Golden Visa Çifte Vatandaşlık Programı Nedir?Golden Visa Çifte Vatandaşlık Programı Nedir?

Golden Visa, Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin, 2015 yılında başlattıkları bir Oturum veya Vatandaşlık Edinme Programının adıdır. Bu programa göre AB Vatandaşı olmayan ülkelerin yurttaşları çifte vatandaşlık haklarından faydalanarak kendilerine ikinci bir vatan edinebilmektedir. Programı uygulamakta olan ülkelerin isteklerinin başındaysa kendilerinin kalkınma hızına katkı sağlayıcı talepler bulunmaktadır. Bu taleplerin arasında, devlet tahvilleri satın almak, gayri menkul satın almak ya da istihdam sağlayacak bir şirket kurmak gibi seçenekler vardır.

Kimler Golden Visa Programına Katılabilir?

 • Gayrimenkul alımı ya da yatırım gerçekleştirmek için başvuranın parasını yurtdışına aktarabiliyor olması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin mutlaka parasının kaynağını gösterebiliyor olması ve söz konusu kaynağın takip edilebiliyor olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir şekilde, bulundukları ülkede, suç ile ilgili bir alanda soruşturulmamış ya da herhangi bir suç geçmişine sahip olunmaması gerekmektedir.

Golden Vize Hangi Aile Bireylerini Kapsamaktadır?

Eğer bir şirket halinde başvuru yapılmaktaysa, şirket ortaklarının tamamının yukarıda belirtilen koşullara uyuyor olması gerekmektedir. Herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda, eşler, çocuklar, başvuranın anne ile babası da Golden Visa koşullarından faydalanabilmektedir.

Bir Yatırımcı İçin Golden Vize Almanın Faydaları Nelerdir?

 • Birleşik Krallık haricindeki tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, özgür seyahat hakkı edinmek Golden Vize ile mümkündür.
 • Çifte vatandaşlığın edinilmesiyle birlikte, çocuklarınız için Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim hakkı edinmiş olursunuz.
 • Ailenizdeki tüm üyeler için AB Ülkelerinde, sağlık güvencesi edinmiş olursunuz.
 • AB Ülkelerinde çalışma ve ticaret yapma hakkı da sunulacak koşullar arasındadır.
 • Vatandaş olma süreci bittiğinde, yapılan yatırımları geri çekme ya da satın alınan gayrimenkulleri geri satabilme hakkı da alacağınız haklar arasındadır.
 • Bunlarla birlikte Avrupa Birliği Pasaportunu en erken 6. yılın sonunda alırken 167 ayrı ülkeye vizesiz seyahat hakkınız da olacaktır.

İspanya’dan Golden Vize Almanın Koşulları Nedir?

 • İspanya’dan 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satım alımı gerçekleştirmek, İspanya’da oturma, çalışma izinleri ile Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olmak için yeterlidir.
 • Gayrimenkul yatırımı için birden fazla kişi ortak olarak satın alma işlemini gerçekleştirebilir. Ancak bu durumda her bir kişinin yeniden 500.000 Euro tutarında bir yatırım gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Birden fazla gayrimenkul satın alımı da ihtimaller dâhilindedir ancak yapılacak işlem için söz konusu minimum 500.000 Euro’luk alt sınır burada da geçerlidir.
 • Satın alınan gayrimenkulün satılmaması koşuluyla verilen oturma izni beş yıla kadar yenilenir.
 • Satın alınan gayrimenkul, beş yıllık süreç içerisinde kiralanabilir ve aynı zamanda ticari bir gayrimenkul de satın alınabilir.
 • Vatandaşlık edinimi için İspanya’da yılın 183 gününü beş yıl boyunca geçirmek gerektiği gibi İspanya’da yaşanılan sürecin sonunda başvuranın İspanyolca öğrendiğini göstermek için İspanyolca sınavından başarılı olması gerekmektedir.

Portekiz’den Golden Vize Almanın Koşulları Nelerdir?

Portekiz’deki Golden Vize koşulları İspanya ile temel açıdan benzerlik göstermekle birlikte süreci daha farklıdır. Portekiz’de öncelikle 1 yıl, sonrasında ise 2 kez olmak kaydıyla 2’şer yıllık oturma izni alınır. 5 yıl bitiminde ise hayat boyu geçerli daimi oturum izni başvurusu yapılır. 6 yılın tamamlanması ile Portekiz vatandaşlığı başvurusu yapma hakkı elde edilmektedir. Bu aşama da temel düzeye Portekizce bilmek aranılan koşullar içindedir.

Gayrimenkul alımında tutar yine €500,000 olmakta olup bazı özel durumlarda bu rakam €350,000’ya kadar inebilmektedir. Aile bireyleri eş ve çocuklar olarak Portekiz Golden Vize programına katılarak oturma izni ve ileri de vatandaşlık imkanına kavuşabilirler. 5 yıl bitiminde alınan emlak satılabilir. Bu 5 yıllık süre de ise gayrimenkulü kiraya vererek gelir elde etmek mümkündür.

Yunanistan’dan Golden Vize Almanın Koşulları Nelerdir?

Yunanistan Golden Vize başvurusunda yine emlak alımı yapılmakta olup alt sınır €250,000’dur. Ev veya ticari işletme satın alınabilir. Yunanistan yatırımcıya 5 yıllık sürelerle yenilenen oturma izni sunmaktadır. Bu izin dahilinde Schengen ülkelerinde vizesiz bir şekilde serbest dolaşım hakkı elde edilir. Başvuru yapan kişi ile birlikte eşi ve çocukları da programa katılabilir.