Amerika E1 ve E2 Girişimci Vizeleri Nedir?

Amerika yatırımcı vizesi programını 3 ayrı grup olarak değerlendirmek mümkündür. Aralarındaki temel fark yatırım miktarı ve yatırım sahibinin şirket kurup işletme mecburiyetinin olup olmamasıdır.

  • E1 ve E2 yatırımcı vize kategorileri Amerika ile karşılıklı yatırım ve ticaret anlaşması içinde olan ülkelerin vatandaşlarına verilmektedir. Türk vatandaşları da E1/E2 vizelerine başvurulabilmektedir.
  • EB-5 Amerika yatırımcı programı ise bütün ülkelerin vatandaşlarına açıktır. Bu vize türünde Amerika’ya belirli bir nakit transferi zorunludur.

Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi (İthalat – İhracat)

E-1 ticaretçi vizesi Amerika’ya çeşitli ürün, para veya hizmetin ticareti ile uğraşmak için gelen iş adamlarına hitap etmektedir. Söz konusu ürün, para veya hizmet ticareti Amerika ile Türkiye arasında olmak zorundadır. E-1 vizesine başvurabilmek için kişinin şirketin ortağı, sahibi veya yöneticisi olması gerekmektedir. İki ülkede bulunan şirketlerin arasındaki ticaretin belirli bir süredir devam etmesi ve süreklilik arz etmesi zorunludur. Yeni ticaret ilişkisi kurmak için E-1 vizesi yapılamaz.

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi (Sermaye Aktarımı)

E-2 Amerika yatırımcı vizesi Amerika’ya gelen yeterli sermayeye sahip yatırımcılara, yatırım yaptıkları teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla ya da yatırım yapmaya karar verdikleri durumlarda verilir. Bu vize başvurusunun başarılı olabilmesi için yatırımın aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olması zorunludur. Bu vize türünde her ne kadar yatırım için bir alt limit yoksa da başvurunun başarılı olması için $100,000 ve üstü bir miktarın ayrılması önerilmektedir.

Amerika EB-5 Yatırımcı Projesi

Amerika EB5 Yatırımcı Programı

ABD EB-5 Yatırımcı Vizesi, yatırımcı adaylarına Amerika’da en az $500.000 tutarında bir yatırım yapmak kaydıyla Green Card alma hakkı sunan bir programdır. Bu program aracılığıyla Amerika’ya yerleşebilir ve 5 yıl içinde vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz.

Amerika E1 ve E2 Vizeleri

Amerika EB-5 Yatırımcı Projeleri

EB-5 yatırımcı vizesine başvururken en önemli aşama, proje seçimidir. EB-5 programı için ABD Hükümeti, Vatandaşlık ve Göç Dairesi (USCIS) aracılığıyla istihdam ihtiyacının yüksek olduğu şehirleri ve belirli kırsal bölgeleri yatırım için seçmektedir.

Amerikan Vatandaşlığı ve Vergi Yükümlülükleri

Amerikan Vatandaşlığı ve Vergi Yükümlülükleri

Amerikan vergi sistemi ve greencard sahiplerine olan etkileri hakkında başta basında olmak üzere son derece yanlış yönlendirmeler bulunmakta, bunun sonucunda ise yoğun bir bilgi kirliliği doğmaktadır.