Yatırım Yoluyla Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan, 2007’de Avrupa Birliği üyesi olmuş ve 2009 itibariyle de Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programını hayata geçirmiştir. Bulgar Hükümeti’ne bağlı Yatırım Destekleme Birimi tarafından düzenlenen program kapsamında, 1 Milyon Bulgar Levası (Yaklaşık €512.000) tutarında 5 yıl süreli Hükümet Tahvili yatırımı yapılarak Bulgar vatandaşlığına sahip olmak mümkün.

Bulgaristan yatırımcı programının en büyük avantajlarından biri, yatırımın yapılmasıyla birlikte Bulgaristan’da süresiz oturum ve 5 yıl içinde de vatandaşlık alınabilmesidir. Aynı zamanda, yatırımın tamamının geri alınabilir olması ve Bulgaristan’da yaşama zorunluluğu bulunmaması da bu programın önde gelen avantajlarındandır.

Bulgaristan yatırımcı programına başvurusunda izlenebilecek yöntem yapılacak yatırımın tutarına ve ne zaman vatandaşlık elde edilmek istenmesine göre değişmektedir. Standart başvuru seçeneğinde 1 milyon Leva (€511,972) karşılığında 5 yıl süreli hükümet tahvili alınır. Tüm yatırım tutarı 5 yıl sonunda yatırımcıya iade edilir. Hükümet tahvilleri %100 devlet güvencesi altındadır. Yapılan yatırım karşılığında önce daimi oturum ve 5 yıllık süre sonunda ise Bulgaristan vatandaşlığı elde edilir.

Bulgaristan vatandaşlığını daha hızlı elde etmek isteyen başvuru sahipleri için ise hızlandırılmış başvuru seçeneği mevcuttur. Yapılan yatırım tutarı iki katına çıkarılarak 5 yıl yerine 2.5 yıl sonunda Bulgaristan vatandaşlığı ve Avrupa Birliği pasaportuna sahip olunur.

Yeni Bir Hayat’ın uzman kadrosu ve Bulgaristan Hükümeti’nden tam yetkili uluslararası partneri sayesinde, hiçbir ek maliyetle karşılaşmadan Bulgar vatandaşı olarak Avrupa Birliği pasaportu elde etmek için yatırımcı programından yararlanabilirsiniz.