması, ön teklifin alınması ve bunun iş planınıza eklenmesini gerçekleştiriyoruz.   Tüm aşamalarda yanınızdayız.

 • İngiltere’de İngilizce Dil Okulları araştırılması 
 • Eğer isterseniz eşiniz veya çocuklarınız için İngiltere dil okulları aracılığıyla İngilizce eğitimine en uygun okulun bulunmasında da ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

 
İngiltere Göçmenlik Başvurusu ve Ankara Antlaşması
İngiltere'de konaklama seçiminizden, işinizi kurmanıza, ilk yıl sonunda uzatma başvurunuza kadar her aşama da her zaman yanınızdayız.


Ankara Antlaşması Danışmanlık Firması Seçimi Önemlidir

Kanada göçmenlik sisteminde olduğu gibi bir puanlamaya bağlı olmaması; iş planınızın hazırlanış şekli, başvuru dosyanızın içeriği, dosyanızı inceleyecek elçilik yetkilisinin kararını verirken takdir yetkisinin bulunması gibi nedenlerden dolayı Ankara Anlaşması ile İngiltere Göçmenlik başvurularında mutlaka profesyonel destek alınması gerekmektedir. Bu desteği alacağınız danışmanlık firmasının seçiminde özellikle şu noktalara dikkat etmenizi önermekteyiz:

 • Görüşmekte olduğunuz danışmanlık firması sizi ön bir elemeden geçiriyor mu?
 • İşinizdeki tecrübeniz, sermayenizin yapısı ve kaynağı, İngilizce bilgi düzeyiniz gibi önemli hususlarda size sorular soruyor ve ön değerlendirme yapıyor mu? Yoksa çok kısa bir görüşme sonrasında sonrasında hemen başvuru dosyanızı açmayı mı öneriyor? Yeni Bir Hayat olarak tüm adaylarımızla kapsamlı bir değerlendirme sonrasında İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın kriterlerini esas alarak ön eleme yapmaktayız. Çalışma prensibimiz bütün başvuru dosyalarını kabul etmek değil, gerçekten başarılı sonuç alacağına inandığımız kişilere yardımcı olmaktadır.

 • Size özel bir çalışma yaparak başvuru dosyası hazırlıyorlar mı?
 • İngiltere’de  Ankara Anlaşması başvurularını yapan pek çok danışmanlık firması bulunmaktadır. Maalesef bu firmaların birçoğu gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmadan hizmet vermekte, aynı iş planını birçok başvuru dosyasında kullanmakta, başarılı bir iş planı hazırlamak için gerekli zamanı ayırmamaktadır. Düşük ücretler karşılığında hizmet veren bu tür danışmanlık firmalarının ortak noktası yüksek red oranlı başvurular yapmalarıdır. Unutmayın Ankara Anlaşması başvurunuzda şayet bir kez red alırsanız birkez daha başvuru yapma şansınızı önemli şekilde yitirirsiniz. Bundan dolayı danışmanlık firması seçerken düşük ücretler ödemeyi değil profesyonel ve uzmanlık düzeyinde hizmet almayı hedeflemek önemlidir.

 • Görüşmekte olduğunuz danışmanlık firmasının Türkiye’de ofisi var mı, yoksa sadece web sitesi veya İngiltere ofisi aracılığıyla mı hizmet veriyor?
 • Türkiye’de ofisi bulunmayan, karşılıklı görüşma şansınızın bile olmadığı bir firma ile sadece telefon ve e-mail üzerinden iletişime geçerek geleceğiniz için son derece önemli olan böyle bir adımı atmanın ne kadar sağlıklı şüphesiz dikkatle düşünülmelidir. Yeni Bir Hayat İstanbul merkez ofisimiz ile hizmet vermekte, tüm adaylarımızla karşılıklı görüşme yaparak başvuru kararını vermekteyiz. Aynı zamanda bütün başvuru dosyalarımız için İngiltere’de bulunan hukuk büromuz kanalıyla değerlendirme yapmakta böylece başarılı sonuçlar almaktayız.

 • Türkiye’de ofisi bulunmayan bir firma sizi İngiltere Elçiliği’nde gerçekleşecek görüşmeye nasıl hazırlayabilir?
 • Ankara Antlaşması başvurunuzun en önemli adımlarından birisi Elçilik yetkilisi ile yapacağınız görüşmedir. Yeni Bir Hayat olarak bu görüşme öncesinde sizinle birkaç kez toplantı yapıyor ve görüşmeye en iyi şekilde hazırlanmanızı sağlıyoruz. Bazı adaylarımız bizimle günde 2-3 saatlik 4-5 toplantı sonrasında bu görüşmelere gitmekte böylece başarılı bir şekilde vizelerini almaktadırlar.

 • Göçmenlik konusunda gerçekten uzman bir firma mı? Yoksa birçok alanda faaliyet göstermekte ve Ankara Anlaşması’nı da bir fırsat olarak görerek mi size sunmakta?
 • Yeni Bir Hayat yurtdışı yaşam ve göçmenlik alanında uzman firmadır. Amerika, Avusturya, Almanya göçmenlik  ve Kanada göçmenlik ve yatırımcı vizesi başvurularında profesyonel hizmet veren Türkiye’de ilk ve tek uzman danışmanlık firmasıdır. Ankara Anlaşması ile İngiltere göçmenlik danışmanlığı bizim ana faaliyet dallarımızın içinde yer almaktadır. Tüm göçmenlik danışmanlık hizmetimizde ana prensibimiz İstanbul ve ilgili ülkede ki ofislerimiz kanalıyla hukuki gerekleri yerine getirerek başarılı bir başvuru yapmaktır.

 • Görüştüğünüz firma vize garantisi veya ücret iadesi sözü veriyor mu??
 • Bazı firmalar başvurular için garanti vermekte, başarısız oldukları takdirde belirli bir ücret iadesi yapmayı taahhüt etmektedirler. Ankara Anlaşması başvurularında garanti vermek kesinlikle mümkün değildir. Önemli olan dikkatle, profesyonelce hazırlanmış bir dosya ile başvurmaktır. Hiçbir ön değerlendirme yapmadan tüm adayların başvurularını kabul eden danışmanlık firmaları aldıkları ücretlerin belirli bir kısmını geri ödemeyi de kabul etmektedirler.

   
  Ankara anlaşması başvurusu
  Yeni Bir Hayat olarak prensibimiz temel prensibimiz sadece başvurunuzu yapmak değil, size özel hazırlanmış bir başvuru dosyası ile başarılı sonuç almaktır.


  Ankara Anlaşması Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

  • Ankara Antlaşması nedir?
  • Ankara Anlaşması ya da diğer adıyla ECAA sadece Türk vatandaşlarına tanınan İngiltere’de kendi işini kurma, yaşama ve çalışma imkanı sağlayan çok özel bir vize türüdür.

  • Belirli bir Sermaye koşulu var mıdır?
  • Hayır, belirli bir sermayeye sahip olma şartı yoktur. Ancak mevcut sermayenizin sizin düşündüğünüz işi kurmanıza, işinizi rahat bir şekilde yürütmenize ve belirli bir gelir elde edinceye  kadar sizin ve ailenizin yaşam giderlerinizi karşılayabilecek bir miktar da olması gerekmektedir.  Her ne kadar geçmiş yıllarda sadece £1,000-£2,000 gibi düşük sermaye miktarları ile başarılı başvurular yapılmış olsa da artık gösterilecek sermayenin daha gerçekçi olması gerekmektedir. Ankara Antlaşması ile başvurunuz esnasında sadece kuracağınız işin değil aynı zaman da sizin ve ailenizin İngiltere’ye yerleştiğinde ilk 3-4 aylık yaşam masraflarını da karşılayacak bir birikime sahip olduğunuzu ispatlamanız beklenmektedir.

  • Hangi işleri yapabilirim?
  • Doktorluk ve avukatlık gibi özel eğitim gerektirmeyen her türlü yasal işi yapabilirsiniz.Bu işlere bazı örnekler; web sayfası dizaynı, IT danışmanlığı, ithalat-ihracat veya hediyelik eşya dükkanı işletmek olabilir. Önemli olan iş planınızda bu işi nasıl yapacağınız, nasıl bir pazarlama ve satış politikasi izleyeceğinizin açıklanmasıdır. Yeni Bir Hayat olarak biz sizin adınıza iş planınızı hazırlıyoruz. Şayet özel sertifika gerektiren Doktor, Avukat, Diş Hekimi gibi bir meslek sahibi iseniz, İngiltere’de benzer bir sertifikayı alarak kendi işinizi yapabilirsiniz.

  • Ankara Antlaşması ile Ailemi yanımda götürebilir miyim?
  • Ankara Anlaşması ve Yatırımcı Vizesi başvurularında 18 yaşından küçük çocuklarınız ve eşinizde sizinle birlikte İngiltere’ye gelebilirler.

  • Peki aile bireylerim İngiltere’de çalışabilir mi?
  • Evet, izin almalarına gerek kalmadan istedikleri işte çalışabilirler.

  • Ne zaman İngiliz vatandaşı olup, Avrupa Birligi pasaportu alabilirim?
  • Öncekikle 1 senelik bir çalışma izni, sonrasında 3 sene ek izin olmak üzere toplam 4 senelik İngiltere’de çalışma ve yerleşme hakkı sonrasında süresiz oturum alırsınız. Bu aşamadan sonra artık vize sorununuz kalmayacak ve istediğiniz sürece artık Ankara Anlaşması dahilinde herhangi bir sınırlamaya tabi olmayacak, istediğiniz işi yapabilecek ve hatta kendi işinizi yapmak zorunda kalmaksızın herhangi bir işyerinde çalışabileceksiniz. İngiltere`de bireylere tanınan bütün sosyal haklardan (devlet yardımları dahil) faydalanabileceksiniz. Süresiz oturum aldıktan tam bir yıl sonra vatandaşlık için başvurubilir, Avrupa Toplulugu pasaportu alabilirsiniz.

  • Ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?
  • Ankara Anlaşması başvurularında siz ve aile bireyleriniz İngiltere’deki tüm devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olabilir, aile hekiminizde istediğiniz zaman yine ücretsiz muayene olabilirsiniz.

  • Çocuklarım ücretsiz eğitim alabilir mi?
  • 18 yaşından küçük çocuklarınız devlete ait okullarda hiçbir ücret ödemeden eğitim alabilirler. İngiltere’de lise eğitimlerine devam edebilirler.

  • İşyeri kiralamam gerekir mi?
  • Her zaman değil. Yapacağınız işe bağlı olarak kendi evinizden de çalışabilirsiniz.

  • İngilizce bilmek zorunda mıyım?
  • Her ne kadar Ankara Antlaşması hükümleri yapacağınız işin türüne göre İngilizce bilme zorunluluğu getirmesi de pratikte bu tür işlerin sayısı çok azdır. İngiltere Elçiliği sizin en azından günlük hayatınızı idare ettirecek kadar İngilizce bilmenizi beklemektedir. Aksi halde son yıllarda hiç İngilizce bilmeyen adayların başvuruları red etmektedirler. Yeni Bir Hayat olarak biz de adaylarımızda orta düzeyde İngilizce bilgisi olmasını önemli bir kriter olarak aramaktayız.

  • Eğitim seviyem önemli mi?
  • Hayır. İngiltere’de yaşama ve çalışma izni için herhangi bir eğitim seviyesi, diploma veya okul zorunluluğu yoktur. Gerek Ankara Anlaşması gerekse Yatırımcı Vizesi başvurularında yapmayı planladığınız işle ilgili tecrübe ve niteliklere sahip olmanız en önemli unsurdur. Bu özelliklere sahip olmak kaydıyla ilkokul mezunları da dahil tüm eğitim seviyelerinden kişiler başvurabilir.

  • Askerliğimi henüz yapmadım. Bu başvurum da bir engel olur mu?
  • Hayır. Şayet askerliğinizi yapmadıysanız Ankara Antlaşması başvurunuzun kabulunden sonra askerlik görevinizi erteleyerek, bedelli statüsü kazanabilirsiniz.

  Güçlü eğitim sistemi, köklü sosyal yapısı, ücretsiz sağlık sistemi sayesinde ailenize de geniş olanaklar sunan İngiltere'de Yeni Bir Hayat'a hazır mısınız?

  Sayfa başı

  Paylaşın…FacebookTwitterGoogle+EmailLinkedIn