Amerika E-1 Ve E-2 Girişimci Vizeleri Nedir?Amerika E-1 Ve E-2 Girişimci Vizeleri Nedir?

Amerika yatırımcı vizesi programını 3 ayrı grup olarak değerlendirmek mümkündür. Aralarındaki temel fark yatırım miktarı ve yatırım sahibinin şirket kurup işletme mecburiyetinin olup olmamasıdır.

  • E1 ve E2 yatırımcı vize kategorileri Amerika ile karşılıklı yatırım ve ticaret anlaşması içinde olan ülkelerin vatandaşlarına verilmektedir. Türk vatandaşları da E1/E2 vizelerine başvurulabilmektedir.
  • EB-5 Amerika yatırımcı programı ise bütün ülkelerin vatandaşlarına açıktır. Bu vize türünde Amerika’ya belirli bir nakit transferi zorunludur.

Amerika E-1 Ticaretçi Vizesi (İthalat – İhracat)

E-1 ticaretçi vizesi Amerika’ya çeşitli ürün, para veya hizmetin ticareti ile uğraşmak için gelen iş adamlarına hitap etmektedir. Söz konusu ürün, para veya hizmet ticareti Amerika ile Türkiye arasında olmak zorundadır. E-1 vizesine başvurabilmek için kişinin şirketin ortağı, sahibi veya yöneticisi olması gerekmektedir. İki ülkede bulunan şirketlerin arasındaki ticaretin belirli bir süredir devam etmesi ve süreklilik arz etmesi zorunludur. Yeni ticaret ilişkisi kurmak için E-1 vizesi yapılamaz.

Amerika E-2 Yatırımcı Vizesi (Sermaye Aktarımı)

E-2 Amerika yatırımcı vizesi Amerika’ya gelen yeterli sermayeye sahip yatırımcılara, yatırım yaptıkları teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla ya da yatırım yapmaya karar verdikleri durumlarda verilir. Bu vize başvurusunun başarılı olabilmesi için yatırımın aktif, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olması zorunludur. Bu vize türünde her ne kadar yatırım için bir alt limit yoksa da başvurunun başarılı olması için $100,000 ve üstü bir miktarın ayrılması önerilmektedir.