Ankara Anlaşması ÖnemiAnkara Anlaşması Önemi

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında 1963 yılında imzalanan ve iki taraf arasında ortaklık yaratan Ankara Anlaşması’nın Türk işadamları için önemi çok büyüktür. Anlaşmanın içinde en önemli olan bölüm ise Türk vatandaşlarına İngiltere’de kendilerine ait bir işyeri açma izni veren maddedir. Bu hak uzun yıllar boyunca İngiltere tarafından uygulanmamış̧, ancak 2000’li yıllarda Türkler tarafından açılan davalar sonucunda uygulamaya konulmuştur. Ankara Anlaşması özde bir tür girişimcilik vizesidir. İngiltere’nin hali hazırda tüm diğer ülke vatandaşlarına uyguladığı bir girişimcilik vize programı bulunmaktadır. Ancak bu program üzerinden başvuru yapmak isteyen işadamlarının en az £200,000 tutarında bir sermayeye sahip olarak vize başvurusu yapmaları gerekir.

Ankara Anlaşması’nın önemi ise buradan gelmektedir. Çünkü Ankara Anlaşması sayesinde Türk vatandaşları herhangi bir nakit tutar koşulu olmadan İngiliz Elçiliğine başvuru yapabilirler. Ne kadarlık nakdinizin olması gerektiği ne tür bir iş kurmak istediğinize, işiniz için gerekli demirbaşların miktarına ve planladığınız pazarlama aktiviteleri gibi bir dizi değişkene bağlı olarak netleşmektedir. Önemli olan ortaya çıkan rakamın gerçekçi ve tutarlı bir iş planı hazırlamaya izin verecek düzeyde olmasıdır.

İngiltere’de Ankara Anlaşması aracılığı ile iş kurmak için her Türk vatandaşı başvuru yapma hakkına sahip olmakla birlikte başarılı sonuç almak için belirli kriterlere uyulması da gerekmektedir. Öncelikle kurmayı planladığınız işle ilgili bir deneyiminiz ve eğitiminizin olması artık İngiltere Elçiliği tarafından istenilmektedir. Buna ek olarak işinizi başarılı bir şekilde yürütebilecek bir İngilizce düzeyine de sahip olmalısınız. Bu kriterleri yerine getirmeyen başvuruların kabul edilmeme olasılığı oldukça yüksektir. Bizimle yapacağınız ilk değerlendirme görüşmesinde tüm bu detayların üzerinden beraber geçerek Ankara Antlaşması için ne kadar uygun bir aday olduğunuzu saptamaya çalışıyoruz. Eğer riskli bir başvuru olacaksa ya hiç başvuru yapılmamasını veya sorunlu olan konuların çözüldükten sonra başvurunun düşünülmesini öneriyoruz.

Başvurunuz için yapacağınız işle ilgili bir yıllık bir iş planını da içeren kapsamlı bir dosya hazırlanıyor. İş planınızın mutlaka özel bir araştırma ve çalışma sonucunda sizin işiniz için hazırlanması şart. Kopya alıntılar içeren, gerekli sektör ve rakip analizlerinin yer almadığı iş planları ile yapılacak başvurular mutlaka red edilecektir. iş planınız sonucunuza direk etki eden bir unsurdur. İş planınıza ek olarak sizin eğitim, deneyim ve maddi durumunuzu detaylı olarak açıklayan belgeler de dosyanızda sunulur. Yeni Bir Hayat olarak tüm iş planlarımız her başvuru sahibi için özel olarak hazırlanır.

Ankara Antlaşması dosyanızın incelenmesi sonrasında İngiliz Elçiliği sizi karşılıklı görüşmeye davet edecektir. Bu görüşmeye gidişinizden önce sizinle bir dizi toplantı yaparak çıkabilecek sorular, iş planınızın detayları, hangi konulara dikkat etmeniz gerekir gibi birçok konunun üzerinden geçiyoruz. Böylece görüşmenin de olumlu geçeceğinden emin oluyoruz.

Ankara Antlaşması başvuruları Kanada ve diğer ülkelerin göçmenlik programlarına göre çok daha hızlı sonuçlanmaktadır. Kuvvetli bir başvuru dosyasının hazırlanması ve İngiliz Elçiliği’nin değerlendirme yaparak vizeniz vermesi için 2 aylık bir süre yeterli olmaktadır.