Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Malta vatandaşı olabilmek için aşağıdaki koşullardan bir tanesinin sağlanması gerekmektedir.

  • Ebeveynlerden bir tanesinin Malta vatandaşı olması. Malta içinde veya dışında doğmak bu yöntemde bir farklılık arz etmemektedir.
  • Malta’da geçerli bir oturum izni ile 6 yıl geçirmiş olmak
  • Malta vatandaşı bir kişi ile evli olmak
  • Malta yatırım yoluyla vatandaşlık programına başvurmak ve gerekli koşulları sağlamak

Malta vatandaşlığı alabilmek için yukarıda belirtilen çözümler içinde sadece yatırım yoluyla vatandaşlık programı kısa sürede sonuçlanmakta ve Malta’da yaşama gibi bir koşula bağlı olmamaktadır.

Malta Vatandaşlığı Programı

Yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı alabilmek için Malta Hükümetine €650,000 tutarında bir katkı bedeli ödemek gerekmektedir. Bu programın en önemli avantajı Malta vatandaşı olabilmek için gereken sürenin kısaltması ve Malta’da yaşama zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Başvuru işlemlerinin tamamlanması ortalama 12 ay sürmekte, bu süre içinde başvuru yapan kişinin Malta’da sadece 2 hafta gibi kısa bir süre geçirmesi gerekmektedir. Katkı tutarı eş ve 18 yaşından küçük çocuklar için €25,000 olarak belirlenmiştir.

Malta vatandaşlığı için aranılan koşullardan bir diğer ise Malta’da bir ikametgâh adresinin olmasıdır. Bu amaçla 5 yıl süreli bir kira kontratı yapılmaktadır. Kira tutarının yıllık olarak en az €16,000 olması istenmektedir.

Malta vatandaşlık programı şartları içinde geçerli bir sağlık sigortası olması da yer almaktadır. Son olarak €150,000 bedelli ve 5 yıl vadeli Malta devlet tahvili yatırımı yerine getirilmesi gereken adımlar içinde bulunmaktadır.

Malta Oturum İzni

Malta’da oturum izni alabilmek için en geçerli yol yatırım yoluyla oturma programına başvuru yapmaktır. 2015 yılında başlayan Malta oturma izni programının ana unsuru €250,000 bedelli ve 5 yıl vadeli Malta devlet tahvili yatırımı yapmaktır. Mevcut piyasa şartlarına bağlı olarak yıllık belirli bir getiri sağlayan bu yatırım 5 yıl sonunda vade bitiminde geri alınmaktadır.

Malta oturma izni şartları arasında yine 5 yıl süreli ev kiralanması ve sağlık sigortası yapılması da yer almaktadır. Kiralanan evin yıllık kira bedeli ada içinde bulunduğu konuma bağlı olarak €10,000 veya €12,000 olarak değişebilmektedir.

Elde edilen oturum izni süresiz olup, 27 yaşına kadar olan bekar çocukları da kapsamaktadır. Malta oturma izninin sağladığı önemli bir avantajlardan birisi de Schengen ülkeleri içinde vizesiz olarak serbest seyahat edebilme imkanıdır.

Yeni Bir Hayat ve Terranova Global, Malta Hükümeti tarafından vatandaşlık ve oturum başvuruları yapabilmesi için yetkilendirilmiş bir kurumdur.