Malta Vatandaşlık Şartları Nelerdir?Malta Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

2014 yılında başlayan Malta Vatandaşlık Programı (MIIP), başvurusu onaylanan kişilere aileleri ile birlikte hızlı ve pratik şekilde Malta vatandaşlığı sunmaktadır. Malta vatandaşlık programına başvuru yapmak isteyen kişilerin ülkelere ekonomik olarak katkıda bulunması gerekmektedir. Bu katkı ise devlete hibe şeklinde olmaktadır.

2004 yılında Avrupa Birliği ile üyelik anlaşması imzalayan Malta, 2007 yılında da Schengen üyesi ülkeler arasında katılarak Schengen vize uygulamasına dahil olmuştur. Bir ada ülkesi olan Malta uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak yaşamıştır. Bu nedenle ülkenin 2. resmi dili İngilizcedir. Avrupa içinde suç oranı en düşük olan ülkelerden birisi olan Malta, kuvvetli ekonomi, sağlık ve eğitim sistemi ile vatandaşlarına çok çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Malta Vatandaşlığı Koşulları Nelerdir?

Malta vatandaşlığı koşulları, temiz bir adli ve ekonomik sicile sahip olmayı, belirli bir düzeyde mali varlığın olmasını ve Malta devletine ekonomik hibe yapmayı içermektedir. 2021 yılında revize edilen Malta Vatandaşlık Programına göre yapılacak hibe tutarı ilk kişi için €750,000, diğer aile üyeleri için ise €50,000 olarak saptanmıştır.

Yapılacak hibe tutarına ek olarak ayrıca Malta’da 5 yıl süresince ikamet adresi gösterilmesi de Malta vatandaşlığı koşulları içinde yer almaktadır. Her ne kadar Malta’da zaman geçirme zorunluluğu olmasa da adres gösterme zorunluluğunda dolayı bir evin kiralanması gerekmektedir.

Son olarak yine 5 yıl geçerli olacak sağlık sigortasının alınması da Malta vatandaşlık programının koşulları arasında yer almaktadır.

Malta Oturum İzni Şartları

Malta oturum izni programı 2015 yılında başlamış olup, 2021 yılında revize edilmiş, bu süre içinde 10,000’den fazla başvuru onaylanmıştır. Malta oturum izni şartları içinde temiz sicil sahibi olmak, ekonomik olarak belirli bir düzeyde olmak yer almaktadır. Bu programa başvuru yapabilmek için aşağıda yer alan 4 kriterin yerine getirilmesi istenmektedir.

  • Gayrimenkul satın alınması veya kiralanması : Satın alma durumunda seçilen lokasyona göre €300,000 veya €350,000 bedelli olması gerekmektedir. Kiralanma tercih edildiğinde ise yine konutun lokasyonuna göre yıllık en az €10,000 veya €12,000 kira tutarının olması istenmektedir. Lokasyonlar Güney Malta ve Gozo adası veya Kuzey Malta (Valetta, St Julians, Sliema) olarak gruplanmaktadır
  • Malta hükümetine katkı bedeli ödemesinin yapılması: Şayet konut satın alındı ise bu tutar €28,000, kiralandı ise €58,000’dur.
  • Malta hükümetine €40,000’luk başvuru ücretinin ödenmesi
  • Malta’da bir hayır kurumuna €2,000 tutarında bağış yapılması

Malta oturum izni ile Malta’da süresiz olarak yaşama hakkı elde edilir. Schengen üyesi ülkeler de vizesiz olarak serbest seyahat edebilme hakkı da Malta oturum izni programının sunduğu bir diğer avantajdır.

Yeni Bir Hayat ve Terranova Global, Malta Hükümeti tarafından vatandaşlık ve oturum başvuruları yapabilmesi için özel olarak yetkilendirilmiş bir kurumdur.