Nasıl Kanada Vatandaşı Olunur?Nasıl Kanada Vatandaşı Olunur?

Mercer araştırma firmasının her sene yayınladığı dünyanın en yaşanabilir kentleri sıralamasında her sene birçok şehri ile üst sıralarda yer alan Kanada, yüksek medeniyet seviyesine sahip ve göçmenlik kabul etme konusunda pozitif yaklaşımda bulunan bir ülkedir. Kanada günümüzde her yıl düzenli olarak ortalama 250.000 göçmen kabul etmektedir.
Kanada vatandaşı olabilmek için Express Entry ve Self Employment Entry olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır.
Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık biriminin 2015 yılında devreye soktuğu Express Entry, başvuruların ele alınması sürecini belirli kategorilere göre düzenleyen bir sistemdir.
Sistem temel olarak adayların yetenek, iş deneyimi, dil, eğitim ve diğer konulardaki özelliklerini puanlamakta ve başvurularda puan sıralamasına göre önceliklendirme yapmaktadır. Aynı zamanda, potansiyel işverenler de sistemin içinde yer almakta ve sistem içinde Kanada iş ilanları da paylaşılmakta, işverenler potansiyel adaylara ulaşabilmektedir.
Bu sayede yaratılan dinamik süreç sayesinde istihdam ihtiyacının yoğun olduğu alanlara uygun adayların başvuruları yönlendirilmekte ve nitelikli adaylar için çok daha hızlı ve olumlu imkanlara sahip geri dönüşler sağlanmaktadır.
Express Entry testinde puanlama yapmak amacı ile istenilen kişisel bilgiler; meslek dalı, eğitim düzeyi, yabancı dil seviyesi, yaş, mesleki tecrübe, eşin yabancı dil seviyesi, ülkede yaşayan akrabalar ve Kanada’da önceden yaşanmış iş geçmişi kategorilerindedir.
Kanada pasaportuna sahip olabilmek için ikinci başvuru seçeneği ise freelance veya serbest çalışanlara yönelik olan Self Employment Entry’dir.
Bu başvuru türü sadece belirli meslek grupları için geçerlidir ve söz konusu meslek grubundan insanların dalları ile ilgili son 2 yılda kendi işlerini kurup çalıştıklarını resmi olarak ispat edebiliyor olmaları gerekmektedir. Söz konusu meslek dalında deneyim, İngilizce veya Fransızcayı mesleki düzeyde kullanabiliyor olmak, uluslararası çapta elde edilen başarılar, o dalın öğrenimini yapmış olmak bu başvuru seçeneğinde artı puan almayı kolaylaştırmaktadır.
Self Employment Entry seçeneği ile Kanada vatandaşlığına başvurulabilecek meslek dallarından bazıları; yazar, editör, kuratör, gazeteci, müzisyen, oyuncu, dansçı, kameraman, fotoğrafçı, grafiker, spor koçu, fitness hocası, zanaatkar, tasarımcı, ressam ve dekoratördür.
Kanada göçmenlik programına yapılan başvurunun kabul edilmesiyle, Kanada’ya yerleşebilir ve ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip olunabilir. Seçme ve seçilme dışında tüm sosyal haklara sahip olduğunuz gibi, eğitim ve sağlık hizmetlerinden de ailenizle birlikte faydalanabilirsiniz. Kanada eğitim sistemi, İngilizce konuşulan ülkeler arasında en iyi sistem seçilmiştir.
Kanada göçmenlik programı dâhilinde Kanada’ya yerleştikten 3 yıl sonra Kanada vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Bu sayede seçme ve seçilme hakkına kavuşacağınız gibi, bir Kanada pasaportu sahibi olarak dünyanın 170 ülkesine serbestçe seyahat edebilirsiniz.