Kanada Göçmenlik ve Express Entry Programı

Dünyanın yaşam standartları en yüksek ülkelerinden biri olan Kanada, göçmen nüfusunu kültürel yapısının bir parçası olarak görmekte ve bu yapısını bir gurur kaynağı olarak taşımaktadır. 2015 yılında Kanada Başbakanı seçilen Justin Trudeau’nun oluşturduğu hükümet de, içerdiği göçmen kökenli bakanların sayısıyla dikkat çekmiştir. Ülkeye gelişmiş ülkeler arasında nadir bir örnek olarak kabul göre Kanada Göçmenlik programı ile düzenli bir şekilde yılda ortalama 250.000 göçmen kabul etmektedir.

Dünyanın en büyük insan kaynakları firması olan Mercer’ın her sene yayınladığı Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri sıralamasında Kanada’nın büyük şehirleri her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. En son hazırlanan 2015 sıralamasında Vancouver 5., Toronto 15., Ottawa 16., Montreal 24. ve Calgary de 33. sıralarda yer almıştır. Karşılaştırma yapmak gerekirse ABD’nin en yaşanılır kenti San Francisco 27., Londra 40., ve İstanbul ise 104. sırada yer almaktadır.

Yeni Bir Hayat, Kanada Hükümeti tarafından göçmenlik başvurusunda bulunan adayların haklarını koruması amacıyla görevlendirilen Kanada Göçmenlik Danışmanlığı Düzenleme Kurumu’na (ICCRC) kayıtlı ve bu kurum tarafından verilen Yetkili Kanada Göçmenlik Danışmanı (RCICs) belgesine sahip yasal temsilcisi ile Kanada göçmenlik programlarını sunmaktadır.

Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Kanada’da çalışmak ve yaşamak için nitelikli göçmenlik programlarından size uygun olanına başvurmanız gerekir. Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Birimi, 2015 itibariyle Express Entry denilen bir sistemi devreye sokmuş ve başvuruların ele alınması sürecini bu sistemle düzenlemeye başlamıştır. Sistem temel olarak adayların yetenek, iş deneyimi, dil, eğitim ve diğer konulardaki özelliklerini puanlamakta ve başvurularda puan sıralamasına göre önceliklendirme yapmaktadır. Aynı zamanda, potansiyel işverenler de sistemin içinde yer almakta ve sistem içinde Kanada iş ilanları da paylaşılmakta, işverenler potansiyel adaylara ulaşabilmektedir. Bu sayede yaratılan dinamik süreç sayesinde istihdam ihtiyacının yoğun olduğu alanlara uygun adayların başvuruları da daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Express Entry sistemi biraz karmaşık gibi görünmekle birlikte, nitelikli adayların başvurularının daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Yeni Bir Hayat olarak, Kanada göçmenlik programları alanındaki deneyimizle bu sistem içinde sizin hakettiğiniz puanı almanız için uygun başvuru kategorisinin tercih edilmesinden, eyalet önerilerine kadar bütün alanlarda danışmanlık sağlıyoruz.

RESMİ SÜREÇLER HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? UZMANLARIMIZA SORUN

Uzmana Sor

KANADA GÖÇMENLİK PROGRAMLARI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Kanada göçmenlik programına yaptığınız başvurunun kabul edilmesiyle, Kanada’ya yerleşebilir ve ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip olursunuz. Seçme ve seçilme dışında tüm sosyal haklara sahip olduğunuz gibi, eğitim ve sağlık hizmetlerinden de ailenizle birlikte faydalanabilirsiniz.

Kanada göçmenlik programı dahilinde Kanada’ya yerleştikten 3 yıl sonra Kanada vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bu sayede seçme ve seçilme hakkına kavuşacağınız gibi, bir Kanada pasaportu sahibi olarak dünyanın 170 ülkesine serbestçe seyahat edebilirsiniz.

2015’te yapılan değişikliklerle, Kanada her meslekten göçmenlik başvurusuna açıktır. Ancak Kanada’da özellikle finans, mühendislik ve sağlık alanlarında işgücü açığı bulunmaktadır. Örneğin, yaklaşık 10 yıllık mesleki deneyime sahip bir maden mühendisi Kanada’da yıllık ortalama $200.000, petrol mühendisi ise $150.000 gelir elde edebilmektedir.

Bununla birlikte, 40 milyona yakın nüfusu ve büyük kentleriyle Kanada’da pek çok sektörde iş imkanları mevcuttur. Özellikle 2000’li yıllarda film endüstrisi çok güçlenmiş, pek çok Hollywood filminin çekim ve post prodüksiyon süreçleri Kanada’da yapılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda, dünyanın pek çok yerinden bu alanlarda çalışan profesyoneller de Kanada’ya yerleşme imkanı bulmuştur.

Kanada dünyanın en yaşanılabilir ve huzurlu ülkelerinden biri olduğu gibi, gelişmişlik düzeyiyle de ilk sıralardadır. 65 ülke arasında yapılan bir araştırmaya göre, İngilizce konuşulan ülkeler arasındaki en iyi eğitim Kanada’dadır. Göçmenlik programı kapsamında Kanada’ya yerleştiğiniz zaman çocuğunuz da bu sistem içinde Kanada vatandaşlarıyla aynı şartlara sahip olarak eğitim alma şansına sahip olur.

Kanada göçmenlik programının en güzel yanlarından birisi, başvuru sahibinin özelliklerine uygun bir puanlandırma ve yerleştirme öngördüğünden, başvuru sahibinin düzeyine uygun bir iş ve hayat standardı yaşamasını da mümkün kılmasıdır. Ankara Antlaşması’na kıyasla çok daha objektif bir değerlendirme sürecine sahip olduğu gibi, iş kurma ya da freelance çalışma gibi kısıtlamalar getirmediğinden aynı zamanda daha özgür bir programdır.

Yeni Bir Hayat olarak Kanada göçmenlik kanunlarındaki tüm gelişme ve değişiklikleri yakından takip ediyor, başvurunuzun her aşamasında sizi etkileyebilecek gelişmeleri sizinle paylaşıyoruz.

Express Entry sürecinde başvurunuz oluşturulurken Kanada’da yaşayacağınız eyalet seçiminden, iş başvurularınızın hazırlanmasına kadar pek çok danışmanlık hizmetini Kanada göçmenlik başvuru paketimizin içinde size sunuyoruz.

Kanada göçmenlik programının altında eyaletlere ve meslek alanlarına göre kriterleri değişiklik gösterebilen pek çok farklı program vardır. Bunlar arasından size en uygun olan programları belirleyip, meslek gruplarına ayrılan kotalardaki değişiklikleri de takip ederek doğru zamanda başvuru yapmanızı sağlıyoruz.

Dosyanızı Kanada Göçmenlik Yasalarına uygun bir şekilde hazırlıyor, gerekli olan tüm evrak ve referans mektupları hakkında size bilgi vererek hiç bir eksik kalmamasını sağlıyoruz.

Başvurunuz onaylandıktan sonra da süreçte size destek olmaya devam ediyoruz. Kanada’ya vardığınızda yapmanız gereken banka işlemleri, sosyal sigorta ve sağlık başvuruları ile ilgili olarak sizi bilgilendiriyoruz. Dilerseniz çocuklarınız için Kanada Dil Okulları ile İngilizce eğitiminde ücretsiz danışmanlık sunuyoruz.

KANADA PASAPORTU İLE VİZESİZ SEYAHAT EDİLEN ÜLKELER

Arnavutluk
Andorra
Angora
Antigua & Barbuda
Arjantin
Ermenistan
Avustralya
Avusturya
Azerbeycan
Bahamalar
Bahreyn
Bangladeş
Barbados
Belarus
Belçika
Belize
Bosna Hersek
Benin
Bolivya
Botsvana
Brezilya
Brunei
Bulgaristan
Burkina Faso
Kamboçya
Kanada
Cape Verde
Şili
Kolombiya
Komorlar
Kosta Rika
Hırvatistan
Küba
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Cibuti
Dominika
Ekvador
Mısır
El Salvador
Estonya
Etiyopya
Almanya
Fiji
Finlandiya
Fransa
Makedonya
Gabon
Gambiya
Gürcistan
Granada
Yunanistan
Grenada
Guatemala
Haiti
Honduras
Macaristan
İzlanda
Hindistan
Endonezya
İran
İrlanda
İsrail
İtalya
Jamaika
Japonya
Ürdün
Kazakistan
Kenya
Kiribati
Kuveyt
Kırgızistan
Laos
Letonya
Lübnan
Lesotho
Lihtenştayn
Litvanya
Lüksemburg
Makedonya
Malawi
Malezya
Maldivler
Marşal Adaları
Moritanya
Mauritius
Meksika
Mikronezya
Moldova
Monako
Karadağ
Fas
Mozambik
Myanmar
Hollanda
Yeni Zelanda
Nikaragua
Norveç
Umman
Palau
Panama
Papua Yeni Gine
Paraguay
Peru
Philipines
Polonya
Portekiz
Katar
Güney Kore
Romanya
Ruanda
St. Kitts & Nevis
Lucia
St. Vincent
Samoa
San Marino
Sao Tome
Senegal
Sırbistan
Seyşeller
Singapur
Slovakya
Slovenya
Solomon Adaları
Somali
Güney Afrika
İspanya
Sri Lanka
Svaziland
İsveç
İsviçre
Tacikistan
Tayland
Togo
Tonga
Trinidad & Tobago
Tunus
Türkiye
Tuvalu
Uganda
Ukrayna
Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
ABD
Uruguay
Vanuatu
Vatikan
Venezuela
Zambiya
Zimbabve
Tier 1 ve London

İngiltere Tier-1 Yatırımcı Vizesi

 

Amerika EB5 yatırımcı programı

Amerika EB 5 Yatırımcı Vizesi ve Vatandaşlık Programı

 

Londra'da oturum izni

Ankara Antlaşması