İngiltere Tier-1 Yatırımcı Vizesi

İngiltere Tier 1 olarak adlandırılan yatırımcı vizesi programı ile size ve ailenize İngiltere’de sürekli olarak yaşama ve ileri de İngiliz vatandaşlığına başvuru yapma imkanı sunuyor. Tier 1 yatırımcı vizesine başvuru koşulu olarak sadece £2,000,000’lik bir yatırım hesabının 5 yıl süre ile İngiltere’de aktif olarak bulunması isteniyor. Yatırım tutarı £5,000,000 veya £10,000,000’a kadar artırılarak vade süresi 5 yıldan 2 yıla kadar düşürülebilir.

Tier 1 programı kapsamında İngiltere’de iş kurmak, istihdam yaratmak veya ek bir yatırım yapmak zorunluluğu bulunmamaktadır. İngiltere yatırımcı vizesine başvuru yapacak kişiler de İngilizce dil yeterliliği ve eğitim gibi ek kriterler de aranmamaktadır.

Tier 1 yatırımcı vizesi başvurusu kapsamında İngiltere’ye yerleşmek için başvuru sahibinin eşi ve 18 yaşına kadar olan çocukları içinde başvuru yapılabilir. Tüm aile üyeleri İngiltere’de sağlık ve eğitim sisteminden yararlanabilirler.

£2,000,000’lik 5 yıl vadeli yatırım hesabı açılması karşılığında İngiltere’de öncelikle 3 yıl 4 aylık bir oturum izni alınır. Bu süre daha sonra 2 yıl daha uzatılarak 5 yıllık süre sonunda İngiltere’de süresiz oturum izni için başvuru yapılır. 6. yılın sonunda ise İngiliz vatandaşlığı için başvuru yaparak, pasaport sahibi olmak hakkı elde edilmektedir.

Tier 1 yatırımcı vizesi kapsamında İngiltere’de açılan yatırım hesabı 5. yılın bitiminde kapatılarak yapılan yatırımın iadesi gerçekleşir.

Yeni Bir Hayat ve çatı kuruluşumuz olan Terranova Global Londra ofisimiz İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesi başvurularında derin bir hukuki deneyime sahiptir. İlk başvurunuzun yapılmasından İngiliz vatandaşlığına kadar geçen tüm başvuru süreciniz deneyimli ekibimiz ile gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Tier 1 Yatırımcı vizesi

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi Şartları Nelerdir?

Tier 1 yatırımcı programına başvuru koşulu İngiltere’ye yatırım yapmak şeklinde belirlenmiştir. Yatırım şekli İngiltere’de bir yatırım hesabı açılarak belirlenen tutarın bu hesaba aktarılması ve seçilen vade süresince meblağın hesapta tutulmasıdır. Aktarılan tutarla İngiltere’de kayıtlı ve işlem gören şirket hisseleri ile İngiliz devlet tahvillerinden oluşan bir yatırım fon hesabı oluşturulmaktadır. Ankara Antlaşmasında olduğu gibi İngiltere’de bir iş kurma veya kurulacak bir şirkete yatırım yapma koşulu bulunmamaktadır. Sanılanların aksine İngiltere’de bir gayrimenkul almak ta Tier 1 Yatırımcı vizesine başvuru için yeterli değildir.

Tier 1 Vizesi Yatırım Tutarı Nedir?

İngiltere Tier 1 yatırımcı programına başvuru için 3 ayrı kademe de yatırım tutarı belirlenmiştir. Yapılan yatırımın meblağı yatırımın vadesini ve İngiltere’de süresiz oturum izni alma sürenizi belirlemektedir:

 • £2,000,000’lik yatırım. Vade süresi 5 yıldır. İngiltere’de süresiz oturum izni başvurusu 5. yılın sonunda yapılabilir
 • £5,000,000’lik yatırım. Vade süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. İngiltere’de süresiz oturum izni için 3. yılın sonunda başvuru yapılabilir.
 • £10,000,000’likk yatırım. Vade süresi 2 yıl olarak saptanmıştır. 2. yılın bitiminde İngiltere’de süresiz oturum izni başvurusu yapma hakkı elde edilir.

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesine Kimler Başvurabilir?

18 yaşını geçmiş her kişi bu programa başvuru da bulunabilir. Başvuru sahibi ile birlikte eşi ve 18 yaşından küçük olan çocukları da aile olarak Tier 1 yatırımcı vizesine başvuru da bulunabilirler. Eş ve çocuklar için İngiltere’de ek bir yatırım yapılması gerekmemektedir.

Zaman Aralığı: :Başvuru onay süresi 2-8 hafta arası. İngiltere süresiz oturum izni 5. yıl, İngiliz vatandaşlığı 6. yıl sonunda
Vizesiz Seyahat Edilebilen Yerler:Dünya çapında 160’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat
Yatırım Türü:5 yıl vadeli yatırım hesabı
Yatırım Maliyeti ve Koşulları:3 ayrı kategori bulunmaktadır. £2,000,000 | £5,000,000 | £10,000,000

İkamet için 3 ay; Vatandaşlık için 6 yıl

Dünya çapında 160’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat

En az 5 yıl için İngiltere kurum ve kuruluşlarına yatırım

Daimi ikametgâhın hızlı izlenmesi için 2.000.000 £ / 5.000.000 £ veya 10.000.000 £

Aileniz ile Birlikte Özgürlüğü Yaşayın

 • İngiltere, İskoçya ve Galler bölgesinde dilediğiniz bölgeye yerleşme hakkı
 • Eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız da başvurabilir
 • İngiltere’nin sağlık sistemine erişim imkanı

Aileniz İçin Güvenli Bir Geleceğe Yatırım

 • İngiliz vatandaşlığını 6 yıl gibi kısa bir süre sonunda elde edersiniz
 • İngiltere’nin temel eğitim ve üniversitelerine İngiliz vatandaşları ile eşit koşullarda erişim fırsatı

Vizesiz Seyahatin Tadını Çıkarın

 • İngiliz pasaportu ile 160’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı
 • İngiliz vatandaşlığını çocuklarınız kendi çocuklarına da aktarabilirler

Vergisel ve Finansal Avantajlar

 • Hibe olarak değil sizin kontrolünüzde olan ve geri ödemeli yatırım türü ile İngiliz vatandaşlığına erişim
 • İngiltere’de şirket kurabilir, mülk edinebilirsiniz
 • Esnek vergi sistemi

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Programı Oturum İzni Süreci

Tier 1 başvurunuzun onayı ile ilk etapta 3 yıl 4 aylık bir oturma izni verilir. £2,000,000 yatırım tutarı başvuru dosyasının hazırlık aşamasında veya başvuru onayı sonrasında İngiltere’de adınıza açılan banka hesabına aktarılabilir. Şayet başvuru öncesinde tutar aktarılmamışsa, Tier 1 oturum izni onayınızın ilk 3 ayında yatırım tutarını aktararak, gerekli yatırım portfölyönüzü oluşturmanız gerekmektedir.

İngiltere’de oturum izninizin devamı için yılın 183 gününü İngiltere’de geçirme koşulu bulunmaktadır. Bu kural sadece yatırım sahibini değil, tüm aile üyelerini de kapsar. İlk 3 yılın bitiminde oturum izninin yenilenmesi için İngiliz İçişleri Bakanlığı’na tekrar başvuru yapılmaktadır. Oturum izni bu ke 2 yıl için yenilenilir.

İngiltere’de Tier 1 oturum izni ile 5 yılın geçirilmesi sonrasında süresiz oturma izni için başvuru yapılabilir. Süresiz başvuru izninin onaylanması ile ömür boyu İngiltere’de yaşama hakkı elde edilmiş olunmaktadır.

İngiliz Vatandaşlığı Koşulları ve Başvuru Süreci

İngiltere’de yasal olarak belirli bir süre geçiren kişiler İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı elde ederler. İngiliz vatandaşlığına başvuru yapabilmek için şu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 • İngiltere’de oturum izni ile en az 5 yıl geçirilmesi
 • İngiltere’de süresiz oturum izni aldıktan sonra en az 12 ay daha geçmesi
 • Son 5 yıl içinde 450 günden fazla İngiltere dışında kalmamış olmak
 • İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılmadan önce geçen son 12 ay içinde 90 günden fazla İngiltere dışında kalmamış olmak
 • Herhangi bir suça karışmamış olmak
 • Life in the UK testini geçmiş olmak

Yeni Bir Hayat ve İngiltere merkezli çatı kuruluşumuz Terranova Global; İngiltere Tier 1, oturum izni uzatma, süresiz oturum izni ve İngiliz vatandaşlığı başvurularınızın tümünde İstanbul ve Londra ofislerimiz ile başvurularınızın tüm aşamalarında destek olmaktadır.

RESMİ SÜREÇLER HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? UZMANLARIMIZA SORUN

Uzmana Sor

İNGİLTERE TIER-1 PROGRAMI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

İngiltere yatırımcı vizesi başvurularına genellikle üç hafta içinde cevap verilmektedir. İngiltere’ye seyahat tarihinizden en erken üç ay öncesinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurudan önce İngiltere’deki yatırım hesabınızın açılıp yatırımcı dosyanızın oluşturulması ve belgelerle ilgili çalışmaların yapılması için de biraz süreye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Tier 1 yatırımcı vizesi İngiltere’ye en az £2,000,000 tutarında ekonomik yatırım yapan kişilere İngiltere’de oturum izni veren bir programdır. Yatırımım süresi 5 yıldır ve banka hesabı açılarak gerçekleştirilir.

İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesi başvurunuz kabul edildikten sonra, 3 yıl 4 ay geçerli oturma iznine sahip olursunuz. Bu sürenin ilk üç ayında yatırım tutarınızın İngiltere’deki yatırım hesabına aktarılıp tahvil ve bono içeren yatırım portföyünüzün oluşturulması gerekir. 3 yıllık sürecin sonunda, 2 yıllık uzatmaya başvurulur. Bu 2 yılın sonunda, yani toplam 5 yılın bitiminde, İngiltere’de süresiz oturum başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu süreç içinde her yılın en az 183 gününü İngiltere’de geçirmeniz gerekmektedir.

İngiliz vatandaşı olabilmek için en az 1 yıl süresiz oturuma sahip olmanız gerekir. Dolayısıyla, İngiltere yatırımcı vizesiyle İngiltere’ye yerleştikten 6 yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bunun için ayrıca, son 5 yıl içinde İngiltere dışına 450 günden daha uzun süre çıkmamış olmanız, yaşamınızın geri kalanını İngiltere’de geçirmeyi planlamanız ve iyi derecede İngilizce konuşabiliyor olmanız beklenir.

İngiltere’deki yatırımlarınız, bir banka ya da varlık yönetim şirketi gibi kanunlarla düzenlenmiş bir finans kurumunun portföyünde oluşturulmaktadır ve kontrolü sizin elinizdedir. Yatırımlarınızı sistem dahilinde dilediğiniz alanlara yönlendirebilirsiniz.

İngiltere’deki yatırımlarınız her zaman sizin kontrolünüzdedir, ancak oturma izni uzatma başvurusunu yapacağınız zaman başlangıçta yaptığınız yatırımı sürdürüyor olmanız gerekmektedir. Süresiz oturma iznine sahip olduktan sonra dilerseniz yatırımlarınızı farklı alanlara yönlendirebilir ya da iş kurabilirsiniz. İngiltere vatandaşlığına başvuru şartlarından biri, yaşamınızın geri kalanını İngiltere’de geçirmeyi planlıyor olmanız olduğu için, yatırımlarınızı İngiltere içinde tutmanız daha faydalı olacaktır.

İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesinin en önemli avantajları, yatırımınızın geri alınabilir olması ve yatırım süreci boyunca sizin kontrolünüzde olmasıdır. Örneğin, Amerika EB-5 yatırımcı vizesi ile karşılaştırıldığında, yatırımlarınızın kontrolünün sizde olması en önemli fark olarak ön plana çıkmaktadır. EB-5 programında yatırımlar 5 yıl sonrasında geri alınabiliyor olmakla birlikte, Amerikan Hükümeti tarafından belirlenen bölgelerdeki projelere yönlendirilmelidir.

Farklı yatırımcı programları için detaylı bilgiyi Yeni Bir Hayat uzmanlarımızdan da alabilirsiniz.

İngiltere yatırımcı vizesi, İngiliz finansal sistemine katkıda bulunmasından dolayı Ankara Antlaşması’na göre İngiliz Hükümeti’nin daha çok desteklediği bir programdır. Dolayısıyla gerekli şartları sağladığınız sürece, ilk başvuru ve oturum uzatma süreçleri genel olarak daha sancısız geçer.

6 yıllık bir süreç sonucunda İngiltere pasaportuna sahip olarak ABD ve Kanada dahil dünyanın 170’ten fazla ülkesine vizesiz seyahat edebilir; diğer Commonwealth ülkelerindeki yatırım fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

İngiltere yatırımcı vizesi başvuru şartları arasında İngilizce bilgisi yer almaz, dolayısıyla bu yöntemle İngiltere’de oturum almak için İngilizce bilmek zorunda değilsiniz. Ancak, 6 yıl sonra İngiltere vatandaşlığına başvuru yapmak için belirli düzeyde İngilizce bilmeniz beklenmektedir.

İngiltere Tier-1 yatırımcı vizesine hak kazanırsanız eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız da sizinle birlikte İngiltere’de yaşama hakkına sahip olurlar. Ayrıca çalışma ve eğitim fırsatlarında da faydalanabilirler.

Yeni Bir Hayat olarak Tier-1 İngiltere yatırımcı vizesinin hukuki ve yatırımla ilgili süreç ve taleplere hakim bir kadroya sahip olduğumuz gibi, İngiltere’de bulunan Terranoa Global ana firmamız sayesinde orada yapılması gereken işlemlerin de sorunsuz ve hızlı bir şekilde takip edilip hayata geçirilmesini sağlıyoruz. İngiltere göçmenlik başvuruları konusundaki uzmanlık ve deneyimimiz sayesinde tam başarıyı hedefliyoruz ve bu doğrultuda yatırımcı dosyanızın hazırlanması, elçiliğe sunulması, İngiltere’deki yatırım hesabınızın açılması, birikiminizin İngiltere’ye aktarılması ve yatırım portföyünüzün oluşturulması konularında yardımcı oluyoruz.

iNGİLTERE PASAPORTU İLE VİZESİZ SEYAHAT EDİLEN ÜLKELER

Arnavutluk
Andorra
Angora
Antigua & Barbuda
Arjantin
Ermenistan
Avustralya
Avusturya
Azerbeycan
Bahamalar
Bahreyn
Bangladeş
Barbados
Belarus
Belçika
Belize
Bosna Hersek
Benin
Bolivya
Botsvana
Brezilya
Brunei
Bulgaristan
Burkina Faso
Kamboçya
Kanada
Cape Verde
Şili
Kolombiya
Komorlar
Kosta Rika
Hırvatistan
Küba
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Cibuti
Dominika
Ekvador
Mısır
El Salvador
Estonya
Etiyopya
Almanya
Fiji
Finlandiya
Fransa
Makedonya
Gabon
Gambiya
Gürcistan
Granada
Yunanistan
Grenada
Guatemala
Haiti
Honduras
Macaristan
İzlanda
Hindistan
Endonezya
İran
İrlanda
İsrail
İtalya
Jamaika
Japonya
Ürdün
Kazakistan
Kenya
Kiribati
Kuveyt
Kırgızistan
Laos
Letonya
Lübnan
Lesotho
Lihtenştayn
Litvanya
Lüksemburg
Makedonya
Malawi
Malezya
Maldivler
Marşal Adaları
Moritanya
Mauritius
Meksika
Mikronezya
Moldova
Monako
Karadağ
Fas
Mozambik
Myanmar
Hollanda
Yeni Zelanda
Nikaragua
Norveç
Umman
Palau
Panama
Papua Yeni Gine
Paraguay
Peru
Philipines
Polonya
Portekiz
Katar
Güney Kore
Romanya
Ruanda
St. Kitts & Nevis
Lucia
St. Vincent
Samoa
San Marino
Sao Tome
Senegal
Sırbistan
Seyşeller
Singapur
Slovakya
Slovenya
Solomon Adaları
Somali
Güney Afrika
İspanya
Sri Lanka
Svaziland
İsveç
İsviçre
Tacikistan
Tayland
Togo
Tonga
Trinidad & Tobago
Tunus
Türkiye
Tuvalu
Uganda
Ukrayna
Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
ABD
Uruguay
Vanuatu
Vatikan
Venezuela
Zambiya
Zimbabve
Tier 1 ve London

Ankara Antlaşması

 

Amerika EB5 yatırımcı programı

Amerika EB 5 Yatırımcı Vizesi ve Vatandaşlık Programı

 

Londra'da oturum izni

İngiltere Gayrimenkul Projeleri