YATIRIM YOLUYLA KARADAĞ VATANDAŞLIĞI

Karadağ Vatandaşlığı programı 1 Ekim 2018’den itibaren ekonomiyi güçlendirmek ve yabancı yatırımcı çekmek için yürürlüğe girmiştir.

Karadağ Ekonomik Vatandaşlık Programı (MECP) ikinci bir ikamet ya da vatandaşlık isteyen yatırımcılara hitap etmektedir. Proaktif yatırımcılar sadece bir Karadağ pasaportunu değil, yakın bir gelecekte de Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne katılmasıyla AB pasaportu da elde edebilir. Karadağ Vatandaşlık Yatırım ve pasaport programı, başlangıç ​​tarihinden itibaren 3 yıl boyunca geçerli olacak ve ilk 2.000 başvuru ile sınırlı olacaktır.

Program, başvuranın Hükümet tarafından onaylanan geliştirme projelerine yatırım yapmasının yanı sıra bir Hükümet katkısı ödemesini de gerektirir. Gelişmekte olan bir bölgede 250.000€ ya da gelişmiş bir bölgede bulunuyorsa €450,000 tutarında olabilir.

Hükümet katkısı 100.000 € olarak belirlenmiştir. Karadağ pasaportu Schengen bölgesi de dahil olmak üzere 123 ülkeye vizesiz erişim sağlamaktadır.

Engebeli dağlarına, Adriyatik Kıyı şeridine ve bir ortaçağ köyünü andıran farklı coğrafyasıyla, Karadağ’ın sunabileceği çok fazla imkan bulunuyor. Tarihsel olarak çiftçilerden oluşan bir ulusun, kısa bir süre önce nüfusun %60’ından fazlası kentleşmiştir.

Karadağ’da Yaşam Standartları

Karadağ, Hırvatistan’ın hemen güneyinde Adriyatik Denizi’nde bulunuyor ve Sırbistan, Kosova, Arnavutluk ve Bosna-Hersek tarafından sınırlanıyor. Başkent ve en büyük şehir, toplam 622.000 nüfusun yaklaşık% 30’unun yaşadığı Podgorica’dır. Karadağ uzun, geniş ve ayrıntılı bir tarihe sahiptir ve kısa bir süre önce 2006 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Şu anda AB üye ülkelerinden biri olmamakla birlikte, Karadağ şartların karşılanması için çok çalışıyor ve 2025’ten önce AB’ye katılması bekleniyor.

Sırbistan – Karadağ’ın ayrılmasından sonra Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunda bulunan Karadağ 2017’de NATO üyesi olmuş ardından AB lie müzakerelerinde büyük aşama kaydetmiştir. Karadağ’ın AB’ye tam üyeliğinin 2021 yılında gerçekleşmesi öngörülmektedir. Karadağ’ın Avrupa Birliği üyeliği yolundaki süreci, oturum programının talep görmesinin başlıca sebepleri arasında olup, oturum iznine sahip olan bireyler 2021 itibariyle Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım, çalışma ve oturma hakkına sahip olabileceklerdir.

KARADAĞ OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİNİN AVANTAJLARI

2 haftada Montenegro’da oturma ve çalışma izni elde etme
AB ülkeleri ile vizeleri kaldıran Montenegro’nun 2021’de tam AB üyeliği alması
Program dahilinde yaşama mecburiyeti ve minimum kalma süresi şartı olmaması
Eş ve 18 yaş sınırı olmaksızın çocukları dahil edebilime esnekliği
5 yılın sonunda daimi oturum iznine sahip olma
%9 kurumlar vergisi ile dünya çapında iş yapabilme olanağına sahip olma

Resmi para birimi Euro olan Karadağ, AB, EFTA, CEFTA ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalamıştır. En önemli dış ticaret ortakları ise Sırbistan, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan ve Bosna Hersek’tir. Ekonomisi hızla ivme kazanan Karadağ, bir çok yabancı yatırımcı nezdinde cazibe merkezi haline gelmiştir.

Ülkenin Standard & Poor’s tarafından derecelendirilen kredi değerlendirme notu BB iken , Moody’s tarafından derecelendirilen kredi değerlendirme notu ise Baa1 seviyesindedir. %9’luk Kurumlar Vergisi ile uluslararası ticaret için de bir çok fırsat sunar. Yabancılar tarafından kurulan şirketler, Karadağ vatandaşları tarafından kurulanlarla eşit haklara sahiptir.

En önemli gelir kaynağı turizm olan Karadağ son yıllarda Balkanların gözde eğlence merkezi konumuna gelmiştir. İnşaat sektörünün de yükselişte olduğu ülkede, ev fiyatları diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça uygun olup, gayrimenkul alım vergisi ile yüzde 3 seviyesindedir.

KARADAĞ’DA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR

Minimum tutar kriteri olmayan şirket kurulumu ya da gayrimenkul alımı ile Karadağ’da oturma ve çalışma hakkı verir. Oturma izni her yıl yenilenmekte, 5 yılın sonunda da hayat boyu geçerli olan daimi oturum iznine sahip olunmaktadır. Gayrimenkul alımı seçeneği tercih edildiği takdirde, gayrimenkul satılmadığı sürece oturma ve çalışma izni yenilenmektedir. Başvuru sahibinin yanı sıra tüm aile üyeleri ek bir ücret karşılığında programdan yararlanabilmektedir.

RESMİ SÜREÇLER HAKKINDA SORULARINIZ MI VAR? UZMANLARIMIZA SORUN

Uzmana Sor

KARADAĞ PASAPORTU İLE VİZESİZ SEYAHAT EDİLEN ÜLKELER

Arnavutluk
Andorra
Angora
Antigua & Barbuda
Arjantin
Ermenistan
Avustralya
Avusturya
Azerbeycan
Bahamalar
Bahreyn
Bangladeş
Barbados
Belarus
Belçika
Belize
Bosna Hersek
Benin
Bolivya
Botsvana
Brezilya
Brunei
Bulgaristan
Burkina Faso
Kamboçya
Kanada
Cape Verde
Şili
Kolombiya
Komorlar
Kosta Rika
Hırvatistan
Küba
Kıbrıs
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Cibuti
Dominika
Ekvador
Mısır
El Salvador
Estonya
Etiyopya
Almanya
Fiji
Finlandiya
Fransa
Makedonya
Gabon
Gambiya
Gürcistan
Granada
Yunanistan
Grenada
Guatemala
Haiti
Honduras
Macaristan
İzlanda
Hindistan
Endonezya
İran
İrlanda
İsrail
İtalya
Jamaika
Japonya
Ürdün
Kazakistan
Kenya
Kiribati
Kuveyt
Kırgızistan
Laos
Letonya
Lübnan
Lesotho
Lihtenştayn
Litvanya
Lüksemburg
Makedonya
Malawi
Malezya
Maldivler
Marşal Adaları
Moritanya
Mauritius
Meksika
Mikronezya
Moldova
Monako
Karadağ
Fas
Mozambik
Myanmar
Hollanda
Yeni Zelanda
Nikaragua
Norveç
Umman
Palau
Panama
Papua Yeni Gine
Paraguay
Peru
Philipines
Polonya
Portekiz
Katar
Güney Kore
Romanya
Ruanda
St. Kitts & Nevis
Lucia
St. Vincent
Samoa
San Marino
Sao Tome
Senegal
Sırbistan
Seyşeller
Singapur
Slovakya
Slovenya
Solomon Adaları
Somali
Güney Afrika
İspanya
Sri Lanka
Svaziland
İsveç
İsviçre
Tacikistan
Tayland
Togo
Tonga
Trinidad & Tobago
Tunus
Türkiye
Tuvalu
Uganda
Ukrayna
Arap Emirlikleri
Birleşik Krallık
ABD
Uruguay
Vanuatu
Vatikan
Venezuela
Zambiya
Zimbabve

Montenegro Gayrimenkul Projeleri

 

Malta vatandaşlık programı

Malta Vatandaşlığı

 

Londra'da oturum izni

Ankara Antlaşması