Korona Virüsü ve İngiltere Ankara Anlaşması VizesiKorona Virüsü ve İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi

İngiltere’de Koronavirüs nedeniyle 23 Mart’ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamalarından en fazla etkilenen gruplar arasında Ankara Anlaşması olarak da bilinen iş kurma vizesiyle bu ülkeye yerleşen Türk vatandaşları da yer alıyor. Koronavirüs sürecinde en önemli sorun ise İngiltere’de Haziran ortasına kadar karantinanın olması. Bu nedenle daha önce yapılan başvuruların değerlendirme sürecinde de aksamalar yaşanabiliyor. Zira karantina dolayısıyla çalışanlar işe giremiyor veya evden çalışıyorlar. Haziran ayı ortasından sonra değerlendirmelerin biraz gecikme ile de olsa normale dönmesi bekleniyor.

Ankara Anlaşması vizesi nedir?

1963 yılında şu anda Avrupa Birliği kurumunun temelini oluşturan ortak Pazar grubun üyeleri Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında imzalanarak yürürlüğe giren Ankara Anlaşması, temel olarak imza tarihinde geçerli olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda da anlaşmaya taraf olan ülke vatandaşları için geçerli olmasını öngörmektedir.
Bu anlaşma baz alınarak prensipleri saptanan Ankara Anlaşması vizesi veya teknik adıyla ECAA Türkiye ile İngiltere arasında uygulanmakta olup, Türk vatandaşlarına İngiltere’de kendi işini kurma ve yerleşme hakkı sağlayan bir vize türüdür.

Korona virüsü ve Ankara Anlaşması başvuruları

Korona virüsü ve bu salgından kaynaklanan karantina, seyahat kısıtlaması gibi uygulamalar Ankara Anlaşması başvurularını da olumsuz etkiliyor. Biometriks işlemlerini yapan vize merkezlerinin kapalı olması, Ankara Anlaşması başvuruları değerlendiren İngiltere içişleri bakanlığı görevlilerinin işe gidememeleri gibi nedenlerden dolayı başvurular gecikmeli olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte başvuru formlarının doldurulduğu online sistem kullanıma açık. Başvuru dosyaları gecikmeli olarak değerlendirilse de tamamıyla yeni başvurulara kapanmamış durumda. Bu nedenle Yeni Bir Hayat olarak bizim önerimiz dosya hazırlıklarının ve online başvuruların her zaman olduğu gibi devam etmesi yönünde. Vize merkezleri ve İngiltere içişleri bakanlığı tekrar çalışmaya başladıklarında halihazırda sistemde olan dosyalara öncelik verecekler.

Ankara anlaşması vizesi alanları Korona virüsü nasıl etkiliyor?

Korona virüsü nedeniyle onaylanan ve ellerinde 30 günlük İngiltere’ye giriş vizesi bulunan kişiler de seyahat kısıtlamasından mağdur olmuş durumda. Vizelerinin seyahat kısıtlaması kalkmadan bitmesi durumunda tekrar Entry Clearance olarak adlandırılan ülkeye giriş vizesi başvurusu yapmaları gerekecek. Bu işlem online olarak yapılabiliyor. Vize merkezleri tekrar açıldığında pasaportların teslimi ile tekrardan 30 günlük Entry Clearance vizesi alınacak.