Malta Vatandaşlık Şartları Nelerdir?Malta Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

2014 yılında başlayan Malta Vatandaşlık Programı (MIIP), başvurusu onaylanan kişilere aileleri ile birlikte hızlı ve pratik şekilde Malta vatandaşlığı sunmaktadır. Malta vatandaşlık programına başvuru yapmak isteyen kişilerin ülkelere ekonomik olarak katkıda bulunması gerekmektedir. Bu katkı ise devlete hibe şeklinde olmaktadır.

2004 yılında Avrupa Birliği ile üyelik anlaşması imzalayan Malta, 2007 yılında da Schengen üyesi ülkeler arasında katılarak Schengen vize uygulamasına dahil olmuştur. Bir ada ülkesi olan Malta uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak yaşamıştır. Bu nedenle ülkenin 2. resmi dili İngilizcedir. Avrupa içinde suç oranı en düşük olan ülkelerden birisi olan Malta, kuvvetli ekonomi, sağlık ve eğitim sistemi ile vatandaşlarına çok çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Malta Vatandaşlığı Koşulları Nelerdir?

Malta vatandaşlığı koşulları, temiz bir adli ve ekonomik sicile sahip olmayı, belirli bir düzeyde mali varlığın olmasını ve Malta devletine ekonomik hibe yapmayı içermektedir. Yapılacak hibe tutarı ilk kişi için €650,000, diğer aile üyeleri için ise €25,000 veya €50,000 olarak saptanmıştır. Aile üyeleri için tutar yaşlarına bağlı olarak belirlenmektedir.

Yapılacak hibe tutarına ek olarak ayrıca Malta’da 5 yıl süresince ikamet adresi gösterilmesi de Malta vatandaşlığı koşulları içinde yer almaktadır. Her ne kadar Malta’da zaman geçirme zorunluluğu olmasa da adres gösterme zorunluluğunda dolayı bir evin kiralanması gerekmektedir.

Malta vatandaşlığının bir diğer koşulu ise 5 yıl vadeli olmak şartıyla €150,000 tutarında Malta devlet tahviline yatırım yapılmasıdır. Son olarak yine 5 yıl geçerli olacak sağlık sigortasının alınması da Malta vatandaşlık programının koşulları arasında yer almaktadır.

Malta Oturum İzni Şartları

Malta oturum izni programı 2015 yılında başlamış olup, 10,000’den fazla başvuru bugüne kadar onaylanmıştır. Malta oturum izni şartları içinde temiz sicil sahibi olmak, ekonomik olarak belirli bir düzeyde olmak yer almaktadır. Ayrıca 5 yıl vadeli olarak €250,000 tutarında Malta devlet tahvili satın almakta Malta oturum izni koşulları içindedir. Son olarak 5 yıl süresince Malta’da ikamet adresi göstermek için ev kiralanması ve sağlık sigortası alınması da istenilen şartlar içindedir.

Malta oturum izni ile Malta’da süresi olarak yaşama hakkı elde edilir. Schengen üyesi ülkeler de vizesiz olarak serbest seyahat edebilme hakkı da Malta oturum izni programının sunduğu bir diğer avantajdır.

Yeni Bir Hayat ve Terranova Global, Malta Hükümeti tarafından vatandaşlık ve oturum başvuruları yapabilmesi için özel olarak yetkilendirilmiş bir kurumdur.