Ankara Antlaşması İle İngiltere’ye Nasıl Gidilir?Ankara Antlaşması İle İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

Bir Türk olarak İngiltere adım atmanın en avantajlı yolu hiç şüphesiz ki Ankara Antlaşması’ndan yararlanmaktır.
Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Antlaşması, Türk vatandaşlarına girişimci olarak İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı vermektedir.

Ankara Antlaşması Vizesi ile kendi mesleki dalınızda ile ilgili İngiltere’de bir şahıs veya limited şirketi kurabilir ve İngiltere’de oturum ve çalışma izni elde edebilirsiniz.

Bir girişimci vizesi olan Ankara Antlaşması vizesinin en büyük avantajları diğer yatırımcı vizelerine göre çok daha küçük bir sermaye gerektirmesi ve 5 yıl içinde İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı vermesidir.
Ankara Antlaşması İngiltere’de iş kuracak bütün Türk vatandaşlarının başvurusuna açıktır. Düşük miktarda bir yatırımla İngiltere’de iş kurmak ya da Türkiye’deki şirketine uluslararası bir statü kazandırmak isteyen iş adamları için ideal bir programdır.

Aynı zamanda, bir şahıs şirketi kurarak tek başına çalışabilecek, freelance iş yapabilecek bireyler de tek kişilik şirketin ihtiyaç duyacağı ölçüde küçük bir sermaye ile Ankara Antlaşması vizesinden yararlanarak İngiltere’ye gidebilirler.

Ankara Antlaşması vizesinden faydalanmak için adayların İngiltere’de kuracakları iş ile ilgili detaylı bir iş planını içeren bir başvuru dosyası hazırlamaları gerekir. Dosyada adayın kuracağı işin detayları, kapsamlı bir pazar araştırması, adayın o işi yerine getirebileceğinin göstergesi olan eğitim ve deneyim gibi bilgiler ve o işi kurup kâr etmeye başlayana kadarki süreçte ihtiyaç duyacağı finansman detaylarının yer alması gerekir.
Ankara Antlaşması’na başvuruda bulunurken, işinizin kuruluş giderlerini ve ilk yıl için gerekli harcamaları karşılayacak bir sermayeye sahip olmanız yeterli görülmektedir.

Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta ise kuracağınız işin gerektirdiği düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmak ve bunu uluslararası geçerliliğe sahip dil sınavları ile yakın tarihte belgelemiş olmaktır.
Ankara Antlaşması’yla İngiltere’ye yerleştiğiniz zaman öncelikle bir yıllık oturuma hak kazanırsınız. Bir yılın sonunda kurduğunuz şirketin finansal ve yönetimsel bir değerlendirmesi yapılır ve her şey yolundaysa oturumunuz üç yıl daha uzatılır. Bu üç yıllık sürecin sonunda yine aynı denetimlerden geçip kalıcı oturma iznine, yani süresiz oturuma hakkına sahip olursunuz. Süresiz oturma iznine sahip olduktan sonra dilerseniz kendi şirketiniz haricinde başka bir iş yapabilir ya da maaşlı bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kalıcı oturum iznini aldıktan bir yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığına başvurulabilirsiniz.
İngiltere vatandaşlığına başvurma hakkını kazanmanız için en az 5 yıl İngiltere’de yaşayıp bu 5 yıl içinde de ülkeyi 450 günden daha uzun bir süre terk etmemiş olmanız, en az 1 yıl boyunca süresiz oturuma sahip olmanız ve sabıka kaydınızın olmaması gerekir.

Ankara Antlaşması’nın en büyük avantajları; büyük bir sermaye gerektirmemesi, hem başvuru sahibinin hem de ailesinin İngiltere’ye yerleşmesini ve sahip olunan oturma izni sayesinde İngiliz vatandaşlarıyla aynı statüde ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlaması ve yatırımcının eşine herhangi bir maaşlı işte çalışma özgürlüğü veren genel çalışma vizesi sağlanmasıdır.