Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Malta vatandaşı olabilmek için aşağıdaki koşullardan bir tanesinin sağlanması gerekmektedir.

  • Ebeveynlerden bir tanesinin Malta vatandaşı olması. Malta içinde veya dışında doğmak bu yöntemde bir farklılık arz etmemektedir.
  • Malta’da geçerli bir oturum izni ile 6 yıl geçirmiş olmak
  • Malta vatandaşı bir kişi ile evli olmak
  • Malta yatırım yoluyla vatandaşlık programına başvurmak ve gerekli koşulları sağlamak

Malta vatandaşlığı alabilmek için yukarıda belirtilen çözümler içinde sadece yatırım yoluyla vatandaşlık programı kısa sürede sonuçlanmakta ve Malta’da yaşama gibi bir koşula bağlı olmamaktadır.

Malta Vatandaşlığı Programı

Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı alabilmek için Malta Hükümetine €750,000 tutarında bir katkı bedeli ödemek gerekmektedir. Bu programın en önemli avantajı Malta vatandaşı olabilmek için gereken sürenin kısaltması ve Malta’da yaşama zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Başvuru işlemlerinin tamamlanması ortalama 12 ay sürmekte, bu süre içinde başvuru yapan kişinin Malta’da sadece 2 hafta gibi kısa bir süre geçirmesi gerekmektedir. Katkı tutarı eş ve çocuklar için €50,000 olarak belirlenmiştir.

Malta vatandaşlığı için aranılan koşullardan bir diğer ise Malta’da bir ikametgâh adresinin olmasıdır. Bu amaçla 5 yıl süreli bir kira kontratı yapılmaktadır. Kira tutarının yıllık olarak en az €16,000 olması istenmektedir.

Malta vatandaşlık programı şartları içinde geçerli bir sağlık sigortası olması da yer almaktadır.

Malta Oturum İzni

Malta’da oturum izni alabilmek için en geçerli yol yatırım yoluyla oturma programına başvuru yapmaktır. 2015 yılında başlayan ve 2021 yılında revize edilen Malta oturma izni programının ana unsuru aşağıda yer almaktadır.

  • Gayrimenkul satın alınması veya kiralanması : Satın alma durumunda seçilen lokasyona göre €300,000 veya €350,000 bedelli olması gerekmektedir. Kiralanma tercih edildiğinde ise yine konutun lokasyonuna göre yıllık en az €10,000 veya €12,000 kira tutarının olması istenmektedir. Lokasyonlar Güney Malta ve Gozo adası veya Kuzey Malta (Valetta, St Julians, Sliema) olarak gruplanmaktadır.
  • Malta hükümetine katkı bedeli ödemesinin yapılması: Şayet konut satın alındı ise bu tutar €28,000, kiralandı ise €58,000’dur.
  • Malta hükümetine €40,000’luk başvuru ücretinin ödenmesi
  • Malta’da bir hayır kurumuna €2,000 tutarında bağış yapılması

Elde edilen oturum izni süresiz olup, 27 yaşına kadar olan bekar çocukları da kapsamaktadır. Malta oturma izninin sağladığı önemli bir avantajlardan birisi de Schengen ülkeleri içinde vizesiz olarak serbest seyahat edebilme imkanıdır.

Yeni Bir Hayat ve Terranova Global, Malta Hükümeti tarafından vatandaşlık ve oturum başvuruları yapabilmesi için yetkilendirilmiş bir kurumdur.