Toronto’da YaşamToronto’da Yaşam

Toronto Kanada’nın İstanbul’u olarak tarif edilebilir ancak gittiğinizde şaşırmayın çünkü İstanbul Toronto’nun yaklaşık 3 katı büyüklüktedir. Gittiğinizde şaşırmayın demişken, yaşam kalitesi ile göz kamaştıran, yaşanacak şehirler arasında sürekli ilk sıralarda yer alan Toronto’da kendinize yeni bir hayat kurmak isterseniz, 2015 Kanada Express Entry ile Kanada Göçmenlik için başvurabilir, dünyanın en güvenli şehrinde hayal ettiğiniz hayata kavuşabilirsiniz.

Toronto, Ontario eyaletinin başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Ekonomik ve kültürel açıdan başkent Ottawa’nın çok ilerisindedir. Toronto’yu İstanbul’a benzetirken Ottawa’yı da Kanada’nın Ankara’sı olarak tariflendirebiliriz. Toronto’da nüfusun neredeyse yarısı, Kanada dışında doğmuş kişilerden oluşur. Bunun sonucunda da Toronto’da neredeyse 100 farklı dil konuşulur. Toronto’nun mottosu ‘Çeşitlilik gücümüzdür’ buradan gelir.

Forbes dergisi, dünyanın ekonomik olarak en güçlü şehirleri listesinde Toronto’ya ilk 10 içinde yer vermiştir. 2014 yılında yapılan araştırmalara göre 12 ayda yaklaşık 11.000 tam mesaili iş alanı doğmuştur; bu sebeple de çalışmayan kesim nüfusun ancak %8’ini oluşturmaktadır.

Toronto’da yerleşim için aileler genellikle North York, Markham, Richmond Hill ve Halton’u tercih ederler. Bekar insanlar ise tercihlerini daha çok şehir merkezinden yana kullanırlar.

Toronto’nun suç oranı, Kanada şehirleri de dahil olmak üzere diğer tüm Kuzey Amerika şehirlerinden daha düşüktür.

Eğitime gelince, Toronto Üniversitesi, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir. Batı, doğu ve şehir merkezinde olmak üzere 3 tane kampüsü vardır. Toronto ayrıca Ryerson ve York Üniversitelerine de ev sahipliği yapar. Toronto’nun bulunduğu Ontario eyaletinde öğretmenler, Kanada’nın en fazla kazanan öğretmenleridir. Fakat ne yazık ki, talep fazla olduğundan öğretmen olarak iş bulmak o kadar da kolay değildir.

Toronto’da yeni bir hayata başlayacaksanız, Ontario Sanat Galerisi ve Ontario Müzesi ilk ziyaret edeceğiniz yerlerden olmalıdır. Toronto’da çeşitli sportif faaliyetler, eğlenceli gece hayatı, restaurant ve bistrolar eminiz ki ilginizi çekecektir. Toronto’da aynı zamanda 50 adet bale ve dans firması, 6 adet opera firması ve 2 adet senfoni orkestrası vardır. Şehirde ayrıca birçok eğlence parkı da vardır ki, bunlardan biri de Kanada Harikalar Diyarı’dır.

Bu güzel, huzurlu ve refah seviyesi yüksek şehirde kim yaşamak istemez ki?