ANKARA ANTLAŞMASI İLE İNGİLTERE

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Antlaşması, Türk vatandaşlarına girişimci olarak İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı veriyor. Bu sayede İngiltere’de iş kolunuzla ilgili bir şahıs veya limited şirket kurarak çalışabilirsiniz. 5 senelik süreç sonucunda İngiliz vatandaşlığına da hak kazanabilirsiniz.

İngiltere Oturma İzni Başvurusu

Bir girişimci vizesi olan Ankara Antlaşması vizesinin en büyük avantajları diğer yatırımcı vizelerine göre çok daha küçük bir sermaye gerektirmesi ve 5 yıl içinde İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı vermesidir.

Yeni Bir Hayat olarak bugüne kadar yüzlerce girişimcinin Ankara Anlaşması sayesinde İngiltere’ye yerleşmesini sağladık. Bu alandaki başarımızın temel sebebi, Ankara Antlaşması hakkındaki tüm gelişmeleri yakından takip etmemiz, detaylı bir çalışma sayesinde size özel bir başvuru dosyası hazırlayıp dosyayı hem Türkiye hem de İngiltere’deki ofislerimizde inceledikten sonra İngiltere Elçiliği’ne sunmamızdır.

Ankara antlaşması Türk vatandaşların İngiltere'de iş kurma hakkı veriyor
Ankara anlaşması başvurusunda en önemli unsur iş planınızdır

İş tecrübeniz, sermayeniz ve hedeflerinize göre faaliyet göstereceğiniz iş alanının seçilmesi konusunda yardımcı oluyoruz. Aynı şekilde şirketinizin kurulacağı bölgenin seçilmesi, müşteri kitlenizin belirlenmesi de dahil olmak üzere şirketinizle ilgili tüm konularda size yönetim danışmanlığı sunuyoruz.

Başvurunuz esnasında elçiliğin en çok hassasiyet göstereceği konu, iş planınızdır. Kuracağınız işle ilgili tedarikçi detayları, pazar araştırması ve finansal tabloları da içeren çok kapsamlı bir iş planını kardeş kuruluşumuz uluslararası danışmanlık firması Strategy International ortaklığıyla hazırlıyoruz. İngiltere İçişleri Bakanlığı yurtdışından gelen maddi sermayenin kaynağına büyük önem vermektedir. İngiltere’de iş kurmak için ayırdığınız sermayenin kaynağının belli olması, kanuni yollardan elde edilmiş olması ve hesap verilebilir olması gerekmektedir. Başarılı sonuçlar almamızın bir diğer etkeni yatırım için ayırdığınız sermayenin due diligence çalışmasını titizlikle yapmamız ve bu konuda oluşabilecek tüm sıkıntıların başvurunuz öncesinde giderilmesini sağlamamızdır.

İngiltere göçmenlik mevzuatındaki gelişmeleri, Londra’daki hukuk firmamız sayesinde yakından takip ediyoruz. İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik ve uygulama değişiklerine göre gerektiğinde başvuru stratejilerimizi yeniliyoruz. Ankara Antlaşması başvurunuz onaylandıktan sonra da İngiltere’de şirketinizin kurulması, banka hesaplarınızın açılması, National Insurance (İngiliz sosyal güvenlik sistemi) başvurunuzun yapılması gibi kritik konularda yardımcı oluyoruz.

Özellikle ilk yıl süresince İngiltere’de kurduğunuz şirketinizin finansal ve yönetimsel yönlerden performansını yakından takip edip, geliştirilmesi gereken unsurlar hakkında sizi bilgilendirerek, ilk yıl sonunda üç yıllık ek oturum almanızı hedefliyoruz.

RESMİ SÜREÇLER HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? UZMANLARIMIZA SORUN

Uzmana Sor

ANKARA ANTLAŞMASI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Ankara Anlaşması İngiltere’de iş kuracak bütün Türk vatandaşlarının başvurusuna açıktır. Düşük miktarda bir yatırımla İngiltere’de iş kurmak ya da Türkiye’deki şirketine uluslararası bir statü kazandırmak isteyen iş adamları için ideal bir programdır.

Aynı zamanda, bir şahıs şirketi kurarak tek başına çalışabilecek, freelance iş yapabilecek bireyler de tek kişilik şirketin ihtiyaç duyacağı ölçüde küçük bir sermayeyle İngiltere Ankara Antlaşması vizesinden yararlanabilir.

Ankara Antlaşması vizesinden faydalanmak için adayların İngiltere’de kuracakları iş ile ilgili detaylı bir iş planını içeren bir başvuru dosyası hazırlamaları gerekir. Dosyada adayın kuracağı işin detayları, kapsamlı bir pazar araştırması, adayın o işi yerine getirebileceğinin göstergesi olan eğitim ve deneyim gibi bilgiler ve o işi kurup kâr etmeye başlayana kadarki süreçte ihtiyaç duyacağı finansman detaylarının yer alması gerekir. Yeni Bir Hayat olarak başvuru dosyanızı büyük bir titizlikle, Türkiye ve İngiltere ofislerimizle birlikte hazırlamaktayız.

İngiltere’de yapabilecekleriniz, vizenizin türüyle sınırlıdır. Örneğin turistik İngiltere vizesiyle İngiltere’ye giderseniz, orada çalışma ya da iş kurma izniniz yoktur. Öğrenci vizesi, İngiltere’de eğitimin yanında belirli şartlar altında çalışma izni de içerebilmektedir.

Bunun dışında İngiltere’de çalışmak istiyorsanız çalışacağınız şirketin size sponsor olması şartıyla çalışma vizesi almanız gerekir. İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ise, sadece kendi sermayeniz ve birikiminizle İngiltere’de iş kurmanıza izin veren özel ve avantajlı bir İngiltere vizesidir.

Ankara Anlaşması’yla İngiltere’ye yerleştiğiniz zaman öncelikle bir yıllık oturuma hak kazanırsınız. Bir yılın sonunda kurduğunuz şirketin finansal ve yönetimsel bir değerlendirmesi yapılır ve her şey yolundaysa oturumunuz üç yıl daha uzatılır. Bu üç yıllık sürecin sonunda (İngiltere’ye yerleştikten dört yıl sonra) yine aynı denetimlerden geçip kalıcı oturma iznine, yani süresiz oturuma hak kazanırsınız. Süresiz oturuma sahip olduktan sonra dilerseniz kendi şirketiniz haricinde başka bir iş yapabilir ya da maaşlı bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ankara Antlaşması maddelerine göre başvurunuz onaylandığı zaman İngiltere’de oturma izni almaya hak kazanırsınız. Genellikle süreç şu şekilde işler: Başvuru kabul edilirse başvuru sahibine bir yıllık oturma izni verilir. Bir yılın sonunda başvuru sahibinin kurduğu şirketin denetlenmesinin ardından finansal ve yönetimsel bir sıkıntı görülmezse oturma izninde üç yıllık uzatma yapılır. Uzatma süresinin sonunda başvuru sahipleri kalıcı oturuma hak kazanır. Kalıcı oturumu aldıktan bir yıl sonra da vatandaşlığa başvurulabilir. Özetle, Ankara Anlaşmasıyla kurduğunuz işi başarıyla yürütürseniz beş yıl sonunda İngiliz vatandaşlığına ve dolayısıyla Avrupa Birliği pasaportuna hak kazanabilirsiniz.

İngiltere vatandaşlığına başvurma hakkını kazanmanız için en az 5 yıl İngiltere’de yaşayıp bu 5 yıl içinde de ülkeyi 450 günden daha uzun bir süre terk etmemiş olmanız, en az 1 yıl boyunca süresiz oturuma sahip olmanız ve sabıka kaydınızın olmaması gerekir. Ankara Antlaşması vizesiyle İngiltere’de başarılı bir iş kurmuş adaylar genellikle 5 yılın sonunda bu şartları sağlar hâle gelirler.

Ankara Antlaşması’nın en büyük avantajlarından biri, büyük bir sermaye gerektirmemesidir. Tek başınıza kuracağınız şirketin kâra geçmesine kadarki dönemde kurulum ve diğer genel giderlerini karşılayabilecek kadar sermayeye sahip olmanız yeterlidir. Bunun dışında, hem sizin hem de ailenizin İngiltere’ye yerleşmesini ve sahip olacağınız oturma izni sayesinde İngiliz vatandaşlarıyla aynı statüde ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar.

Ankara Antlaşması başvurunuzda, kuracağınız şirket için gerekli sermayeyi karşılamanız gerekir. Örneğin freelance olarak evden çalışacaksanız evinizin kirası, şirketin kurulumu ve tanıtımı için gerekli giderler, çalışmanız için gerekli malzemeler (Bilgisayar, kırtasiye vb.) ve şirketiniz kârlı hâle gelene kadarki kişisel giderlerinizi karşılayacak bir sermayeyi karşılamanız yeterlidir.

Ankara Antlaşması başvurunuzun kabul edilmesi için İngiltere’de yapmayı planladığınız iş için yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız yeterlidir. Yeni Bir Hayat olarak en az orta düzey veya üzerinde İngilizce bilgisine sahip adayların başvuru yapmasını öneriyoruz.

Ankara Antlaşması sayesinde İngiltere’ye gidip iş kurarsanız eşiniz ve 21 yaşından küçük çocuklarınız da İngiltere için oturma iznine sahip olurlar. Eşinize aynı zamanda genel çalışma vizesi de verilmektedir. Dolayısıyla eşiniz, iş kurma zorunluluğu olmadan herhangi bir işte maaşlı olarak çalışabilir.

Ankara Antlaşması maddelerine göre, bu vizeyle İngiltere’ye yerleştiğiniz zaman maaşlı bir işte çalışamazsınız. Anlaşma, kendi işinizi kurmanızı gerektirir. Şahıs olarak kendi işinizde çalışabilir, freelance çalışabilir ya da alanınıza uygun projelerde sözleşme yapıp fatura keserek yer alabilirsiniz. Dört senelik sürecin sonunda kalıcı oturma iznini aldıktan sonra dilerseniz farklı işler yapabilir ya da maaşlı olarak da çalışabilirsiniz.

Ankara Antlaşması İngiltere’de iş kuracak bütün Türk vatandaşlarının başvurusuna açıktır. Düşük miktarda bir yatırımla İngiltere’de iş kurmak ya da Türkiye’deki şirketine uluslararası bir statü kazandırmak isteyen iş adamları için ideal bir programdır.

iNGİLTERE PASAPORTU İLE VİZESİZ SEYAHAT EDİLEN ÜLKELER

Arnavutluk
Andorra
Angora
Antigua & Barbuda
Arjantin
Ermenistan
Avustralya
Avusturya
Azerbeycan
Bahamalar
Bahreyn
Bangladeş
Barbados
Belarus
Belçika
Belize
Bosna Hersek
Benin
Bolivya
Botsvana
Brezilya
Brunei
Bulgaristan
Burkina Faso
Kamboçya
Kanada
Cape Verde
Şili
Kolombiya
Komorlar
Kosta Rika
Hırvatistan
Küba
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Cibuti
Dominika
Ekvador
Mısır
El Salvador
Estonya
Etiyopya
Almanya
Fiji
Finlandiya
Fransa
Makedonya
Gabon
Gambiya
Gürcistan
Granada
Yunanistan
Grenada
Guatemala
Haiti
Honduras
Macaristan
İzlanda
Hindistan
Endonezya
İran
İrlanda
İsrail
İtalya
Jamaika
Japonya
Ürdün
Kazakistan
Kenya
Kiribati
Kuveyt
Kırgızistan
Laos
Letonya
Lübnan
Lesotho
Lihtenştayn
Litvanya
Lüksemburg
Makedonya
Malawi
Malezya
Maldivler
Marşal Adaları
Moritanya
Mauritius
Meksika
Mikronezya
Moldova
Monako
Karadağ
Fas
Mozambik
Myanmar
Hollanda
Yeni Zelanda
Nikaragua
Norveç
Umman
Palau
Panama
Papua Yeni Gine
Paraguay
Peru
Philipines
Polonya
Portekiz
Katar
Güney Kore
Romanya
Ruanda
St. Kitts & Nevis
Lucia
St. Vincent
Samoa
San Marino
Sao Tome
Senegal
Sırbistan
Seyşeller
Singapur
Slovakya
Slovenya
Solomon Adaları
Somali
Güney Afrika
İspanya
Sri Lanka
Svaziland
İsveç
İsviçre
Tacikistan
Tayland
Togo
Tonga
Trinidad & Tobago
Tunus
Türkiye
Tuvalu
Uganda
Ukrayna
Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
ABD
Uruguay
Vanuatu
Vatikan
Venezuela
Zambiya
Zimbabve
Tier 1 yatırımcı vizesi ile İngiltere'ye yerleşebilirsiniz

İngiltere Tier-1 Yatırımcı Vizesi

Amerika EB5 yatırımcı vizesi Green card almanıza imkan verir

Amerika EB 5 Yatırımcı Vizesi ve Vatandaşlık Programı

İngiltere ve Londra gayrimenkul açısından zengin seçenekler sunuyor

İngiltere Gayrimenkul Projeleri