Avrupa Birliği VatandaşlığıAvrupa Birliği Vatandaşlığı

AVRUPA BİRLİĞİ VATANDAŞLIĞI PROGRAMLARI

İngiltere ve Malta başta olmak üzere Avrupa Birliği içinde birçok ülke yatırımcı ve girişimci programları ile daimi oturum ve ikinci vatandaşlık fırsatları sağlamaktadır

Avrupa içerisinde İngiltereMaltaMacaristan, PortekizİspanyaBulgaristan ve Güney Kıbrıs farklı koşullara sahip daimi oturum veya ikinci vatandaşlık programları sunmaktadır. Bu programlar aracılığı ile daimi oturum, Avrupa içinde serbest dolaşım veya Avrupa Birliği vatandaşlığı gibi birçok ayrıcalığa sahip olabilirsiniz.

Yeni Bir Hayat olarak yetkili temsilcisi olduğumuz uluslararası firmalarla birlikte tüm bu programları sizlere sunmaktayız. Program seçiminde temel prensibimiz ülke hükümetleri tarafından desteklenmesi, net bir sürecinin olması ve vatandaşlık hedefine ulaşılabilme unsurunu barındırmasıdır.

Girişimci ve Yatırımcı Programları

  • İngiltere üç farklı programla yatırımcı ve girişimcilere ülkeye yerleşme ve iş kurma hakkı vermektedir. İngiltere yatırımcı programı için minimum £2,000,000 tutarında bir yatırımın şahsi yatırım hesabınızda 5 yıl süre ile tutulması gerekir. Girişimci programı tüm dünya vatandaşlarına açıktır ve minimum £200,000 yatırım kriteri getirmektedir. Sadece Türk vatandaşlarına özgü olan Ankara Antlaşması ise yatırım tutarında minimum zorunluluğunu ortadan kardırmakta ve daha avantajlı koşullarla İngiltere’ye yerleşme fırsatı sunmaktadır.
  • Malta yatırımcı programı ülke de kalma zorunluluğu olmadan ve benzer diğer ülke programlarına göre çok daha kısa bir sürede Avrupa Birliği vatandaşlığı ve pasaportunun kapılarını açmaktadır.
  • İspanya ve Portekiz sadece €500,000’luk gayrimenkul yatırımı ile ülkelerinde oturum vermekte, ayrıca Schengen ülkeleri içinde serbest dolaşım fırsatını da sunmaktadır. İstenilen koşullar yerine geldiğinde altı yıl ve on yıl gibi iki farklı süre sonunda her iki ülke de vatandaşlık başvurusu yapma imkanı bulunmaktadır.
  • Bulgaristan yatırımcı programı ile kısa süre içinde Bulgar vatandaşı olma ve Avrupa Birliği pasaportu edinmek mümkündür. Bu programda yapılan yatırım devlet güvencesi altında olup ve belirli bir süre sonunda size iade edilmektedir.
  • Güney Kıbrıs gayrimenkul edinme seçeneği ile Avrupa Birliği’nin kapılarını açan bir diğer ülkedir. Hızlı ve efektif bir süreçle karar alınması programı öne çıkaran unsurlar arasındadır.
  • Macaristan’da ise €300,000 tutarında devlet tahvili alarak ve 5 yıl bu tahvili muhafaza ederek, hemen daimi oturum almak mümkündür. Yatırım devlet garantisi altında olduğu için Macaristan yatırımcı programı özellikle çok tercih edilen bir seçenektir.