Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan Yatırımcı Vizesi Ve Vatandaşlık Programı

MACARİSTAN YATIRIMCI PROGRAMI MACARİSTAN HÜKÜMETİ TARAFINDAN DURDURULMUŞTUR

 

Macaristan Yatırımcı Programına katılarak sadece 2 hafta içinde Macaristan’da  ömür boyu geçerli daimi oturma izni alabilir, Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olabilir ve 7 yıl içinde de Macaristan vatandaşı olarak Avrupa Birliği pasaportunu başvurma fırsatını elde edebilirsiniz.

2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, 2013 yılından beri uygulamada olan yatırımcı yoluyla Macaristan Vatandaşlığı programı ile, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına ülkede yatırım yapmaları karşılığında vatandaşlık yolunu açmaktadır.

Macaristan yatırımcı programının en büyük avantajlarından biri, sadece 2 hafta içinde ömür boyu sürecek daimi oturum izni, 7 yıl içinde de vatandaşlık alabilme şansıdır. Aynı zamanda, yapılacak yatırımın benzer programlara göre daha düşük olması ve devlet garantisi altında geri alınabilir olması da bu programın öne çıkan yanlarındandır.

Macaristan yatırımcı programının bir diğer önemli ayrıcalığı ise Macaristan’da yaşama, adres gösterme veya konut kiralama gibi zorunlulukların olmamasıdır. 18 yaşından büyük çocuklarınızın ve ebeveynlerinizin de sizle birlikte başvuru yaparak aynı haklara sahip olması da çok avantajları içinde yer almaktadır.

Yeni Bir Hayat’ın uzman kadrosu ve Macaristan Hükümeti’nden tam yetkili uluslararası partneri sayesinde, hiçbir ek maliyetle karşılaşmadan Macaristan yatırımcı programına başvurabilirsiniz.

Macaristan vatandaşlığı almak için orada yaşamam gerekiyor mu?

Hayır. Eğer isterseniz daimi oturma izniniz sayesinde Macaristan’da yaşayabilir, çalışabilir, eğitim ve benzeri hizmetlerden Macar vatandaşları gibi yararlanabilirsiniz. Ama Macaristan yatırımcı programına katılmak için Macaristan’da yaşamak zorunda değilsiniz. Türkiye’deki hayatınızı sürdürürken, bir taraftan da Macaristan vatandaşlığına giden süreci yürütmeniz mümkün.

7 yıllık süreç sonunda Macar vatandaşı olmak isterseniz, başvuru şartlarından biri temel düzeyde Macarca bilgisine sahip olmanızdır. Vatandaşlık almak istemeseniz de, süresiz oturumunuz ömür boyu devam edecektir.

Macaristan’da yaptığım yatırımı geri alabilir miyim?

Macaristan’da yapacağınız €300.000 tutarındaki devlet tahvili yatırımını, 5 yıl sonra bozup geri almanız mümkün. Söz konusu devlet tahvili, bu program için özel olarak hazırlandığından faiz getirmemektedir, dolayısıyla 5 yılın sonunda yatırdığınız parayı herhangi bir artış ya da azalma olmadan %100’üyle geri alırsınız.

Yatırımınız Macaristan devleti garantisi altındadır, bu nedenle herhangi bir risk taşımamaktadır.

Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan Vatandaşlığı

Macaristan vatandaşı olduğumda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığım iptal olur mu?

Macaristan kanunları çifte vatandaşlığı yasal kıldığından, Macaristan vatandaşlığını ikinci vatandaşlık olarak almanız ve iki pasaporta sahip olmanız mümkün.

Ailem de benimle birlikte Macaristan vatandaşı olabilir mi?

Eşiniz ve çocuklarınız da program kapsamında sizinle birlikte daimi oturma izni ve vatandaşlık haklarından yararlanabilirler. Belirli şartlar altında, başvuru sahibinin ebeveynlerine de bu haklar sağlanabilir.

Macaristan yatırımcı yoluyla vatandaşlık programının avantajları nedir?

Macaristan yatırımcı programının en önemli avantajlarından biri, Macaristan’a gitmeye gerek kalmaksızın 2 hafta gibi kısa bir süre içinde süresiz oturuma hak kazanmanız ve 7 yıl içinde de ikinci vatandaşlığınız ve Avrupa Birliği pasaportunuza kavuşabilmenizdir.

Macaristan’dan alacağınız süresiz oturumla Schengen bölgesinde serbestçe seyahat edebilir, yılda 180 güne kadar Schengen ülkelerinde kalabilirsiniz. Eğer Macaristan’da yaşamak isterseniz uluslararası saygınlığa sahip Macar yüksek eğitim sisteminden yararlanabilir ve çocuğunuzun bu üniversitelerde Macar vatandaşlarıyla koşullara sahip olarak eğitim görmesini sağlayabilirsiniz.

Amerika EB-5 yatırımcı vizesi gibi programlardan farklı olarak, Macaristan yatırımcı programının bir avantajı da yatırımın yapılacağı sermayenin kaynağı hakkındaki denetim ve inceleme sürecinin daha kısa sürmesidir.

Macaristan yatırımcı vizesine başvururken Yeni Bir Hayat hangi konularda yardımcı olmaktadır?

Yeni bir Hayat’ın, Macaristan Hükümeti’nden tam yetkili, uluslararası partneri sayesinde başvurunuzu size ek bir maliyet doğurmadan Türkiye’den gerçekleştirmekteyiz. Macaristan Göçmenlik Dairesi’ne başvurunun iletilmesi, başvuru sahibinin gerekli mercilerde temsil edilmesi ve oturma izninin başvuru sahibine iletilmesi gibi süreçlerin organizasyonu da Yeni Bir Hayat tarafından sağlanmaktadır.