Kanada Göçmenlik Express Entry Nedir?Kanada Göçmenlik Express Entry Nedir?

Kanada; her yıl on binlerce göçmen alan bir ülke olması sebebiyle artık bütün dünya vatandaşları için iyi bir göçmenlik fırsatı olarak değerlendiriliyor. Her yıl farklı ve belirli meslek grupları üzerinden açıklanan göçmen alım programı; bu yıl, yani 2015 yılı itibariyle tüm meslek gruplarına bu fırsatı tanımaktadır. Ancak elbette bazı ön şartlar ve puanlama sistemi mevcuttur.

Express Entry İle Kanada Göçmenliği

Ön şartlar; üniversite mezunu olmak; mezuniyetten sonra en az 1 yıl çalışmış olmak; IELTS sınavından en az 6 almak ve yapılan ön değerlendirme sonucunda toplam 67 puan almak.

Bu puanı alıp ön şartları da sağlıyorsanız; Kanada Göçmenlik Express Entry ‘ye başvurunuzu yapabiliyorsunuz.
Peki, Express Entry nedir?

“Express Entry”; Kanada Göçmenlik Bakanlığı’nın bu sene uygulamaya koyduğu online başvuru sistemidir. Başta belirttiğimiz kriterleriniz uygunsa bu sistem üzerinden başvurunuz yapılıyor. Başvurular yapıldıkça sistemde bir başvuru havuzu oluşuyor ve Kanada Göçmenlik Bakanlığı bu havuz içerisinden belli periyodlarda göçmen adaylarını belirliyor.

Başvurunuz, bu başvuru havuzunda beklerken de belli bir puanlamaya tabisiniz. İlk değerlendirme aşamasından farklı olarak, burada birçok unsur dikkate alınıyor ve puanlanıyor. En yüksek puana sahip başvurular periyodik olarak sistemde seçiliyor. Seçilen adaylara Göçmenlik Bakanlığı davet mektubu gönderiyor ve vize işlemleri başlatılıyor. Yeni Bir Hayat olarak biz, sizler için puanlama ve ön değerlendirme işlemini ücretsiz olarak yapmaktayız.

Express Entry sistemi, önceki yıllara kıyasla göçmen başvurusunun, seçimin ve değerlendirmenin daha hızlı ve sağlıklı olmasını; aynı zamanda vize aşamasının da daha çabuk ilerlemesini sağlamaktadır.

Başvuru havuzunda bekleyen başvurunuzu zaman içerisinde güncellemeniz, puana olumlu yansıyacak unsurları ilave etmeniz de mümkün. Bunlar başvurunuza anında yansımaktadır. Süreç içerisinde iş bulma kısmı da mevcut. Express Entry’de oluşturulan başvurunuz sayesinde Kanada’nın iş ve işçi bulma platformu “Job Bank”; sizin başvurunuza ve profilinize, eleman arayışlarında ulaşabiliyor.

Express Entry sisteminde; iş bulunması durumunda daha hızlı ve kabul gören bir başvuru süreci söz konusu. Göçmenliğin kabul edilmesi için iş bulmak şart olmasa da, iş bulunması durumunda tüm süreçler hızlanmaktadır. Göçmenlik Bakanlığı tarafından hızlıca davet gelmekte ve vize aşamasına hızlıca geçilmektedir.

Daimi oturum “vize aşaması” göçmenlik için davet mektubu geldikten sonra başlamaktadır. Vize sürecinde tüm gerekli evraklar hazırlanır, teslim edilir ve sağlık taraması yapılır. Ardından daimi oturum vizesi çıkar.

Kanada göçmenliğiniz artık kabul edilmiş ve başlamıştır. Ülkeye 1 yıl içinde giriş yaptığınız takdirde vizeniz devam eder. Eğer 1 yıl boyunca hiç giriş yapmazsanız göçmenliğiniz yanar.