Kanada Göçmenlik BaşvurusuKanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada göçmenlik başvurusu titiz bir çalışma ve sık sık değişen göçmenlik kurallarını yakından takip etmeyi gerektiren bir süreçtir. Başvuru dosyanızın değerlendirmesini yapacak olan Kanada göçmenlik yetkilisi çok katı kurallara bağlı olarak çalıştığından dolayı inisiyatif kullanmadan karar vermektedir. Bu da dosyanızın mevcut olan göçmenlik kurallarına sadık kalınarak hazırlanmasını gerektirir.

Kanada Nitelikli Göçmenlik Başvurusu sürecinin ilk adımı her yıl açıklanan Göçmenlik Meslek Listesi içinde çalıştığınız iş dalının yer alması ile başlar. Bu listeyi Kanada Göçmenlik sayfamızdan görebilirsiniz. Nitelikli göçmenlik programı üzerinden başvuru yapmak için mutlaka çalıştığınız iş dalının bu meslek dallarından birisinde bulunması gerekir. Ancak Kanada Hükümeti’nin uyguladığı farklı göçmenlik programları da bulunduğu için mesleğinizi liste de göremeseniz de bizimle irtibata geçmeniz yararlı olacaktır. Göçmenlik danışmanlarımız sizin için ücretsiz olarak bir değerlendirme yaptıktan sonra farklı bir göçmenlik programına uygun olup olmadığınızı size bildireceklerdir.

Başarılı bir Kanada Nitelikli Göçmenlik Başvurusu için en az 2 yıllık üniversite eğitimi almış olmanız, eğitim sonrasında ise bir yıl ve üzerinde iş deneyimine kazanmanız gereklidir. Burada önemli olan kriter gerek eğitim gördüğünüz, gerekse iş deneyimi kazandığınız alanların aynı olması ve mutlaka yukarıda belirtilen meslek listesindeki dallarla örtüşmesidir. Daha açık ifade etmek gerekirse Jeoloji mühendisliği eğitimi alan ama satış da çalışan bir kişi Jeoloji mühendisi olarak Kanada Göçmenlik başvurusu yapamaz. Çalıştığı alanın kesinlikle jeoloji mühendisliği içinde olması gerekir.

Yabancı dil bilginiz de başvuru kriterleri için de yer almaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce veya Fransızca bilgisine sahip değilseniz Kanada Göçmenlik başvurusu yapmamanızı öneririm. Zira yeterli puana sahip olamayacağınız için dosyanız onaylanmaz. Bu ise sizin için zaman ve para kaybı demek olacaktır. Puanlama sisteminin detaylarını Kanada Göçmenlik Yeterlilik Testi  yazımda okuyabilirsiniz.

Eğer göçmenlik başvurusu için gerekli tüm kriterleri sağlıyorsanız Yeni Bir Hayat olarak dosyanızın hazırlık işlemlerine başlıyoruz. Bu ortalama 4 hafta kadar sürebiliyor. Sizin istenilen evrakları hazırlama hızınıza, Kanada’dan alınması gereken üniversite denklik belgenizin gelişine bağlı olarak süre değişebiliyor.

Kanada göçmenlik başvurusu dosyanız ilk olarak Kanada’ya gönderiliyor. Orada incelenip onaylandıktan sonra Türkiye’deki Kanada Elçiliği’ne iletiliyor. Bu aşama da size bir takip numarası veriliyor, bununla dosyanızın statüsü hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Elçilik incelemeleri sonucunda sizden ek evrak veya karşılıklı görüşme talep edebiliyor. Bunda sonraki adım ise sağlık raporu almanız. Bu rapor Kanada’nın anlaşmalı olduğu belirli tıp merkezlerinden alınabiliyor. Sizden sağlık raporu almanızı istemeleri artık dosyanızın onaylanmakta olduğu anlamına gelmekte. Sağlık raporunuzu takiben ise başvurunuzun onay bilgisi size ulaşıyor. Tüm bu süreç ortalama 12 ay kadar sürebiliyor.

Kanada göçmenlik başvurunuzun kabulü ile birlikte artık yeni ülkenize yerleşmek için hazırlıklara başlamanızın zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada da Yeni Bir Hayat olarak size desteğimiz devam ediyor. Kalacağınız yer, oraya gittiğinizde yapmanız gereken işlemler, iş arama süreci konularında size her zaman yardımcı oluyoruz.