Malta Vatandaşlığı Programı 30 Eylül 2020’de Sona EriyorMalta Vatandaşlığı Programı 30 Eylül 2020’de Sona Eriyor

2014 yılında başlayan ve yoğun ilgi gören Malta vatandaşlığı programı 30 Eylül 2020 tarihinde sona eriyor. Malta vatandaşlık birimi Identity Malta (ID Malta) tarafından yapılan açıklama da bu tarihten sonra yapılan başvuruların bitecek olan Malta vatandaşlık şartları yerine yeni başlayacak olan programa göre değerlendirileceği belirtildi.

Malta Oturum İzni Başvurusu İçin Son Tarih 31 Temmuz 2020

Mevcut vatandaşlık programına başvuru için iki önemli tarih var. Bunlardan birincisi 31 Temmuz 2020. Bu tarihe kadar Malta oturum izni başvurusunun ID Malta’ya yapılması gerekiyor. Malta oturum izni başvurusu vatandaşlık sürecinin ilk aşamasını oluşturuyor. Bu aşama da Malta’da 18 ay geçerli oturma izni alınıyor. Oturum izninin başlangıcı Malta vatandaşlığı sürecinin başladığı tarih olarak kabul ediliyor. Zira vatandaşlık işlemlerinin tamamlanabilmesi için bu tarihten itibaren en az 12 ay geçmesi gerekiyor.

31 Temmuz’a kadar oturum izni başvurusu yapılmadığı takdirde mevcut kurallardan faydanalarak Malta vatandaşlığı almak mümkün olmayacak. ID Malta’nın açıklamasında bu unsurun altı çiziliyor. Yani her ne kadar 30 Eylül tarihinde mevcut vatandaşlık kuralları sona erecek olsa da aslında şu anda uygulanan Malta vatandaşlığı programına başvuru için son tarih 31 Temmuz 2020.

Bir hususun altını çizmek önemli. €250,000 devlet tahvili yatırımı ile alınan Malta süresiz oturum izni programı devam ediyor. O programın şu an için bitmesi beklenmiyor. Yukarı da bahsedilen oturum izni vatandaşlık işlemlerinin bir parçası olarak yapılan başvuru hakkında.

Malta Vatandaşlığı Başvurusu Dosyasının Sunulması İçin Son Tarih 30 Eylül 2020

Malta’da oturma izni alındıktan sonra vatandaşlık için kapsamlı bir başvuru dosyasının hazırlanması ve bunun ID Malta’ya sunulması aşaması geliyor. Bu dosyanın içeriği son derece önemli zira yapılan vatandaşlık başvurusunun sonucu dosya da sunulan bilgi ve evraklara bağlı. Başvuru yapacak kişinin ekonomik ve kişisel durumunun belgelerle çok iyi açıklanması gerekiyor. İşte bu Malta vatandaşlığı başvuru dosyasının ID Malta’ya sunulması için geçerli son tarih 30 Eylül 2020. Sonrasında sunulacak olan dosyalar bitiyor olan mevcut Malta vatandaşlığı şartlarından yararlanamayacak. Bu tarihten sonra sunulan dosyalar yeni başlayacak yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı programının kurallarına bağlı olacak.

Yeni Gelecek Malta Vatandaşlığı Programı Şartları Ne Olacak?

30 Eylül’den sonra geçerli olacak kuralları şu anda tahmin etmek çok mümkün değil. Mevcut €650,000 hibe tutarının artırılacağı beklentiler arasında. Eş ve çocuklar için ödenen €25,000 ve €50,000’luk katkı tutarlarının değişmesi de bekleniyor. Ayrıca yıllık kira alt limiti olan €16,000 ve devlet tahvili limiti olan €150,000 rakamlarının da revize edilmesi olasılıklar dahilinde.

Şu ana kadar Malta vatandaşlığı almış olan ve başvurularını 30 Eylül tarihinden önce yapmış olan kişiler yapılacak değişikliklerden etkilenmeyecek. Yani yatırım yoluyla Malta vatandaşlık kanununda yapılacak revizelerin geriye dönük olarak işletilmesi söz konusu değil. Edinilmiş haklar da bir kayıp olmayacak.

Yeni Bir Hayat ve çatı kuruluşumuz olan Terranova Global, Malta Hükümeti tarafında vatandaşlık ve oturum izni başvuruları yapabilmek için yetki belgesi verilen uluslararası seçkin kuruluşlar arasında yer alıyor. Tüm başvurularınızı gizlilik için de İstanbul ve Malta ofislerimiz de kendi avukatlarımız eşliğinde hazırlayıp Malta vatandaşlık ve oturum birimine sunuyoruz.