Ülke Rehberi: St. Kitts & NevisÜlke Rehberi: St. Kitts & Nevis

St. Kitts ve Nevis, Karayipler‘deki Leeward Adaları dâhilindeki iki adadan oluşan federal bir ülkedir.

Başkent, ülkenin en büyük adası olan St. Kitts üzerindeki Basseterre’dır. Ülkenin küçük adası Nevis, St. Kitts’in yaklaşık 3 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır.

Geçmişte bir İngiliz koloni şehri olan St. Kitts & Nevis, 1983 yılında bağımsızlığını elde etmiştir.

Ülke günümüzde İngiliz geçmişi dolayısıyla İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations) ve Karayiplerde yer alan bağımsız bir devlet olması dolayısıyla da Karayipler Topluluğu’nun (Commonwealth of Caribbean) bir üyesidir.

Her iki üyelik dolayısıyla da ülke ekonomik, ticari, politik ve kültürel ve sosyal avantajlar elde etmektedir.

2016 verilerine göre St. Kitts & Nevis’in genel ekonomik büyüme oranı yüzde 3,5 endüstriyel üretim büyüme oranı ise yüzde 6 olarak belirtilmiştir.

Ülkenin ekonomisi turizme, tarıma ve hafif imalat sanayiye dayanmaktadır.

Ada topraklarında üretilen ürünler arasında şekerkamışı, pirinç, patates, muz ve sebze çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca balıkçılık da önemli bir sektör olarak parlamaktadır.

Ülkenin turizm açısından en popüler olan gezi durakları arasında Ulusal Müze, Berkeley Anıtsal Alanı, Cockleshell Sahili, Katolik Kilisesi, Bağımsızlık Meydanı, Clay Villa Bahçeleri ve Christopher Kültürel Tarihi Miras Topluluğu bulunmaktadır.

Turistik açıdan oldukça gelişmiş bir ülke olan Saint Kitts ve Nevis, ülke gelirinin büyük bir bölümünü turizm sektöründen elde etmektedir. Ancak bulunduğu coğrafi konum dolayısı ile ülke zaman zaman şiddetli fırtına ve doğa olaylarına ev sahipliği yapabilmektedir. Bu durum kimi zaman turizmi geçici de olsa duraklatabilmektedir.

Dolayısıyla, ülkenin tek sektöre bağımlı kalmaması ve gelir kaybı yaşamaması adına devlet turizm haricindeki yatırım alanlarına özellikle destek ve teşvik vermektedir.

St. Kitts & Nevis, küçük bir ada ülkesi olmasına karşın sağlık sistemi oldukça gelişmiştir. Ülkede 5 adet devlet hastanesi ve çok sayıda özel klinik, sağlık merkezi ve eczane bulunmaktadır.

Eğitime büyük önem veren bir yapıya sahip olan ülkede zorunlu eğitim 5-12 yaş arasını kapsayan ilkokul eğitimidir ve ücretsizdir. Sistem ilkokul, ortaokul, lise, meslek kazandırma okulları ve üniversite bölümlerinden oluşmaktadır.

St. Kitts & Nevis doğumlu dünyaca ünlü isimler arasında politikacı Alexander Hamilton, boksör Livingstone Bramble, basketbolcu Bob Douglas, şarkıcı Joan Armatrading ve yönetmen Christene Browne yer almaktadır.

St. Kitts & Nevis’te çekilen filmlerden bazıları Missing In Action 2: The Beginning, Hot Resort olup, adalar, Yalan Rüzgarı ve Miami Vice dizilerinin bir kaç bölümüne de ev sahipliği yapmıştır.

Siz de St. Kitts ve Nevis vatandaşlığını elde etmek isterseniz Yeni Bir Hayat yurtdışı yaşam danışmanlığını tercih edebilirsiniz.